احمدوند مطرح كرد؛

توجه به ادبیات از ضروریات امروز است

توجه به ادبیات از ضروریات امروز است معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد در نشست هیئت علمی جایزه جلال آل احمد اظهار داشت: ادبیات را برای نمایش، ویترین و بهره برداری های زودگذر ترویجی نمی خواهیم چون توجه به ادبیات از ضروریات امروز جامعه است.



به گزارش کادو دونی به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، اولین نشست هیئت علمی چهاردهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد و آیین رونمایی از پوستر این جایزه چهارشنبه روز گذشته چهارشنبه ۱۲ آبان با حضور یاسر احمدوند معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی رمضانی مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، مریم بصیری دبیر علمی چهاردهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد، جواد کاموربخشایش، ابراهیم حسن بیگی، مریم برادران، کامران پارسی نژاد، حجت الاسلام والمسلمین سعید فخرزاده، محمدرضا شرفی خبوشان، محمود جوانبخت اعضای هیئت علمی این دوره از جایزه و غلامرضا طریقی دبیر اجرایی چهاردهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد در خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار گردید.
در ابتدای این نشست غلامرضا طریقی ضمن اشاره به اینکه اولین نشست هیئت علمی چهاردهمین دوره «جایزه ادبی جلال آل احمد» برای تعیین شیوه نامه اجرایی برگزار می شود، اظهار داشت: زمان ارسال آثار به این دوره از جایزه تا پانزدهم آبان ماه ادامه دارد؛ اما تا این لحظه ۸۳۲ عنوان در حوزه رمان و داستان بلند، ۲۸۷ عنوان در حوزه داستان کوتاه، ۳۶۰ عنوان در حوزه مستندنگاری و ۳۲ عنوان در حوزه نقد ادبی به دبیرخانه چهاردهمین دوره «جایزه ادبی جلال آل احمد» ارسال شده است.
در بخش بعدی این نشست ابراهیم حسن بیگی ضمن عرضه گزارشی از سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد و ضمن اشاره به سابقه خود بعنوان دبیر علمی این دوره از جایزه، اظهار داشت: ساختار و سازمان اداری این بخش به قدری قوی و باتجربه است که به صورت کامل دبیر را حمایت می کند و ما به سادگی توانستیم بدون هیچ دغدغه ای به کار خود ادامه دهیم.
مریم بصیری هم در ادامه اولین نشست هیئت علمی چهاردهمین دوره «جایزه ادبی جلال آل احمد» و آیین رونمایی از پوستر این جایزه اظهار داشت: بعنوان عضو کوچک این جمع خوشحالم که می توانم کمکی در این حوزه داشته باشم. امیدوارم با عنایت به سابقه دوستان در این جایزه بتوانیم سال جاری هم همچون سالهای گذشته جایزه خوبی را برگزار نماییم و بهترین کارهایی که نویسندگان و پژوهشگران منتشر نموده اند را برگزیده و آنرا به مردم جامعه معرفی نماییم و بگوییم بین آثار موجود از نظر کارشناسان بهترین بودند. البته هرکاری انجام دهیم حاشیه هایی دارد و امیدوارم بتوانیم در چهاردهمین دوره «جایزه ادبی جلال آل احمد» بدون حاشیه و با حوصله و دقت تمام، بهترین کارها را انتخاب نماییم و من هم کار کوچکی در کنار شما بزرگان انجام دهم.
فرصت های جایزه جلال فراتر از چالش های آن است
علی رمضانی سخنران بعدی این نشست بود که اظهار داشت: در خانه کتاب و ادبیات ایران تلاش می نماییم آنچه در دوره های قبل وجود داشت و فرآیندکاری اعضای هیئت علمی را تسهیل کرده، تداوم دهیم و همکاری نماییم تا شما آن کار اصلی خویش را که انتخاب آثار برتر و فاخر است (و جایزه جلال آل احمد به آنها ارزش مضاعفی خواهد داد) به سادگی انجام دهید. البته این امر سختی هایی دارد که با همکاری آسان خواهد شد.
وی اظهار داشت: فرصت های این جایزه فراتر از چالش ها و حواشی آن است. انشاا... با کمک شما و با بسترسازی که در موسسه شکل می گیرد این کار به خوبی رقم بخورد و جایزه جلال آل احمد به آثاری درخور و فاخر اعطا می شود.
وظیفه ما ارتقا و حفظ جایگاه جایزه جلال است
در بخش بعدی این نشست هم احمدوند گفت: به دست آوردن جایگاه معتبر برای یک جایزه زحماتی دارد. به واقع تلاش هایی شده که این جایزه اعتبار و مقبولیتی بین جامعه ادبی پیدا کرده است. وظیفه اصلی ما این است که این اعتبار و جایگاه را حفظ نماییم و مأموریت بعدی ما این است که بتوانیم این اعتبار و جایگاه را ارتقا دهیم. با حضور این جمع نخبه، کارشناس و متخصص شکی نیست که این اتفاق رخ خواهد داد.
وی ضمن اشاره به اینکه خود مخاطب حوزه ادبیات است، اضافه کرد: حالا که مسئولیتی در این حوزه دارم تلاش خواهم کرد برای رشد کار در حوزه ادبیات آنچه از دستم برمی آید انجام دهم. از شما کارشناسان این عرصه هم تقاضا دارم که غیر از زحمتی که برای کار داوری می کشید وقتی را هم اختصاص دهید و نظرات خویش را برای رفع دغدغه ها و نگرانی اهالی ادبیات و ایجاد زمینه های بهتر فعالیت ادبی در کشور ارائه نمایید تا بتوانیم آنها را عملی نماییم.
معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد در ادامه اظهار داشت: می دانیم و می دانید که جامعه ادبی ما هم در زمینه تولید و هم در حوزه ترویج و معرفی آثار مسائل و مشکلاتی دارد؛ هم پدیدآورندگان آثار ادبی و هم تولید کنندگان و عرضه کنندگان آن آثار هم با مشکلاتی روبه رو هستند. حتما تلاش ما باید برای کاهش و رفع این مشکلات متمرکز باشد و این امر را در معاونت امور فرهنگی در دوره جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک اولویت می دانیم.
احمدوند اظهار داشت: ادبیات را برای نمایش، ویترین و بهره برداری های زودگذر ترویجی نمی خواهیم. اصولا چنین نگاهی به ادبیات نگاه درستی نیست. امیدواریم که زمینه را برای تربیت و شکوفایی استعدادهای جوان فراهم نماییم و بتوانیم فعالان این عرصه را تکریم کرده و شرایط کار مناسب و درست را برای آنها فراهم نموده و از انواع سلایق ادبی حمایت نماییم. توجه به ادبیات از ضروریات امروز جامعه فرهنگی است؛ ادبیات برای جامعه ای که گرفتار مسائل و مشکلاتی است، تسکین دهنده و سرگرمی نیست بلکه لزوم است. آفرینش ادبی و ادبیات خلاق باید به کمک جامعه ای بیاید که می خواهد شرایط را عوض کرده، پیشرفت داشته باشد و رشد کند. امیدواریم که این اتفاق در بستر امن، آرام و متعالی فضای ادبی رخ دهد.
وی در انتها اظهار داشت: این جمع، جمع کارشناسی است و امیدوارم از نظرات شما برای توسعه فعالیتهای ادبی بهره مند شویم. رسیدن به این تعداد اثر در چهاردهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» پرارزش است و امیدواریم بتوانیم وجه مادی آنرا افزایش دهیم و اعتبار مادی و مالی خویش را داشته باشد تا انگیزه بخش هم باشد.
در بخش بعدی این آیین یاسر احمدوند حکم مریم بصیری را بعنوان دبیر علمی چهاردهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد و حکم غلامرضا طریقی را بعنوان دبیر اجرایی چهاردهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد اعطا کرد. همینطور احکام اعضای هیئت علمی این دوره از جایزه هم به صورت جداگانه به آنها اعطا شد. از پوستر چهاردهمین دوره «جایزه ادبی جلال آل احمد» هم رونمایی گردید.

1400/08/13
20:39:20
5.0 / 5
184
تگهای خبر: ادبیات , تخصص , تولید , جایزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است