احمدوند خبر داد؛

۱۲شهر بعنوان شهر های دوست دار کتاب انتخاب شدند

۱۲شهر بعنوان شهر های دوست دار کتاب انتخاب شدند به گزارش کادو دونی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اظهار داشت: بیشتر از صد شهر وارد این رقابت شدند و حدود ۷۶ شهر به صورت کامل مراحل ثبت نام را طی کردند. از این میان ۱۲ شهر بعنوان شهر های دوستدار کتاب انتخاب شدند.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، نشست خبری «شهرهای راه یافته به مرحله نهایی هشتمین دوره پایتخت کتاب ایران» بامداد امروز دوشنبه ۱۶ مردادماه با حضور یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اسماعیلی جانعلی پور مدیرکل مجامع، تشکل ها و فعالیتهای فرهنگی معاونت امور فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید.
جانعلی پور در شروع این نشست اظهار داشت: پایتخت کتاب ایران تحولاتی داشته است. از زمانیکه در اداره مجامع، تشکل ها و فعالیتهای فرهنگی معاونت امور فرهنگی مسئول این رویداد شدیم کار را شروع کرده و در دیماه سال قبل پوستر این رویداد رونمایی گردید. در این مدت ۱۰۵ شهر در این جشنواره شرکت نمودند که با داوری های صورت گرفته این شهرها به مرحله نیمه نهایی رسیدند.
وی اضافه کرد: در فرایند بررسی ظرفیت شهرها و کارنامه پیشین آنها مورد بررسی قرار می گیرد همینطور ایده و برنامه های پیش رو این شهرها هم مهم می باشد چونکه به دنبال آن هستیم تا به بهسازی و تقویت ایده های شهر های مختلف کمک نماییم.
جانعلی پور در پاسخ به سوالی در خصوص این که چه اقداماتی در جهت شبکه سازی شهر های دوستدار کتاب با یکدیگر شده است اظهار داشت: قبل از شروع این دوره در شبکه شهر های دوستدار کتاب فعالیتهایی انجام شده است تا این شبکه به صورت احیا شود و برای شهرها و روستاهای دیگر هم استفاده گردد همینطور در این دوره شهرها و روستا در سه دسته برخوردار، نیمه برخوردار و کم برخوردار تقسیم بندی شدند و سعی شده است با عنایت به ظرفیت شهرها و توسعه یافتگی هر یک از آنها و در جهت عدالت انتخاب شکل گیرد.
۱۲ شهر بعنوان شهر های دوستدار کتاب انتخاب شدند
یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این نشست اظهار داشت: همانطور که اشاره شد بیشتر از صد شهر وارد این رقابت شدند و حدود ۷۶ شهر به صورت کامل مراحل ثبت نام را طی کردند. از این میان ۱۲ شهر بعنوان شهر های دوستدار کتاب انتخاب شدند.
وی ضمن اشاره به این که از ۲۴ استان متقاضی شرکت در این رویداد بودند اظهار داشت: متقاضیان زیادی جهت شرکت در این رویداد داشتیم که نشان دهنده توجه به کتاب در شهر های مختلف است.
احمدوند ضمن اشاره به این که اختتامیه این رویداد در تاریخ ۲۴ مردادماه در برج آزادی برگزار می گردد اضافه کرد: اختتامیه این رویداد با حضور مسؤلان و نمایندگان ۱۲ شهر برگزار می گردد و بدین سان رقابت نهایی برای انتخاب پایتخت کتاب شروع می شود همینطور در شهریورماه پایتخت کتاب معرفی خواهد شد.
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: سعی شده است به برنامه های متنوع شهرها در این دوره توجه گردد همینطور امکاناتی که باید در این شهرها وجود داشته باشد از راه برنامه ریزی توسط دستگاههای رسمی تدارک دیده شده است بعلاوه از ظرفیت مردمی هم در این رویداد استفاده خواهد شد.
وی اضافه کرد: بدین سان از مروجان کتاب، اهالی فکر و اندیشه برای این مهم استفاده شده است و امیدواریم مرحله جدیدی از شور و نشاط برای مبحث کتاب در شهرها آغاز شود تا پیشنهادات خویش را به مرحله اجرا رسانده از ظرفیت خود استفاده نمایند.
احمدوند اظهار داشت: همانطور که گفته شد شاخصهای مدنظر هیئت داوری در این دوره شامل مواردی همچون جامعیت در توجه به همه اقشار و بهره مندی از خدمات بخصوص برای معلولان و صدمه دیدگان، بهره گیری از ظرفیت خیرین، بهره گیری از ظرفیت رسانه، توجه به ظرفیت سازمان ها، طراحی و اجرا بین شیوه های رقابتی و بهره گیری از توان فرهنگی نو، عرضه قابلیت عرضه طرح ها با ظرفیت توسعه و تکثیر، عرضه ضمانت اجرایی برای طراحی، ایجاد همگرایی بین مدیران استانی و شهری می شود.
وی اضافه کرد: پس از اعلام اسامی شهرها ارزیابی مدیران در همه شهرها توسط دبیرخانه صورت می گیرد و بعد از آن پایتخت کتاب معرفی می شود. همینطور شهر های دوستدار کتاب از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد برای مثال اولویت اجرای فرهنگی برنامه ها توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرها هستند، همینطور برگزاری دوره های آموزشی و فرهنگی، تجهیز کتابخانه ها، توجه به پدیدآورندگان آثار و برگزاری جشنواره همچون حمایت هایی است که در دستور کار قرار دارد.
احمدوند اظهار داشت: دستگاههای مختلفی شامل وزارت کشور، وزارت آموزش و پرورش، کانون فرهنگی هنری مساجد، نهاد عمومی کتابخانه های کشور و غیره در این رویداد بعنوان پشتیبان حضور داشته و دارند.
احمدوند در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اقدامات حمایتی ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از شهرهایی که بعنوان پایتخت کتاب معرفی شده اند اظهار داشت: البته که باید توجه ویژه ای به شهرها و روستاهای دوستدار کتاب شود اما شهرها هم باید تلاش کنند تا عنوان پایتخت کتاب را از آن خود کنند یعنی این رویداد رقابتی است که شهرها بتوانند به این جایگاه برسند.
وی اضافه کرد: شهری حائز شرایط دریافت این عنوان است که به مبحث کتاب توجه بیشتری داشته باشد و تمام امکانات خویش را برای توسعه کتاب و کتابخوانی بسیج کرده باشد طبیعی است امکانات در اختیار همه شهرها به صورت یکسان قرار می گیرد اما شرکت در این رویداد و در اختیار داشتن عنوان پایتخت کتاب باید الگویی برای سایر شهرها باشد.
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش می شود حداکثر امکانات در اختیار این شهرها قرار گیرد اما آن چه که باید فعال شود ظرفیت شهرهاست که بسیار بیشتر است و این باید افتخاری برای شهرها باشد.
در پایان این نشست ۱۲ شهر راه یافته به مرحله نهایی هشتمین دوره پایتخت کتاب ایران معرفی گشتند. استان فارس، شهرستان اِوَز و صدرا؛ استان سمنان، شهرستان سمنان؛ استان قزوین، شهرستان قزوین؛ استان البرز، شهرستان کرج، استان اصفهان، شهرستان شاهین شهر و میمه و اصفهان؛ استان کرمان در قسمت کرمان شمالی، شهرستان رابر؛ استان گیلان، شهرستان فومن؛ استان خرسان رضوی، شهرستان سبزوار؛ استان مازندران، شهرستان آمل؛ استان آذربایجان غربی، شهرستان ارومیه بعنوان برگزیدگان این دوره اعلام شدند.


منبع:

1402/05/17
08:05:34
5.0 / 5
207
تگهای خبر: آموزش , جشن , جشنواره , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است