کتاب های تاریخ شفاهی سردار صفوی و کتاب یحیی رونمایی شدند

کتاب های تاریخ شفاهی سردار صفوی و کتاب یحیی رونمایی شدند کادو دونی: آیین رونمایی و جشن امضای تاریخ شفاهی وی و کتاب یحیی و همین طور کتاب صوتی همراه اجرا شد.


به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، آیین رونمایی از کتاب تاریخ شفاهی سردار سید یحیی (رحیم) صفوی و کتاب «یحیی» با حضور سردار صفوی، مرتضی سرهنگی نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس، خانم دکتر شبابی نویسنده کتاب همراه، محمدعلی آقامیرزایی نویسنده کتاب یحیی و تعدادی از اهالی فرهنگ و ادب انجام شد.
همین طور در این مراسم کتاب صوتی «همراه» روایت دکتر مهرشاد شبابی از همراهی با سردار سرلشکر پاسدار دکتر سیدیحیی (رحیم) صفوی در دوران دفاع مقدس رونمایی شد
سردار نائینی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در آیین رونمایی از کتاب های«همراه»، «یحیی» و « تاریخ شفاهی دو جلدی سید یحیی صفوی» در سرای اهل قلم نمایشگاه کتاب، بیان کرد: امسال چهلمین سالگرد فتح خرمشهر است. بطور معمول فتح خرمشهر را در سوم خرداد خلاصه می نماییم در صورتیکه این مرحله ۴ مرحله داشته است و حدود ۲۴ روز نبرد به طول انجامیده است. جزئیات این عملیات را باید در روزشمار های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس جست وجو کنند.
وی افزود: باید از امام خمینی(ره)، شهدا و فرماندهانی همچون صیاد شیرازی، احمد کاظمی و حاج قاسم سلیمانی یاد نماییم. نشست امروز در امتداد رونمایی از آثاری در رابطه با سرلشکر صفوی است که یکی از طراحان اصلی عملیات بیت المقدس بوده اند. سرلشکر صفوی در طرح ریزی و نقشه و هدایت در صحنه های نزدیک نبرد بصورت تاکتیکی نقش داشته اند
سردار نایینی اشاره کرد: در عملیات های گوناگون شاهد بودم که سردار صفوی در کنار فرماندهان بزرگ جنگ در نبردها حضور داشتند و در صحنه رزمندگان را هدایت می کردند.
وی اظهار داشت: وظیفه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با تحریف تاریخ مقابله خواهدنمود. تاریخ شفاهی حدود ۱۵۰ فرمانده دفاع مقدس ضبط شده و تاریخ شفاهی حدود ۳۵۰ فرمانده گردان هم انجام شده است.
وی اشاره کرد: آثار پژوهشی و تحقیقاتی و سایر گونه های مرکز اسناد منحصر به فرد هستند و بعنوان منابع تحقیقاتی استفاده می شود. کتاب «یحیی» اولین اثر داستانی است که با تلفیق تاریخ شفاهی و اسنادی به نگارش درآمده است. کتاب «همراه» هم دارای خاصیت هایی خاص خود است. خانم دکتر شهابی همسر سرلشگر صفوی پای کار بودند و اهتمام جدی برای صوتی کردن آن داشتند. جبهه های جنگ با خانواده امتداد و گسترش داشت. نسل امروز ما باید بدانند که فرماندهان ما چگونه جنگ و خانواده را مدیریت می کردند. امیدواریم بتوانیم شاهد تحقق مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه چاپ آثار دفاع مقدسی باشیم.
در ادامه این مراسم، مرتضی سرهنگی بیان کرد: نوشتن پس از جنگ در دنیا یک سنت است. فرماندهان و رزمندگان و اسیران جنگی خاطرات خودرا به نگارش در می آورند. خاطرات جنگ صدای یک انسان در وضعیت هست و نیست است. کتاب های "یحیی" و "همراه" صداهایی هستند که هر لحظه در معرض نیست بودن هستند. همه جای دنیا این خاطرات را می خوانند تا بدانند یک نفر مثل خودشان چگونه در شرایطی مثل جنگ زیست کردند و ما خودمان را با آنها متر می نماییم.
وی تصریح کرد: ما قیمت جنگ را درست در نیاورده ایم. کتاب همراه اثر خوبی است و کتاب یحیی هم کتابی است که حاصل توافق تاریخ شفاهی و اسناد است. مرکز اسناد از چاپ یحیی نتیجه گرفته است. اصل زحمت برای آقا میرزایی نویسنده این کتاب است.
این نویسنده اظهار داشت: ارزش این آثار مثل حفظ حدود و صغور است. جهان ارزش این آثار را می داند. با یک افسر عراقی که اسیر شده بود زمانی که خبرنگار بودم مصاحبه کردم. او می گفت من ۱۹ ماه در خرمشهر بودم اما یک شب هم راحت در کیسه خوابم نخوابیدم بدین سبب که از رزمندگان شما می ترسیدم.
محمد آقا میرزایی نویسنده کتاب یحیی هم در این مراسم در سخنانی کوتاهی توضیح داد: بااینکه اسم من روی کتاب چاپ شده است اما این اثر حاصل یک کار تیمی است. آقای مرتضی سرهنگی و خانم عزیزی هم در این کار همراه من بووند.
وی اشاره کرد: کتاب یحیی فرآورده ای از آثار اسنادی و تاریخ شفاهی است و یک کلمه در این کتاب نادرست یا غیر واقعی نیست.
مهرشاد شبابی همسر سرلشگر صفوی و راوی کتاب «همراه» تصریح کرد: یحیی صدای تمام زنان ایران است که همسران و پدران خود درجنگ و دفاع مقدس و سایر برهه ها با خانواده خود همراهی کردند. این کتاب فقط خاطرات زندگی من و آقا رحیم نیست.
وی ادامه داد: وقتی این همراهان می توانند ظهور و بروز داشته باشند که به مدد تشکیلات فرهنگی و ادبی تجربه های خودرا مانا نماییم. امیدواریم این کتاب بتواند هزینه جنگ را همانطور که آقای سرهنگی اشاره کردند نشان دهد.
تکمیل می شودمنبع:

1401/02/29
14:13:30
5.0 / 5
327
تگهای خبر: جشن , رمان , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است