در كتاب تازه نشر هنوز؛

کاپیتالیسم را باردیگر بخوانید

کاپیتالیسم را باردیگر بخوانید کتاب کاپیتالیسم را باردیگر خواندن از تولیدات مدرسه زندگی آلن دو باتن با ترجمه سما قرایی توسط نشر هنوز منتشر گردید.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، نشر هنوز کتاب «کاپیتالیسم را باردیگر خواندن» را با ترجمه سما قرایی در شمارگان هزار نسخه، ۸۱ صفحه و بهای ۲۹ هزار تومان منتشر نمود. کاپیتالیسم یا سرمایه داری به ساختاری اقتصادی می گویند که در پیوند با سیاست پایه هایش را بر مالکیت خصوصیِ ابزارهای تولید می گذارد. مالکیت آزاد است و سود و زیان را دست نامرئی بازار تعیین می کند. این ساختار از دیرباز در جوامع رواج داشته و فقط از مدرنیته به بعد است که اندیشمندانی تلاش کردند ضمن شرح و توضیح همه ابعاد آن، یک ساختار جایگزین را که مبتنی بر اقتصاد سیاسیِ انسانی باشد، پیشنهاد دهند.
«کاپیتالیسم را باردیگر خواندن» همچون تولیدات مدرسه زندگی آلن دو باتن در مجموعه «جستارهایی برای زندگی» است و در آن اشاره شده که ابعاد مختلف کاپیتالیسم مدرن همه را دل زده کرده است و امید به تغییر هم زیادی خوش بینانه یا ساده دلانه می نماید، اما کاپیتالیسم را میتوان اصلاح کرد. مشکلات کاپیتالیسم نه از پول، قوانین یا سیاست ها بلکه از ذهن و روان انسان ها ناشی می شود. به استناد این کتاب اولین گام برای اصلاح کاپیتالیسم درک شفاف تر فعل و انفعالات عاطفی و سازوکار روانی انسان هاست.
کتاب شامل هشت بخش به ترتیب با این عناوین است: «نوتیلوس و کاپیتالیسم»، «هنرمندان و غول های سوپرمارکتی»، «ظهور جامعه مصرف گرا»، «نیازهای متعالی، هرم نیازها و کاپیتالیسم»، «وعده تبلیغات»، «رکود جامعه تجاری»، «آینده برندها» و «آینده فروش».
در بخش سوم کتاب چنین می خوانیم: «در بخش اعظمی از تاریخ بشر اغلب ساکنان جهان هیچ نداشتند، مگر قبایی که تنشان بود، چند کاسه و کوزه و دیگ و شاید یک جارو و اگر خیلی وضع شأن خوب بود، یکی دو ابزار کشاورزی. مردم همچنان تا سالهای سال فقیر ماندند و تولید ناخالص ملی در جهان سال به سال تغییری نکرد. یعنی بیشتر مردم جهان در سال ۱۸۰۰ همان قدر مفلس بودند که در ابتدای تاریخ.
ولی بعد، با شروع قرن هجدهم و در بعضی کشورهای شمال غربی اروپا پدیده ای استثنایی روی داد: اقتصاد کم کم رشد کرد و درآمدها بالا رفت. خانواده هایی که پیش تر فقط آن قدری داشتند که زنده بمانند، حالا می توانستند تجملاتی ناچیز داشته باشند: یک شانه یا آینه، یک جفت لباس زیر اضافه، بالش، چکمه های ضخیم تر یا حوله. این شد که خریدهای آنها چرخه اقتصادی مطبوعی به وجود آورد: هر چه بیشتر خرج می کردند، کسب و کارها بیشتر رشد می کرد و عایدی ها بالا می رفت.
اواسط قرن هجدهم بود که ناظران دریافتند در دوره ای از تغییرات دوران ساز به سر می برند. دوره ای که مورخان از آن با عنوان نخستین «انقلاب مصرف گرایان» یاد کرده اند. در بریتانیا که تغییرات بسیار محسوس بود، صنایع بزرگ جدیدی سر بر آوردند تا پاسخگوی تقاضای گسترده برای خرید اجناسی باشند که زمانی فقط ملک طلق خدایان ثروت بود.
در شهرهای انگلستان، می توانستی از تولیدی های چیپندیل، هیل وایت و شرایتن مبلمان بخری، از وج وود و داربی ظروف سفالی بگیری، از آهنگری های شفیلد کارد و چنگال تهیه کنی و کفش و کلاه ها و لباس هایی بپوشی که در مجله های پرفروش گالری مد و مجله بانوان تبلیغ می شد.
مدل مو و لباس که تا قبل از آن چند دهه ای بود دست نخورده بود حالا سال به سال تغییر می کرد و اغلب هم در جهاتی فوق العاده نمایشی و غیرکاربردی. اوایل دهه ۱۷۷۰، تب کلاه گیس های تزئینی بالا گرفت، کلاه گیس هایی چنان مرتفع که فقط اگر روی صندلی می ایستادی می توانستی به نوکشان دست بزنی.»


منبع:

1401/03/18
11:14:58
5.0 / 5
220
تگهای خبر: تولید , خرید , فروش , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است