تامل در یك تصویر؛

زبان بدن مخرب تر از گلوله

زبان بدن مخرب تر از گلوله جمهوری اسلامی در طول سالهای بعد از انقلاب، مکررا آمریکا را تحقیر، رسوا و مفتضح کرده، طوری که هر بار به دنبال بازگردانی اقتدار پوشالی خود و تلافی برآمده با ضربه ای مهلک روبرو شده است.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه- مسعود کارگر: آمریکا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از ایران ضربات زیادی خورده است. نخستین آن همین پیروزی انقلاب و سرنگونی نظام متحد طاغوت با نظام سلطه بود و دومین آن تسخیر لانه جاسوسی، از آن پس ایالات متحده با تحریم اقتصادی و تسلیحاتی و هم نفوذ فرهنگی خواست انتقام بگیرد. در ده سال گذشته هرگاه برای انتقام اقدام نمود در خلیج فارس مفتضح شده است. یکی از این افتضاحات مشهود در ۲۲ دی سال ۹۴ و دستگیری ملوانان آمریکایی بود.
و حال در آبان هزار و چهارصد و در شرف چهل و دومین سالگرد تسخیر لانه جاسوسی ایالات متحده تلاش کرد برای جبران چهره رسوا شده خود در این تاریخ با ربودن و دزدی نفت کش ایران اقتدار مورد تجاوزش توسط ایران را برگرداند و آبروی ریخته شده اش در منطقه را جمع کند. اما قائله جور دیگری پیش رفت و مجدد بیچارگی و هیمنه پوشالی اش عیان تر شد. *پیچیدگی در سادگی است حتما بارها فیلم و تصاویر مانورها و عملیات های نیروهای دریای سپاه در خلیج فارس و دریای عمان را دیده اید که در بعضی های آن با یک قایق جت معمولی و اسلحه کلاش یا یوزی و لباس ساده سبز پاسداری به مصاف دشمن تا دندان مسلح با ظاهر جنگی به ظاهر مقتدر و ترسناک می روند. و شاید این سوال برای عده ای پیش بیاید که مگر می شود و چرا این گونه است!؟ در حالیکه یک جواب روشن بیشتر ندارد. میتوان و می شود در عین سادگی و عدم تطبیق همه موازنات و پرتکل های مرسوم جهانی بشدت پیچیده و یاغی به نظر آمد و هم ظاهر ساده ات القای ترس کند و هم جسارت، شجاعت و خوی سلحشوری ات محاسبات علمی و منطقی دشمن روی کاغذ و با اتکای بر دلار، تکنولوژی، ابزار و حمایت منطقه ای رسانه ای را بر هم بزند.
* یک عکس، یک اتفاق و چند معنی
به این عکس خوب دقت کنید، در نظاره اول یک قاب عجیب است! چرا عجیب!؟ چون گزاره های یک قاب نظامی و جنگی را ندارد. چرا ندارد!؟ چون اصولاً مواجهه دکترین امنیتی جمهوری اسلامی با دشمنان مدل نظامی به سبک های کلیشه ای نیست. مدل نظامی دشمن درخور ژست های ژانر اکشن سینما خاصه هالیوود است که با فیگورهای منوط بر سلاح و تجهیزات می خواهند قدرت پوشالی خویش را به رخ جهان بکشند. اما وجاحت ابر قدرتی ما در این تیپ و مدلها نیست. در مدل فیگور اکشنی نظامی ما آنچه که باعث اثبات قدرت و اقتدار است نیروی کاریزماتیک ایمان و صلابت در تفکر است حتی اگر از نظر قدرت تسلیحاتی در رتبه متوسط جهانی باشیم که در واقع بالاترین آن هستیم و این را دشمنان می داند و برخی دوستان و شبهه دشمنان از درک آن عاجزند و دشمنان بگونه ای در جریان رسانه ای خود و سینما و تصویرشان القا کرده اند که برترین اند اما در واقع نقطه اتکایشان به آن سلاح پیشرفته و بروز شده است وگرنه از نظر نیروی انسانی بشدت ضعیف، سست و تهی از ایدئولوژی و آرمان خواهی هستند و این وجه تمایز قدرت ایران با قدرت های جعلی جهانی است.
* زبان بدن قویتر از هر جنگ افزاری
مجدد به این عکس نگاه کنید و به نوع قاب بندی، نور و همه جزئیات آن دقت کنید! در دنیای سیاست زده رسانه محور گاه یک حرکت، کنش و واکنش ساده در ظاهر، گفتار و رفتار می تواند چنان عملیات روانی در سطوح عالی رتبه جنگ سخت و نرم ایجاد نماید که از بدو شکل گیری تا مدت ها بعد از آن دوست و دشمن را درگیر خود کند. زبان بدن یکی از این راهبردهای اساسی است که شاید در نگاه عامی صرفا جالب به نظر بیاید، اما در نگاه و منظر تخصصی علوم ارتباطات بشدت مهم و اثر گذار خواهد بود. نحوه ایستادن این افسر پاسدار که شاید یکی از فرماندهان عملیاتی این رخداد باشد روی عرشه ناو ایرانی در مقابل ناو بشدت پیشرفته و قدرتمند آمریکایی آن هم به این حالت، چند گزاره مهم را به همگان اثبات می کند. اول به دشمنان که به معنای واقعی تحقیر می شوند و از این سادگی و عادی بودن احساس وحشت و به بهت و شک گرفتار خواهند شد، چون اگر پاسدار مذکور با آرایش جنگی و آماده رزم ایستاده بود برای دشمن آن قدر ترس و زور نداشت که با این ژست ایستاده و با نگاهی تحقیرآمیز و پر صلابت به ناو دشمن و حاضرین در آن پوشالی بودن وجاهتش را به سخره می گیرد. دوم به دوستان که بفهماند با اعتقادی توحیدی و داشتن درک ایدئولوژی میتوان جلوی دشمن به آسانی ایستاد، در چشمانش زل زد و با این فیگور، ناچیز بودن دشمن را اثبات کرد. سوم به افرادی بلاتکلیف و مذبذب در الگونگاری و مدل خواهی داخلی و خارجی و هم غالب مستضعفین جهانی که چشم به یک نماد و قهرمان برای نجات دارند این را می فهماند که اگر در تقابل دشمن و در میدان رزم هم در قدرت نظامی و رزمی به بالاترین سطح برسی و هم با اعتقادی راسخ و خوی سلحشوری به دور از هر ترس و وحشتی برای مبارزه آماده باشی و حاضر شوی اساسا دشمن را از هرگونه اقدام احمقانه وا داشته تا جایی که کوچک ترین و عادی ترین حرکت، حرف و ژست تو به مانند هزاران جنگ افزار اثر تخریبی و انهدامی خواهد داشت.
* بازتاب رسانه ای یک عملیات، جنگ روانی یک اتفاق
نحوه دست گذاشتن این پاسدار روی لبه های عرشه ناو جنگی با قرار دادن پای چپ پشت پای راست به حالت این چنین راحتی، نشان دهنده یک مدل ایستادن خارج از عرف و مناسبات جنگی و رزمی است و بخوبی نوک پیکان بودن فرماندهی میدانی با چنین المانی را نشان داده است و اعلام می کند ما (جمهوری اسلامی) در رأس تحولات و اتفاقات منطقه هستیم و بودن فعلی مان هنوز آرایش جنگی و رزمی ندارد، که اگر روزی قرار بر این آرایش تمام قد باشد اثری از متجاوز و مستکبر در عالم نخواهد ماند. این نماد و نشانه را دشمن از راه اندیشکده ها و استراتژیست هایش بهتر درک خواهد نمود و به وضوح اعلام می دارد اگر اقدامی توسط هر مدعی قدرتی در جهان ضد ایران رخ دهد، هزینه های آن برایشان بشدت سنگین خواهد بود و نابودی شان حتمی است. این نشانه را اما نیروهای نیابتی و اقماری نظام سلطه در منطقه هم عمیقاً درک خواهند کرد و خواهند فهمید وقتی ابرقدرتشان آمریکا که آنها از او بشدت حساب می برند این گونه در مقابل ایران تحقیر می شود و کاری از دستش بر نمی آید، دیگر تکلیف شان معلوم است و ذره ای ادعا و دست از پا خطا کردن شان در کمتر از ساعتی آنها را زباله دان تاریخ خواهد برد.
* کدام قدرت، کدام اقتدار، کدام سلطه!
این نماد و نشانه ساده برای جوجه کشورهای حوزه خلیج فارس یک تذکر جدی است، تذکری که با اقدام کیلومترها فاصله دارد و کشوری همچون عربستان باید خوب بفهمد این مساله را و تبعاتش را، برای همین در رسانه هایشان بشدت در تلاش هستند یا سکوت کنند و یا منکر قضیه شوند و با دست پاچگی ماجرا را بگونه ای دیگر جلوه دهند. در ادبیات جنگی و مبارزه اگر فرمانده ارشد و سایر فرمانده ها و نیروهای عملیاتی به شکل و فرم غیر رزمی در میدان حاضر شوند، نشان دهنده تحقیر دشمن است و این معنا را تداعی خواهد نمود که چنین شرایطی برای ما جنگی نیست و اصلاً شما (دشمن) برای ما (جمهوری اسلامی) عددی نیستید و به حساب نخواهید آمد و این بالاترین اثر تخریبی و جنگ روانی بدون شلیک حتی یک گلوله ضد دشمن است.
به پوشش شهید سردار حاج قاسم سلیمانی (رضوان الله تعالی علیه) در کارزار جنگ با داعش در طول این سالیان دقت کنید! هیچ زمان و هیچ کجا ایشان لباس رزم بر تن نکرد و تیپ و ژست جنگی نداشت. چرا!؟ به پوشش شهید سردار حاج قاسم سلیمانی (رضوان الله تعالی علیه) در کارزار جنگ با داعش در طول این سالیان دقت کنید! هیچ زمان و هیچ کجا ایشان لباس رزم بر تن نکرد و تیپ و ژست جنگی نداشت. چرا!؟ چون خواست به همگان ثابت کند، داعش برای ما عددی نیست، حتی پدید آورندگان داعش هم عددی نیستند و ما با لباس و آرایش عادی به تقابل و شکستشان خواهیم رفت. همین نماد و الگو نشان دهنده یک گفتمان ضد استکباری در جهان است و به دوست و دشمن ثابت می کند قدرت توهمی نظام سلطه به سادگی در هم شکسته خواهد شد. این نماد و المان چنان اثر رسانه ای گذاشته و خواهد گذاشت که جهانیان و همه آزادی خواستار ذیل عدالت خواهی الهی را بر آن داشته و خواهد داشت که به چنان درکی برسند که راه نجات بشری مبارزه با سلطه جهانی است و این مبارزه از همین الف الفبای سیاسی و جنگی به سادگی قابل تحقق است و نیازی به غول سازی خود و دیو پنداری دشمن ندارد. قطعًا بعد از این اتفاق و پیروزی مقتدرانه و بدون هیچ اما و اگر سپاه ضد نیروی تروریستی آمریکا و بازتاب چنین ایستادنی بر عرشه ناو بوسیله ی یک پاسدار، عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس حساب کار به دستشان آمده و از آن سو اسرائیل هم بهتر از قبل فهمیده که شیطنت و بازی با دم شیر ایران برایش بد تمام خواهد شد و زودتر از ۲۵ سال به درک واصل خواهد شد.
یادمان باشد، در تقابل با دشمن، داشتن سلاح و تجهیزات مهم می باشد و ضروری، اما مهم تر و ضروری تر داشتن یک عزم و اراده اعتقادی و تسلط بر جنگ روانی رسانه ای است که دشمن حتی به ظاهر قوی تر را در هم خواهد شکست.


منبع:

1400/08/13
12:25:27
5.0 / 5
147
تگهای خبر: ادبیات , تخصص , تصویر , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است