خوش بختی در دوران سختی

خوش بختی در دوران سختی به گزارش کادو دونی، کتاب «خوش بختی در دوران سختی» نوشته  محمدعلی نویدی، پژوهشگر، نویسنده و مدرس دانشگاه منتشر گردید.


به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، این کتاب در ۲۳۰ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۱۵۰ هزار تومان در انتشارات دایره دانش چاپ شده است.
در پیش گفتار کتاب آمده است: «پژوهش و جستجوی اندیشه ورزانه برای درک و فهم اهمیت و ارزش مبحث و مقوله بنیادین «خوشبختی» به دوران های بسیار پیشین ریشه می رساند. اساساً، اندیشیدن و تأمل در رابطه با «خوشبختی و بدبختی» جزو اولین دغدغه ها، پرسش ها و مساله های آدمی در همه عصرها و نسل ها بوده است. زیرا، انسان پس از تولد و حضور در این جهان و آگاهی و خودآگاهی از وضعیت و موقعیت و کیفیت وجودی - اثری، خویشتن، این پرسش و مساله اصلی را مطرح کرده است که برای چه و برای کدام منظور و غرض اصیل و اثرمند، در اینجا و الان و در این وضع و حال زندگی و زمان و مکان، واقع شده است؟ یعنی پرسش از علت و کیفیت حضور و وجود خویش را طرح می کند. بنابراین، اندیشیدن و پرسیدن از چرایی و چگونگی خوشبختی و کیفیت سعادتمندی و یا بدبختی و نگون ساری، همواره همراه و هم زاد، زندگی بشر تلقی می شود. شاید، پژوهش و اندیشیدن به مبحث «خوشبختی و بدبختی» بنیادی ترین دغدغه و دل نگرانی و ذهن مشغولی آدمی در درازنای تاریخ زندگی بوده است. مطالعه و پژوهش، گفتگو و نقد و نظر و نگارش در باب «خوشبختی و خرسندی» از ریشه های امکان زیست بشری محسوب می گردد. زندگی انسان بدون اندیشیدن و کوشیدن در باره چیستی و چگونگی خوشبختی و بدبختی، امکان پذیر نیست. آدمیان در دوران ها و شرایط مختلف در معنا و مصداق خوشبختی، به صورت متعدد و متنوع و مختلف، اندیشیده و کاویده اند و خردمندان و اندیشه ورزان هم به تحقیق و تحلیل و استدلال و برهان و نحوهٔ تحقق و تحصل آن التفات و اعتنا داشته اند. آنان، هم به مفهوم و مفهوم و هم به مصداق و عینیت خوشبختی و بدبختی بشر عمیقاً اندیشیده اند و نوشته اند.
کتاب «خوشبختی در دوران سختی» در پنج فصل تدریس، پژوهش و تألیف شده است: ۱- فصل اول لزوم پژوهش در باره خوشبختی نام دارد. در این فصل از کنکاش اندیشه ورزانه در رابطه با خوشبختی، جست وجوی حقیقت و حقیقت عینی خوشبختی، لزوم پژوهش و تحقیق در معنای خوشبختی و برنامه پژوهشی در رابطه با مطالعات در حوزه خوشبختی و کیفیت زندگی و غیر ذالک بحث وبررسی شده است. ۲- فصل دوم به طرح و تعبیه و پیشنهاد معیارها و فاکتورهای خوشبختی در دوران سختی اختصاص دارد. مثل، معیار «ایستاده در برهان» و معیار «تکمیل قوای ناقصه، شاخص کار و کوشش خردمندانه، معیار همدلی و همراهی با طبیعت و تأمل و تأنی در انواع تفاوت ها و تشابه ها در رابطه با خوشبختی، پرداخته شده است. ۳- فصل سوم، به چگونگی کاهش ناامیدی و نسبت آن با خوشبختی ارتباط دارد. چگونه ناامیدی را مدیریت کنیم؟ اساساً، دوراندیشی و ناامیدی چه ارتباطی با هم دارند و دوران ناامیدی چگونگی حضور پیدا می کند؟ اندیشه ها و انگیزه ها چه نسبتی با ناامیدی دارند؟ ناامیدی ریشه در کجا دارد؟ اوضاع اسف بار اجتماعی و اقتصادی چگونه به تولید و پخش ناامیدی و یأس می انجامد؟ ناامیدی با دوری از حقایق و واقعیات و استیلای دروغ و دروغگویی و خرافات، چه پیوندی دارد؟ و غیره. ۴- فصل چهارم به افزایش امیدواری و خوشبختی اختصاص دارد. امید چیست؟ و امیدواری چه است؟ امید خردورزانه کدام است؟ آینده با امید و امیدواری چه ارتباطی دارد؟ امید و آرامش چه نقشی در خوشبختی انسان ایفا می کنند؟ در دوران سختی و تنگی و لنگی امور، تولید و توسعه امید چگونه امکان پذیر است؟ اندیشه ورزی، خلاقیت، نوآوری و امید، با خوشبختی و بدبختی آدمیان چه رابطه ای دارند؟ ریشه های امید و امیدواری چگونه سرسبز و سرزنده می مانند و چگونه می خشکند و تباه می شوند؟ و ۵- فصل پنجم با عنوان، اقلیم ها، دیدگاه ها و خوشبختی ها به پژوهش و نگارش درآمده است. اقلیم ایران و خوشبختی، ایران باستان و خوشبختی، اقتصاد و تفاوت دیدگاه ها و خوشبختی، اقلیم و دیدگاه هندوستان و خوشبختی؛ و اقلیم و دیدگاه مغرب زمین و خوشبختی، و هم پرسش از جایگاه نازل و پایین شادی و نشاط در ایران امروزی، همچون مندرجات و محتویات این فصل است.
این کتاب حاصل تدریس و پژوهش و تأملات فلسفی و بین رشته ای و ریشه ای نویسنده است؛ و با مختصات و مشخصات فرهنگ و تمدن ایران و مام میهن، سازگار و سازوار است. این کتاب برای اهل مطالعه و زندگی، و جستجوگران خوشبختی در دوران سختی، و هم برای دانشجویان فلسفه، روان شناسی، مطالعات بین رشته ای و حتی پزشکان و پرستاران و مشاوران و جامعه شناسان مفید و اثربخش است و اساساً، با نگاه و نگرش و روش تفکر اثربخش پژوهش و نگارش شده است.»

منبع:

1403/03/15
14:44:47
5.0 / 5
133
تگهای خبر: آرامش , انتشار , تولد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است