پیام رییس موزه هنرهای معاصر تهران برای درگذشت ایران درودی

پیام رییس موزه هنرهای معاصر تهران برای درگذشت ایران درودی کادو دونی: رییس موزه هنرهای معاصر تهران با انتشار متنی درگذشت ایران درودی هنرمند نقاش را تسلیت گفت.


به گزارش کادو دونی به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، آقایی در این متن نوشته است: بااینکه ایران دَرّودی در فضای هنرهای دیداری بالید و شناخته شد ولی محدود به آن نماند. آشنایی و ارتباط گسترده ی او با ادبا و شعرای ایرانی و فرانسوی همین طور علاقه ی وافر درونیَش به عرفان؛ از وی انسانی چند ساحتی ساخته بود؛ بدین جهت مخاطب به هنگام مواجه با آثارش، در همان برخورد نخست، با اثری سوررئالیستی مواجه می شود که گویی با آنچه که از سوررئالیسم می شناخته متفاوت است؛ شاعرانگی و سکوت، مخاطب را دربرمی گیرد و آنات عرفان شرقی، خودرا می نمایاند.
رییس موزه هنرهای معاصر تهران در ادامه این متن نوشته است: درودی با بهره مندی از معرفتی درونی، برای خود رسالتی فرهنگی و اجتماعی قائل بود که تلاقی این رسالت با توانایی هایش در هنر و ادراک ویژه اش از هستی، زندگی و مرگ همین طور ادبیات ایران و جهان در کنار باور به رسالت خود، از او انسانی "فرهنگ مند" ساخته بود. استقبال عموم مردم از او، سخنان و روش نگرشش طی سالهای اخیر که مبتنی بر جوهره ی "در فاصله ی دو نقطه" بود، نشان داد که رسالت دنیوی خودرا به نیکی به فرجام رسانده است.
بر این باورم که درک عمیق او از انسان و رسالتش در این دنیا، موجد رهیافتی شده بود که به همزیستی با مرگ نائل آمده بود و اهتمام داشت این ادراک را با زبانی ساده به فهم عمومی درآورد. هرگاه در میان گفتگوها، شوقش جهت زندگی را در عین پذیرش مرگ می دیدم، این بیت از جلال الدین محمد بلخی به ذهنم متبادر می شد:
مرگ اگر مرد است گو نزد من آی
تا در آغوشش بگیرم تنگ تنگ

روحش قرین رحمت و آرامش
منبع:

1400/08/08
09:37:02
5.0 / 5
189
تگهای خبر: آرامش , ادبیات , انتشار , شعر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است