کشف گورستان 4500 ساله در شمال شرق ایران

کشف گورستان 4500 ساله در شمال شرق ایران کادو دونی: باستان شناسان با کاوش در محوطه باستانی «کلاته یاور» در خراسان شمالی به شواهدی از معماری و گورستانی به قدمت 4500 سال رسیدند.


به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اعلام نمود: فصل اول کاوش دیرینه شناسی در محوطه باستانی «کلاته یاور» تا کنون نشان دهنده‌ی شواهد مختصر معماری و بافت های تدفینی گسترده مربوط به هزاره‌ی سوم قبل از میلاد در مساحتی بیش از هفت هکتار است. این کاوش به سرپرستی کورش محمدخانی و علی اکبر وحدتی به انجام می رسد.
کورش محمدخانی ـ سرپرست طرح پژوهشی گمانه زنی و کاوش در کلاته یاور ـ اظهار داشت: محوطه باستانی «کلاته یاور» یک مکان باستانی مربوط به عصر مفرغ در حاشیه جنوب شرقی دشت بجنورد است که نشانه های استقرار از هزاره‌ی سوم قبل از میلاد در آن وجود دارد.
او اضافه کرد: این مکان باستانی که در سالهای اخیر و بصورت تصادفی حین انجام ساخت وسازهای مسکونی توسط اهالی روستای کلاته یاور کشف شد، شواهدی از یک استقرارگاه و گورستان ۴۵۰۰ ساله را در خود حفظ نموده است.
عضو هیأت علمی گروه دیرینه شناسی دانشگاه شهید بهشتی افزود: شواهد حاصل از بررسی های آرکئوژئوفیزیک به روش مغناطیس سنجی در این مکان باستانی نشان دهنده‌ی گستردگی و ظرفیت بالای این مکان باستانی برای انجام مطالعات دیرینه شناسی است.


علی اکبر وحدتی ـ دیگر سرپرست طرح پژوهشی گمانه زنی و کاوش در کلاته یاور ـ نیز اظهار داشت: فصل اول جستجوهای دیرینه شناسی در این محوطه باستانی با هدف شناسایی مواد فرهنگی عصر مفرغ در این مکان و درک برهم کنش های فرهنگی دشت میانکوهی بجنورد با دشت پست گرگان در غرب و دشت­ رسوبی مرغاب و کوهپایه های اتک در ترکمنستان و سایر بخش های آسیای میانه در هزاره سوم قبل از میلاد در حال انجام می باشد.
او اضافه کرد: باتوجه به توسعه روستای کلاته یاور و گسترش ساخت وسازهای مسکونی در سالهای اخیر، یکی از اهداف اصلی این طرح پژوهشی تعیین حدود و میزان گسترش بقایای باستان شناختی در محوطه کلاته یاور برای جلوگیری از تخریب آثار باستانی در این مکان و تعیین تکلیف اراضی واقع در حوزه و حریم اثر باستانی است.
این عتیقه شناس با اشاره به اینکه جستجوهای انجام شده تا کنون نشان دهنده‌ی شواهد مختصر معماری و بافت های تدفینی گسترده مربوط به هزاره‌ی سوم قبل از میلاد در مساحتی بیش از هفت هکتار است، اظهار داشت: این شواهد به دو مرحله‌ی زمانی از نیمه اول هزاره‌ی سوم تا شروع هزاره‌ی دوم قبل از میلاد مربوط است که شاخصه های فرهنگی متفاوتی را ارائه می کنند.
وحدتی اضافه کرد: مرحله‌ی نخست در رابطه با فرهنگ سفال خاکستری دشت گرگان و مرحله‌ی بعد در رابطه با «تمدن خراسان بزرگ» است که در اواخر هزاره‌ی سوم و اوایل هزاره‌ی دوم قبل از میلاد در مناطق وسیعی از شرق ایران و آسیای مرکزی (ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان و افغانستان) وجود داشته است.
سرپرست طرح پژوهشی گمانه زنی و کاوش در کلاته یاور اظهار داشت: آثار «تمدن خراسان بزرگ» قبل از این از چندین مکان باستانی خراسان شمالی همچون «تپه چلو» در دشت جاجرم و تپه عشق در دشت بجنورد به دست آمده و نشانه های روشنی از ارتباط با فرهنگ های همزمان در آسیای میانه در آنها مشاهده شده است.
وحدتی اضافه کرد: دشت حاصلخیز بجنورد شواهد مهمی از استقرارگاه های دوران تاریخی و اسلامی، همچون «کهنه کند» و «تپه معصوم زاده» را در خود حفظ نموده که قبل از این توسط باستان شناسان کاوش شده اند، ولی این نخستین بارست که شواهد استقرار بشر از هزاره‌ی سوم قبل از میلاد در دشت بجنورد طی جستجوهای علمی به دست آمده و نشان میدهد این منطقه با شروع عصر مفرغ و در آستانه‌ی شهرنشینی مورد توجه جمعیت های انسانی قرار گرفته است و در آن به سکونت پرداخته اند.


منبع:

1402/03/18
15:33:50
5.0 / 5
290
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است