ربیعی با كادو دونی مطرح كرد؛

فضای جامعه به قصه گویی در بستر مستندات نیاز دارد

فضای جامعه به قصه گویی در بستر مستندات نیاز دارد به گزارش کادو دونی، نویسنده کتاب به جرم خمینی اعتقاد دارد قصه گویی در بستر مستندات چیزی است که فضای امروز جامعه به آن احتیاج دارد.فریناز ربیعی نویسنده کتاب «به جرم خمینی» با حضور در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، در گفتگو با خبرنگار مهر در معرفی اثر خود اظهار داشت: این کتاب داستان زندگی شهیدعلیرضا توسلی فرمانده لشکر فاطمیون است. در سال ۱۳۹۴ برای تهیه مستند کوتاهی در مورد شهدای مدافع حرم راهی مشهد شدیم و من مسئول مصاحبه با خانواده این عزیزان بودم. در آن زمان شهدای تیپ فاطمیون بسیار مهجور بودند و نسبت به افغانستانی ها دید مثبتی وجود نداشت. فاطمیون بستری شد تا شیعیان افغانستانی که غیرتی برای حضرت زینب جنگیدند، شکوفا شوند.
وی اضافه کرد: وقتی به خانه شهید توسلی رفتم و مصاحبه اولیه انجام شد همان جا تصمیم گرفتم که کتاب ایشان را بنویسم. به همین سبب ۱۰ روز به مشهد سفر کردم و در خانه ایشان با خانواده ایشان زندگی کردم. مصاحبه هایی با خانواده و دوستان و همرزمان شأن انجام شد. در مورد خاطرات دوران کودکی و نوجوانی چون خانواده ایشان تصویر دقیقی خاطرشان نبود، با دوستان افغانستانی ایشان گفتگو کردم. همینطور عکس ها و دست نوشته ها و نامه هایی که از ایشان به جا مانده است را مطالعه کردم.
نویسنده کتاب «به جرم خمینی» در ادامه اظهار داشت: ربیعی به شخصیت چندبعدی شهید توسلی اشاره نمود و اظهار داشت: من با یک شخصیت چندبعدی مواجهه شدم که برایم جالب توجه بود. تلاش من در این کتاب بر این بود که این ابعاد مختلف را بازگو کنم و فضا را از کتاب های مرسوم در مورد شهدا دور کنم. روایت در مورد شهدا در بیشتر مواقع یک روایت مستند است. در «به جرم خمینی» تلاش کرده ام قصه بگویم. قصه گویی در بستر مستندات چیزی است که فضای امروز جامعه به آن احتیاج دارد.
وی در مورد خصوصیت های شخصیتی شهید توسلی اضافه کرد: او همانطور که رنج تنهایی را بر دوش می کشید، یک فرمانده بود و به همان اندازه که در میدان جنگ فرمانده بود با مهر و محبت با خانواده اش برخورد می کردند. نامه ها و دست نوشته هایی از ایشان خواندم که وجه جدیدی از ایشان نمایان شد. او علاقه شدیدی به امام خمینی داشت. شهید توسلی همواره در کوشش برای یافتن یک جایگاه مفید بود. همینطور مواجهه او با رنج و شاکر بودن در عین رنجیدگی خصوصیت بود که برایم جذاب بود.
نویسنده کتاب «به جرم خمینی» در مورد علت نام گذاری کتاب اظهار داشت: این عنوان جذاب ترین اتفاقی است که در آشنایی با این شهید رقم خورد و معمای آنرا مخاطب در خلال خوانش این کتاب پیدا می کند.
ربیعی ضمن اشاره به رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «خاتون و قوماندان» اظهار داشت: این کتاب روایت محور و در مورد همسر شهید توسلی است. من شنیده ام که مقام معظم رهبری در بازدید از نمایشگاه کتاب و انتشارات سوره مهر کتاب من را ورق زدند. همین برایم افتخاری است.


منبع:

1402/02/28
12:24:30
5.0 / 5
308
تگهای خبر: انتشار , تصویر , رمان , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است