مهر گزارش می دهد؛

دستاوردهای عمومی یك سرمایه گذاری خصوصی، گردشگری طبس احیا می گردد

دستاوردهای عمومی یك سرمایه گذاری خصوصی، گردشگری طبس احیا می گردد كادو دونی: یك سرمایه گذار كه اقدام به ساخت سفره خانه ای به سبك خانه های قدیمی شهرستان طبس كرده و به ایجاد اشتغال برای مردم بومی توجه داشته، همیار ژئوپارك در حوزه بخش خصوصی می گردد.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، بخش خصوصی در حوزه گردشگری طبس فعال شده و غیر از ساخت هتل و مراكز اقامتی بومی نه تنها در روستاها آغاز به احیای بناهای تاریخی قدیمی كرده اند و گردشگران را به سمت خود جذب می كنند بلكه در حوزه های دیگر هم ورود كرده و به صنعت گردشگری شهر رونق می دهند.
رسول آشنا یكی از این سرمایه گذاران است كه خاطره حضور در خانه های قدیمی طبس را داشته ولی از زمانی كه زلزله طبس همه این شهر را زیر و رو كرد، این خاطره برای او به حسرت تبدیل گشته چون دیگر هیچ خانه ای در طبس نیست كه نشان بدهد پیش از زلزله ۵۷ خانه های این شهر چه شكلی بودند.

اما حالا آشنا با مدرك تحصیلی كارشناسی ارشد طراحی شهری یكی از این خانه های قدیمی را از اول ساخته و آن را به سفره خانه سنتی تبدیل نموده است یك سفره خانه سنتی با معماری خانه های طبسی. رستورانی كه به خاطر كیفیت خوب غذا، قیمت ارزان و تولید اشتغال برای بیش از ۲۰ نفر از جانب مردم شهر با استقبال خوبی رو به رو شده است انقدر كه حتی سرمایه گذارش را هم متعجب كرد.
حالا مقرر است این سرمایه گذار همیار ژئوپارك طبس شود. منتها باید چند نكته را مد نظر قرار دهد یكی اینكه بعضی از غذاها را از منو حذف و یا به فهرست غذاهای سنتی خود غذای طبسی ها را اضافه كند. با اینكه آشنا از ظروف سفالی و مسی برای پذیرایی از مهمانانش استفاده می نماید اما می بایست بعد از ملحق شدن به پروژه ژئوپارك از ظروفی استفاده نماید كه كار دست طبسی ها باشد چون اكنون ظروف سفالی و مسی سفره خانه او وارداتی از شهرهای دیگر است.

آشنا تنها ۶ ماه است كه از سرمایه سه و نیم میلیاردی خود بهره برداری می كند در این مدت باید بعضی از تغییرات را انجام دهد تا بتواند نمونه ای از یك الگوی مناسب برای پیوستن بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری به ژئوپارك طبس تبدیل گردد.
وی درباره سرمایه گذاری كه انجام داده و مشكلاتش به خبرنگار مهر اظهار داشت: همیشه طرح و برنامه هایی كه در دوران تحصیل می دادم مربوط به طبس بودند من روی احیای بافت تاریخی و قدیمی طبس كار می كردم چون پیش از زلزله طبس دارای بافت منحصر به فردی بود كه نابود شد و هیچ وقت كسی روی آن كار نكرد. من پروژه احیای بافت قدیم را به مسئولان شهر دادم ولی هیچ كدام استقبال نكردند تا اینكه متوجه شدم نمی توان به كار دولتی اعتماد كرد. بنابراین این مكان كه تا یك سال پیش زمین بایری بود را انتخاب كرده و با همراهی شریكم آغاز به ساخت یك خانه قدیمی طبسی كردیم. این خانه یك گنبد و دالان دارد كه در ورودی آن است و دور تا دور حیاط هم اتاقك ها با یك شاه نشین و حوض وسط با سه پله كه طبسی های قدیمی را به یاد حوض وسط باغ گلشن می اندازند. حوضی كه دیگر نیست چون آن را تخریب كرده اند.

آشنا اظهار داشت: همه تلاشم این بود كه وقتی یكی از اهالی قدیمی به این مكان می آید به یاد گذشته بیفتد به جهت اینكه بتوانیم در طول سال همیشه افراد را جذب نماییم می بایست سقفی روی حیاط می زدیم چون گرمای تابستان و سرمای زمستان طبس اذیت كننده است بنابراین به ناچار از سقف تاشو و سازه سبك استفاده كردیم كه در آینده آن را به شكل سنتی تزئین خواهیم كرد. همینطور در پشت این مجموعه هم به این حیاط یك مكان اقامتی و پذیرایی باز هم به شكل همان خانه های قدیمی اضافه خواهیم كرد.

وی ادامه داد: میراث فرهنگی ما را به بانك برای گرفتن وام معرفی نمود اما بانك سنگ اندازی می كند و هنوز نتوانسته ایم یك ریال هم وام بگیریم همه می گویند مشكلی نیست اما هیچ چیزی به ما تعلق نگرفت.
او درباره پیوستن به پروژه ژئوپارك طبس و تغییرات در این سفره خانه هم اظهار داشت: شبها بیشتر مردم پیتزا سفارش می دهند باید فكری به حال آن كرد. ما حتی كافی شاپ را در ورودی این مجموعه گذاشتیم اما كسی داخل آن نمی رود و همه می خواهند آن هم در فضای سنتی سرو شود. از سوی دیگر ۲۰ میلیون تومان ظرف سفالی خریدم اما پس از دو ماه همه آنها ترك برداشت.

1396/12/03
14:49:48
5.0 / 5
4847
تگهای خبر: سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است