توضیحات یك مسئول درباره مشكلات صادرات قلمزنی

توضیحات یك مسئول درباره مشكلات صادرات قلمزنی كادو دونی: معاون صنایع دستی اصفهان اظهار داشت: در بحث صادرات فلزات گران بها نقره حساسیت هایی وجود دارد اما نگاه دولت مثبت بوده و به تازگی تجربه های تلخی را كه در بحث صادرات داشتیم تا حدودی حل شده است.


جعفر جعفر صالحی در گفت و گو با ایسنا، درباره اینكه برای آسان شدن صادرات آثاری مثل قلمزنی یا ملیله كه معمولا روی فلزهای گرانبها كار می شوند، چه كاری انجام شده است، بیان كرد: حدود یك ماه پیش طی آخرین مكاتباتی كه با گمركات كشور انجام شد مقدار نقره ای كه می توانست با استفاده از مسافر از كشور خارج شود از ۳ كیلوگرم به ۵ كیلوگرم افزایش پیدا كرد.
او با اشاره به اینكه خاصیت صنایع دستی این است كه شاید از سه تا هزار برابر ارزش افزوده پیدا كند، اظهار نمود: از سوی دیگر ارزش افزوده ای كه در بحث مصنوعات نقره وجود دارد بسیار بالاست. قرار شد ارزش اثر هنری طبق آن چیزی كه در اظهارنامه های گمركی به لحاظ قیمتی پر می شد، صرفا در فلزات گرانبها به ارزش خام ماده اولیه اثر تعلق بگیرد و كاری با ارزش افزوده آن نداشته باشد كه این مهمترین قدم برای انجام صادرات است.
معاون صنایع دستی اصفهان افزود: برای مثال اگر یك گلدان قلمزنی ۱۰۰ میلیون تومان ارزش افزوده و قیمت نهایی داشته باشد و ارزش نقره ای كه در آن استفاده شده است، ۱۰ میلیون تومان باشد، به ۹۰ میلیون تومان دیگر گمركی تعلق نمی گیرد. این اقدام یكی از گام های موثری بود كه در زمینه صادرات فلزات گرانبها برداشته و به تمامی گمركات كشور برای اجرا اعمال شد.
جعفر صالحی بیان كرد: دولت معمولا مشوق افرادی بوده كه بازارهای دنیا را بشناسند و بتوانند این بازارها را بدست بیاورند. همه بر این باورند اگر بتوانیم مطابق با بازارهای جهانی تولید نماییم صنایع دستی و فرش می تواند بهترین جایگزین برای نفت شود و اشتغال كه محوری ترین بحث دولت می باشد در این بخش اتفاق می افتد.
او همینطور درباره آمار صادرات صنایع دستی از اصفهان اظهار داشت: به علت آنكه خیلی از حجم صادرات به صورت چمدانی انجام می شود، آمار دقیقی در دست نیست. آماری هم كه از مبادی رسمی ثبت می شود، چندان قابل استناد نیست. آخرین آمار صنایع دستی منهای فرش و زیورآلات و بعضی از مصنوعات چوبی تا ۵۰۰ میلیون دلار بوده اما قابلیت و آمار آن بطور قطع بیش از این است.
معاون صنایع دستی اصفهان درباره واردات صنایع دستی فلزی هم اعلام نمود: ما رقیبی نداریم كه بتوانیم در این حوزه با آنها رقابت نماییم و معمولا صادرات داشته ایم.
جعفر صالحی درباره اینكه پس صحبت هایی كه درباره خارج شدن فلز نقره از ایران به تركیه و فروش قلمزنی ایران به نام این كشور انجام می شود، چیست؟ توضیح داد: گاهی اوقات به لحاظ مباحث سیاسی در تنگنا قرار گرفته ایم بنابراین بعضی از هنرمندان خلاقیت به خرج داده و یك كشور رابط پیدا كرده تا بتوانند كارهایشان را عرضه كنند. شركت هایی هم این كار را انجام داده اند اما مهم این است كه آثار صنایع دستی ما از كشور خارج شود و سفیران فرهنگی ما باشند.
او درپاسخ به اینكه وقتی كالایی به نام كشور دیگری تمام شود چطور می توان آن را سفیر فرهنگی ایران دانست؟ اظهار داشت: به هر حال تركیه نمی تواند محتوا و موتیف های قلمزنی ایران را تغییر دهد. با یك برچسب و بسته بندی نمی توان ذات هنر را از آن گرفت. خیلی از فرش ها در اقصی نقاط دنیا هم با موتیف های ایرانی بافته می شوند.
معاون صنایع دستی اصفهان همینطور درباره یكسری فلزات ترك كه با عنوان حكاكی روی فلز وارد ایران و بازار اصفهان شده بودند، توضیح داد: سال قبل نمونه های خیلی از این فلزات در اصفهان دیده می شد كه تمام این آثار با همكاری اتحادیه و بازرسی اتاق اصناف جمع آوری شد و می توانیم بگوییم هیچ اثر هنری با آن متد در اصفهان وجود ندارد. ما باید حكاكی كه در اصفهان وجود دارد را احیا نماییم، اما در بعضی از رشته ها دچار كلیشه شدیم و برای تولید تنها سنت را مد نظر داریم.
1396/11/29
13:42:12
5.0 / 5
5449
تگهای خبر: صنایع دستی , فرهنگ , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است