در رونمایی از خانه عموحسین مطرح شد؛

روایت ماجراهای حفر یک تونل مهم در ایام دفاع مقدس

روایت ماجراهای حفر یک تونل مهم در ایام دفاع مقدس نویسنده کتاب خانه عموحسین در نشست رونمایی از این کتاب گفت یکی از مباحثی که در این اثر به آن پرداخته حفر تونلی در منطقه پاسگاه زید در ایام دفاع مقدس است.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، نشست رونمایی از کتاب «خانه عموحسین» با محوریت زندگی شهید حسین علی فخری نوشته مصطفی زمانی فر که اخیرا توسط انتشارات سوره مهر انتشار یافته، در محل خبرگزاری دانشجو برگزار گردید.
داستان خانه عمو حسین، روایت واقعه رزمندگان یزدی در خط پدافندی کوشک یا منطقه پاسگاه زید است، که در ۲۵ مهرماه ۱۳۶۳ مورد حمله و تک غیرمنتظره رژیم بعثی قرار می گیرد و یزدی ها با دفاع جانانه و ابتکارات خود، مقابل تک رژیم بعثی و عراق ایستادند و اجازه پیشروی به آنان را ندادند.
در این نشست، زمانی فر درباره سوژه ای که در کتاب به آن پرداخته، اظهار داشت: دفاع مقدس در دل خود یک سری وقایع و حوادثی دارد که شاید کسی به آن نپرداخته، چون که این حوادث و وقایع در تاریخ دفاع مقدس استان ها مخفی بودند. وقایع در ارتباط با استان ها، تیپ و لشگرهای استان ها که در دفاع مقدس نقش داشته اند مخفی مانده و افراد از آنها آگاه نیستند. بهتر دیدم به سراغ موضوعات دفاع مقدسی در استان یزد بروم و ببینم کدام یک از آنها مهم تر است و کدام اثرگزاری بیشتری دارند. واقعه پاتک زید، یک مقطع جذاب و جالب بود و من از قبل با آن آشنا بودم و تصمیم گرفتم این واقعه را بازخوانی و روایت کنم. یک مقطع قابل توجه و برجسته کتاب مبحث تونلی است که در آن منطقه کنده می شود و در این واقعه مورد استفاده قرار می گیرد، ان شاالله توانسته باشم خوب به آن پرداخته باشم.
به گفته نویسنده کتاب پژوهش های اولیه این کتاب چهار سال به طول انجامیده است تا در نهایت به روایتی روان، دلنشین، ساده و همه فهم از واقعه پاتک زید درآمده است. واقعه ای که محسن رفیق دوست، وزیر وقت سپاه آن زمان نیز، لقب پیروز را به افراد تیپ ۱۸ الغدیر که این رشادت را رقم زده اند، داده است.
زمانی فر درباره چرایی انتخاب نام «خانه عمو حسین» برای کتاب خود اظهار داشت: «در اردکان یزد پیرمردی به نام حسین میرجهانی زندگی می کرد که البته وی در سال ۹۷ به رحمت خدا رفت. در جبهه بچه های یزد به او عمو حسین می گفتند. آقای میرجهانی در این منطقه نقش اصلی را در کندن تونل داشتند، که مزیت های آن و اینکه چرا آنجا کنده شده است را خواننده در کتاب می تواند بخواند. عمو حسین در خانه خودش کار می کند و خانه او همان تونل است! بنابراین این نام را برای کتاب انتخاب کردم.»
این نویسنده دفاع مقدس در ادامه اظهار داشت: باتوجه به مبحث کلیشه شدن کتاب های دفاع مقدس، با در نظر گرفتن محور اصلی روایت ها که استقرار تیپ ۱۸ الغدیر در منطقه و پاتک زید بوده است، دیگر روایت ها را حول همین محور اصلی با حفظ سادگی و اصالت آنها تنظیم کرده و با اندکی پرداخت برای خارج شدن روایت از حالت خام آنرا عرضه نموده است، تا روایت را از فضای کلیشه و مباحثی که می بینیم گاها در کتاب های دفاع مقدس تکرار می شوند و آنها را خیلی خواندنی هم نمی کند، دور کند.
زمانی فر درباره مخاطب «خانه عمو حسین» اظهار داشت: درکارهای دفاع مقدس اگر بخواهیم نگاه جناحی داشته باشیم، کتاب به دست قشر خاصی می رسد، کمااینکه هم اکنون همینطور است؛ مگر اندک کتاب هایی که اسم و رسم پیدا می کنند و روی آنها تبلیغ انجام می شود و به دست افراد زیادی می رسند و واقعا به غیر از قشر ارزشی مان که افراد معتقدی هستند، آن هایی که غیر از این قشر به سراغ کتاب های دفاع مقدسی می روند و آنها را می خوانند، اکثرا راضی هستند. به نظرم خانه عمو حسین هم هرچند حالت تاریخی دارد، ولی از روایت خشک و خسته کننده فاصله گرفته است، مخاطبش عام است. قشر جوان و بزرگسال به صورت عام، می توانند این کتاب را بخوانند.
این نویسنده اظهار داشت: دوستان در حوزه هنری و انتشارات سوره مهر برای خاص شدن طراحی جلد و ترکیب رنگی و نوع کاغذ و تایپوگرافی روی جلد که در ظاهر کتاب میتوان به آن اشاره نمود، بسیار زحمت کشیدند؛ و این جز محاسن کار است، اگر یک مجموعه دست به دست هم ندهند هیچگاه یک کتاب خوب تولید نمی گردد.
زمانی فر درباره پرداختن به سوژه های پشت جبهه و اتفاقاتی که در شهرها در دوران جنگ می افتاده و سوژه های کمتر دیده شده در حاشیه جنگ، فارغ از عملیات ها و رزمندگان و فرماندهان در میدان نبرد، هم اظهار داشت: پرداختن به این موضوع ها باید در اولویت باشد، به نظرم سیاست تعریف شده ای که یک کار جامع و گسترده ای درباره این موضوع ها صورت گیرد، نداریم و نمونه هایی هم که می بینید چاپ می شوند کم و حداقلی هستند. بی تعارف آن چیزهایی که در دفاع مقدس اتفاق افتاده و به کتاب و مستند تبدیل گشته اند شاید به ده درصد هم نرسند. باید برای ما دغدغه شود که این کار را انجام دهیم.


منبع:

1400/07/09
21:47:22
5.0 / 5
154
تگهای خبر: انتشار , تولید , رمان , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است