بازخوانی تاریخ؛

سالگرد درگذشت بنیانگزار کتابخانه نسخه های خطی کابل

سالگرد درگذشت بنیانگزار کتابخانه نسخه های خطی کابل به گزارش کادو دونی، عبدالرئوف فکری سلجوقی، بنیانگزار کتابخانه نسخه های خطی در کابل ۵۴ سال پیش در چنین روزی دار فانی را وداع گفت.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ برابر است با پنجاه و چهارمین سالگرد درگذشت زنده یاد عبدالرئوف فکری سلجوقی، از بزرگان فرهنگ، هنر و ادب معاصر افغانستان. عبدالرئوف فرزند عبدالفتاح فرزند عبدالصمد فرزند ابوبکر فرزند عبدالعظیم فرزند محمدمیرزا تخلص اش فکری و شهرت خانواده اش سلجوقی است که به دودمان سلجوقی می رسد.
زنده یاد فکری سلجوقی به سال ۱۲۸۸ خورشیدی در محله پای حصار شهر قدیم هرات به دنیا آمد و ۲۲ حوت ۱۳۴۷ هجری شمسی دارفانی را وداع گفت. او تاریخ نگار، هرات شناس، ادیب، شاعر، خوشنویس، نقاش، موسیقیدان ورزیده معاصر افغانستان بود.
انجمن ادبی هرات که همچون انجمن های باسابقه شعر معاصر فارسی است، سال ها عضویت زنده یاد فکری سلجوقی را به خود دید و این نادره دوران مدتی ریاست این انجمن را هم برعهده داشت. او همینطور مدیر مسئول مجله هرات و عضو انجمن تاریخ هم بود. زنده یاد فکری سلجوقی همینطور نسخه شناسی برجسته بود و کتابخانه نسخه های خطی را در کابل پایه گذاری کرد.
از جمله آثار او میتوان به این کتاب ها اشاره کرد: «رساله گازرگاه هرات» انتشار یافته به سال ۱۳۴۱، «رساله خیابان» چاپ ۱۳۴۳، «رساله مزارات هرات» چاپ شده در مطعبه دولتی کابل به سال ۱۳۴۵ و «مثنوی زهره و فریدون». زنده یاد فکری سلجوقی، دیوان شعری هم دارد و چاپ و تصحیح دیوان آصفی هروی و بنایی هروی را انجام داده است.
فرزند او بهزاد سلجوقی هم که به سال ۱۳۱۸ پا به عرصه گیتی نهاد، از مهم ترین و اثرگذارترین هنرمندان معاصر افغانستان است. او خیلی از هنرها همچون هنر مینیاتور، خطاطی و رسامی را از پدرش (زنده یاد فکری سلجوقی) آموخت و معلم ابتدایی در شهر هرات شد و بعدها در هنرستان سلطان غیاث الدین غوری به تدریس هنر پرداخت. وی همینطور در دوره ای هم در دارالمعلمین هرات به تدریس هنر و زبان انگلیسی اشتغال داشت. وی در دوره جنگ های داخلی ناچار به ترک وطن شد و ابتدا به مأموریت در سفارت افغانستان در مسکو رفت و بعد از آن به هلند مهاجرت کرد. او خطاطی و طراحی مینیاتور خیلی از کتاب های افغانستان در دهه های ۴۰ و ۵۰ را برعهده داشت و لیست نگار هم بود. بعد از مهاجرت به اروپا نمایشگاه های خیلی از آثار وی در هلند و آلمان برپا شد.

1401/12/22
12:45:24
5.0 / 5
82
تگهای خبر: انتشار , شعر , طراحی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است