توسط انتشارات فاطمی؛

بازنویسی احمداکبرپور از افسانه دختر دال چاپ شد

بازنویسی احمداکبرپور از افسانه دختر دال چاپ شد به گزارش کادو دونی، کتاب دختر دال با بازنویسی احمد اکبرپور توسط انتشارات فاطمی منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب «دختر دال» با بازنویسی احمد اکبرپور بتازگی توسط انتشارات فاطمی منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب که یکی از عناوین مجموعه «کتاب های طوطی» (واحد کودک و نوجوان انتشارات فاطمی) است.
کتاب پیش رو از عناوین مجموعه «قصه های اقوام ایرانی» است که با دبیری مسعود ناصری دریایی و علی گلشن از مسؤولان موزه عروسک و فرهنگ ایران در قالب کتاب های طوطی منتشر می شود. کتاب های این مجموعه بازنویسی قصه ها و افسانه هایی را در بر می گیرند که شخصیت های اصلی شان زنان و دختران هستند. قصه ها و روایت های این مجموعه بر رابطه انسان با طبیعت تاکید دارند و مروج ارزش های زیست محیطی اند.
احمد اکبرپور نویسنده کودک و نوجوان است که تابه حال دو کتاب «ازدواج با خورشید» و «هزار هزار دانه انار» را در قالب این مجموعه بازنویسی کرده و در بازنویسی «دختر دال» از منابعی چون «مقاله روایتی محلی از اسطوره الهه باروری در لرستان» نوشته بهمن فیروزمندی، مهدی رضایی و خیرالنساء جودی در نشریه «زن در فرهنگ و هنر» که سال ۱۳۹۱ چاپ شده، بهره برده است.
در ابتدای این قصه، حکیمی وارد یک روستا شده و با خواسته های مختلف مردم آبادی روبرو می شود؛ یکی برای شفای بچه اش دعا می خواهد، یکی برای بهبود کار و کاسبی اش. زن و مردی هم هستند که دلشان بچه می خواهد و با کیسه ای پر از کلوچه و گردو پیش حکیم می روند و می خواهند دعا کند خدا بچه ای به آنها بدهد. حکیم دستور می دهد تخم پرنده ای بیاورند. بعد که تخم پرنده حاضر می شود، آنرا لای دستمالی می پیچد و زیر لب وردی می خواند و سپس به زن می گوید باید برای ۴۰ روز از آن در گهواره نگهداری کند. زن هم تخم پرنده را لای پارچه ای ابریشمی می گذارد و شب و روز گهواره را تکان داده و برایش شعر و قصه می گوید.
بعد از چهل روز که بناست بچه به دنیا بیاید، مرد با عصبانیت تخم پرنده را بین زباله ها پرت می کند. اما زن که دلش پیش تخم پرنده و کودک درون آنست، می دود و می دود تا آنرا از زباله ها بیرون بکشد. اما می بیند پرنده ای تیز چنگال از آسمان می آید و تخم را به چنگ گرفته و می برد. زن دعا می کند: خدایا! بچه ام را از چنگ دال نجات بده!...
«دختر دال» در سال ۲۰۲۲ برنده نمایشگاه بولونیا، نمایشگاه شارجه و در سال ۲۰۲۳ برنده نمایشگاه چن بوکویی و منتخب جشنواره نامی شده است.
در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
دختر دال دور پیرزن چرخید و چرخید و موهایش را گیس کرد. دختر پیرزن که پشت درختی کمین کرده بود، زود خودش را رساند و تق تق تق دورتادور لباس دختر دال را میخ کوبید.
دختر دال ناگهان متوجه شد و پرسید: «وای! دختر چه کار می کنی؟»
پیرزن جواب داد: «بیچاره هیچ گاه لباس به این قشنگی ندیده.» و همان جوری که با سربازها قول وقرار گذاشته بود، آغاز کرد به خواندن:
«آی بیایید، آی بیایید،
آی خوش و خرم بیایید...»
ناگهان سربازها از پشت درخت ها
بیرون آمدند و دختر دال را گرفتند.
این کتاب با ۴۰ صفحه مصور رنگی، شمارگان ۲ هزار نسخه و قیمت ۱۸۵ هزار تومان انتشار یافته است.

1403/03/19
11:20:49
5.0 / 5
111
تگهای خبر: انتشار , جشن , جشنواره , شعر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است