ایرج راد مطرح كرد:

خانه تئاتر بیش از یک میلیارد تومان مطالبه دارد

خانه تئاتر بیش از یک میلیارد تومان مطالبه دارد کادو دونی: ایرج راد، رئیس هیات مدیره خانه تئاتر اعلام نمود که این تشکل فرهنگی هنری بیش از یک میلیارد تومان مطالبه دارد.


او درباره ی آخرین وضعیت بودجه خانه تئاتر در سال قبل به ایسنا اظهار داشت: سال ۱۴۰۱ دو کمک هزینه هر یک به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان به خانه تئاتر پرداخت گردید و در مجموع کل دریافتی خانه، ۴۰۰ میلیون تومان بود. البته قرار بود پایان سال هم ۲۰۰ میلیون تومان دیگر پرداخت گردد که تامین اعتبار شد ولی پرداخت نشد.
راد یادآوری کرد: سال ۱۴۰۰ بودجه ای به مبلغ یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان برای خانه تئاتر در نظر گرفته شد اما در سال ۱۴۰۱ فقط دو مبلغ ۲۰۰ میلیون تومانی پرداخت گردید و همان گونه که توضیح دادم، مبلغ سوم هم با وجود تامین اعتبار، پرداخت نشد.
او با اشاره به این که در سال قبل شهرداری هم هیچ حمایتی از خانه تئاتر نداشته است، افزود: قبل از این مبالغی با تصویب شورای شهر و از جانب شهرداری به خانه تئاتر پرداخت می شد اما در سال قبل همین بودجه هم تعلق نگرفت.
راد در پاسخ به این پرسش که آیا این اتفاق بدنبال تغییرات شهرداری رخ داده است، افزود: مساله ای که مدتی پیش رخ داد که همان زمان هم مورد اعتراض بود و آن تجمیع بودجه های فرهنگی بود در حالی که قبل از این بودجه های فرهنگی در شهرداری، تفکیک شده و مشخص بود که بودجه مکانی مانند خانه تئاتر چه مبلغی است ولی با تجمیع این بودجه ها، این رویه عوض شده است و بستگی به سلیقه افراد دارد که از ان بودجه کلی، چه رقمی را برای خانه تئاتر در نظر بگیرند. ضمن این که در گذشته بن های شهروند یا بسته های معیشتی هم برای اعضای خانه تئاتر از طرف شهرداری در نظر گرفته می شد ولی امسال همین هم قطع شده است. از جانب دیگر برخلاف سالهای قبل از جانب صندوق اعتباری هنرمندان هم هیچ نوع حمایتی در آستانه نوروز صورت نگرفت در حالی که در سالهای قبل دست کم در مناسبت هایی مانند شب عید، کمک هایی بوسیله صندوق انجام می شد.
رئیس هیات مدیره خانه تئاتر با اشاره به جلسه ای که اسفند سال ۱۴۰۱ با حضور محمود سالاری، معوان هنری وزارت ارشاد و کاظم نظری مدیر کل هنرهای نمایشی در خانه تئاتر برگزار شد، یادآوری کرد: در آن جلسه صحبت هایی عنوان شد در خصوص این که کمک هایی مانند بسته های حمایتی به برخی از اعضا ارائه شود که موافقت کردند و حدود ۲۰۰ میلیون تومان بسته حمایتی هم از جانب خودشان تهیه شد که به برخی از اعضا و نه همه آنان، تعلق گرفت. علاوه بر آن حدود ۸۰ میلیون تومان هم بوسیله سفیر مهربانی خانه تئاتر به دست آوردیم که این کمک نیز به تعداد بسیار محدودی از اعضا تعلق گرفت.
راد درباره ی راه های دیگر برای جذب پشتیبانی از خانه تئاتر توضیح داد: همه تلاش مان بر این بوده بوسیله برخی نهادهای دیگر حمایت هایی را جذب نماییم ولی تا حالا نتیجه ای به دست نیامده است. بدین سبب که در همه جای دنیا تولیدکنندگان و بنگاه های اقتصادی، با پشتیبانی از کارهای فرهنگی هنری، قسمتی از مالیات خودرا می پردازند اما در کشور ما چنین قانونی وجود ندارد. بدین سبب یک کارخانه یا نهاد اقتصادی انگیزه ای برای پشتیبانی از کارهای فرهنگی نخواهد داشت.
رئیس هیات مدیره خانه تئاتر در عین حال اشاره کرد: فراموش نکنیم کمک هایی که بوسیله وزارت ارشاد یا شهرداری و دیگر محل ها به خانه تئاتر صورت می گیرد، به یک تشکل فرهنگی هنری تعلق می گیرد و نه به اشخاص. ضمن این که کمک های فرهنگی جزو بودجه های مصوب است و باید صرف پشتیبانی از گسترش فعالیت ها و تشکل های فرهنگی شود و نه هیچ فعالیت دیگری. علاوه بر این باید تاکید کنم که خانه تئاتر همیشه گزارش عملکرد یک ساله خود و هزینه هایی را که متقبل شده است، ارائه کرده و کاملا مشخص است بودجه ای که دریافت می کند، صرف چه اموری می شود.

منبع:

1402/01/08
18:50:46
5.0 / 5
202
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است