مساله ای برای تامل؛

ترویج امریکائیزم برای سود بیشتر

ترویج امریکائیزم برای سود بیشتر کادو دونی: تعدادی از کتاب ها و نویسندگان که با حمایت آشکار سازمان های امنیتی آمریکا در دنیا ترویج می شوند، در ایران نیز ناشران و مروجانی اختصاصی پیدا کرده اند. ناشرانی که تنها به سود بیشتر فکر می کنند.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، سال ۱۹۹۹ کتابی جنجالی در آمریکا و بریتانیا منتشر گردید که به بررسی سرمایه گذاری ها، فعالیت ها و اقدامات فرهنگی آمریکا در دوران جنگ سرد می پرداخت: «چه کسی پول شیپورچی را داد؟ سازمان سیا و جنگ سرد فرهنگی.»
این کتاب نشان داد که چگونه سازمان هایی همچون سازمان CIA در آمریکا با پشتیبانی از برخی چهره ها و جنبش های فرهنگی / ادبی / هنری به کوشش برای افزایش نفوذ سیاسی آمریکا در سطح بین المللی و در مقابله با شوروی پرداختند. این کتاب اما تنها از یک شروع پرده برداشته بود. امروز دیگر کسی نیست که از کارهای آشکار آمریکا مقابل نویسندگان منتقدی همچون ارنست همینگوی و یا ویلیام باروز نیز غافل باشد. اما در جهان امروز چه؟ آیا دیگر خبری از کوشش های فرهنگی آمریکا برای پیشبرد پروژه های سیاسی اش نیست؟
در فضای فرهنگی ایران، بسیار اندکند مترجمانی که به برگردان فارسی آثار نویسندگان منتقد آمریکایی بپردازند (هرچند که این معدود ترجمه ها هم با استقبال مخاطبان مواجه می شود) مقابل این جریان خیل عظیمی از مترجمان هستند که کارشان ترجمه بروزترین آثاری است که در آمریکا و در جهت ترویج «رؤیای آمریکایی» منتشر می شود. تبلیغات عظیمی هم برای این کتاب ها صورت می گیرد و بمحض انتشار جای اصلی عمده ویترین های کتاب در ایران را به خود اختصاص می دهند.
فرید قدمی یکی از معدود مترجمانی است که آثار نویسندگان منتقد آمریکایی را به فارسی برگردان کرده است. او همین طور در خیلی از گفت وگوهای مطبوعاتی خود (از جمله گفت وگوهایی با مهر که می توانید یکی از آنها را در این نشانی بخوانید) به نقد فرهنگ آمریکایی نشسته است. مقرر است در آینده ای نزدیک گفت وگوهای بیشتری نیز از وی در نقد فرهنگ آمریکایی در مهر منتشر شود. فرید قدمی در آن گفت وگوها حرف هایش را از کوشش های مجلات امریکایی همچون تایم برای تخریب نویسندگان منتقدی همچون ویلیام باروز شروع می کند و به کوشش های سیاسی / فرهنگی آمریکا برای از کار انداختن ادبیات انتقادی و ترویج امریکائیزم در جهان در دنیای امروز می رسد. در این گفت وگوها خواهیم دید که چگونه کتاب ها و نویسندگانی که با حمایت آشکار سازمان های امنیتی آمریکا در دنیا ترویج می شوند در تمام جهان و حتی در ایران نیز به ناشران و مروجانی اختصاصی پیدا کرده اند، کسانی که آگاهانه یا ناآگاه، به قصد ثروت اندوزی و بهره گیری از ماشین تبلیغاتی آمریکا یا هر دلیل دیگری، به ابزاری در خدمت امریکائیزم بدل شده اند.
قدمی که شاید او را بتوان مهم ترین مترجم و منتقد ادبیات رادیکال و منتقد امریکایی در ایران دانست، برای خوانندگان ایرانی نامی آشناست. او که مترجم آثاری از امیری باراکا، ویلیام باروز و هنری میلر نیز است، اکنون در دانشگاه پاریس ۱۲ در فرانسه به نوشتن رساله دکترایش در ادبیات امریکایی مشغول می باشد. موضوع رساله او پیوند دموکراسی با تکنولوژی در قرن نوزدهم در آثار والت ویتمن است که بگفته او این پیوند در قرن بیستم گرفتار گسلی عظیم می شود، به شکلی که در میانه قرن بیستم تکنولوژی به ابزاری در خدمت کنترل و در شروع قرن بیست ویکم به ابزاری در خدمت تروریسم امریکایی بدل می شود.
قدمی اعتقاد دارد اتفاقاً بخش عظیمی از این کتاب های فرهنگی به وارونه کردن حقیقت در همین ارتباط می پردازند، کتاب هایی که می کوشند با ماست مالیِ تروریسم امریکایی اتفاقاً راه را برای بسط آن باز کنند. قدمی تاکید می کند که سانسور راه مبارزه با ترویج امریکائیزم نیست، نه در ایران و نه در هیچ جای جهان، اما این وظیفه منتقدان و روشنفکران است که درباره تأثیر انتشار و ترویج این کتاب ها در جامعه روشن گری کنند. شاید ناشری ایرانی که اغلب کتاب هایش را به ترویج همین امریکائیزم اختصاص داده، تنها در جست وجوی سود مالی بیشتر است، چونکه شبکه های عظیم جهانی آمریکا درحال تبلیغ برای این آثارند، اما وظیفه روشنفکران روشن گری دقیق درباره ابعاد فرهنگی و سیاسی این آثار است. بررسی های خبرگزاری مهر نشان میدهد که اغلب کتاب هایی که مروج امریکائیسم در ایران بوده اند تنها توسط چند ناشر مشخص منتشر و تبلیغ می شوند.


منبع:

1401/03/05
19:22:19
5.0 / 5
320
تگهای خبر: ادبیات , انتشار , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است