توسط انتشارات ققنوس انجام شد؛

چاپ کتابی درباره ادبیات و گفتاردرمانی اروین یالوم

چاپ کتابی درباره ادبیات و گفتاردرمانی اروین یالوم به گزارش کادو دونی کتاب نوشتن درباره درمانِ گفتاری نوشته جفری برمَن با ترجمه نازی اکبری توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب «نوشتن درباره درمانِ گفتاری؛ اروین یالوم و ادبیات روان درمانی» نوشته جفری برمن اخیرا با ترجمه نازی اکبری توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این کتاب سال ۲۰۱۹ توسط انتشارات Suny انتشار یافته است.
اروین یالوم روانپزشک و روان درمانگر آمریکایی، یکی از قصه نویس های شناخته شده عرصه روان درمانی است که آثاری مثل «وقتی نیچه گریست»، «درمان شوپنهاور»، «دژخیم عشق» و «انسان موجودی یکروزه» را در کارنامه دارد و این کتاب ها هنوز در لیست پرفروش های جهان قرار دارند. نازی اکبری روان درمانگر و مترجم، پیشتر کتاب های «انسان موجودی یکروزه و قصه های دیگری از روان درمانی» و «آنگه که خویش را یافتم (سرگذشت یک روانپزشک)» را از این روان شناس ترجمه کرده که اردیبهشت سال ۹۸ با همکاری نشر ققنوس منتشر گردید.
جفری برمن نویسنده کتاب «نوشتن درباره درمان گفتاری» استاد ادبیات انگلیسی دانشگاه ایالتی نیویورک است که در کتاب پیش رو، به سهم یالوم در روان درمانی و ادبیات پرداخته است. تکیه این نویسنده در این کتاب بر ایده های متناوبی است که آثار یالوم را به هم پیوند می زنند. ازجمله این ایده ها میتوان به شفافیت درمانگر، اهمیت رابطه التیام بخش، روان درمانی این جا و الان، رواج اضطراب مرگ، نظریه شفابخشی زخمی و شفابخشی متقابل اشاره نمود.
نویسنده کتاب می گوید از آن دسته از خوانندگان آثار یالوم است که خوب می دانند بمحض ورق زدن نخستین صفحه، همه صفحات دیگر را خواهند خواند و به تمام سخنانی که او گفته، به دقت گوش می دهند. برمن می گوید کتاب های یالوم را این قدر خوب فهمیده که گویی یالوم این آثار را برای او نوشته است. در این کتاب با بررسی یک به یک آثار یالوم، به دنبال بیان این مفهوم است که داستان خوب، قصه ای است که طنین انداز واقعیات سخت زندگی باشد. این نویسنده همینطور در کتاب خود نشان داده چگونه برای عرضه روان درمانی خوب باید با واقعیات روبه رو شد. او به مخاطب خود این مطالب را نشان داده است که یالوم چگونه با استفاده از ادبیات در داستان های خود، برای روان درمانگران به سمت و سوی راه درست اشاره می کند.
کتاب پیش رو، ۱۳ فصل دارد که به ترتیب عبارت اند از:
«روان درمانی گروهی: مباحث نظری و کاربردی: هنر خوداظهاری»، «هر روز نزدیک تر از پیش: چشم اندازی دوسویه بر روان درمانی»، «روان درمانی اگزیستانسیال: زیستن با اضطراب مرگ»، «روان درمانی گروهی بیماران بستری: تربیت مشاهده گران و مشاهده شوندگان»، «دژخیم عشق: زیستن با درد هستی»، «وقتی نیچه گریست: قدردانی و ناخشنودی آن»، «لمیدن روی مبل: خطر تجاوز از مرزهای جنسی»، «مامان و مفهوم زندگی: "چشمه جوشانی درونیِ" خلاقیت»، «موهبت درمان: مخاطرات و مزایای روان درمانگر بودن»، «درمان شوپنهاور: در جستجوی پادزهر»، «خیره به خورشید: درمان بی سابقه»، «مساله اسپینوزا: "آرام بخشی برای شورمندی هایم"» و «انسان موجودی یکروزه: پیشبینی فرجام ها».
در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
فیلیپ، شخصیت اصلی این رمان، اغلب دیدگاه های خود یالوم را به نمایش می گذارد. این امری غیرعادی نیست: رمان نویسان معمولاً خودشان را از راه شخصیت های گوناگونی نشان می دهند، شخصیت هایی که هرکدام نمایانگر جنبه هایی از زندگی خالقشان اند. عملکرد فیلیپ، زمانی که گروهی از فرضیات را که در پسِ مشاوره فلسفی است آموزش می دهد، نویسنده وار است. «تحت بهترین شرایط میتوان گفت تنها یک مرز مبهم درخلال آموزش و روان درمانی وجود دارد. یونانیان _ سقراط، افلاطون، ارسطو، رواقی ها و اپیکوری ها _ همه باور داشتند که آموزش و خردورزی ابزاری واجب برای نبرد با رنج های آدمی است. اغلب مشاوران فلسفی آموزش را پایه روان درمانی در نظر می گیرند. حدودا همه آنها به شعار لایب نیتس، "خرد و تیمار" استناد می کنند.» یالوم هم به مشاوره فلسفی اعتقاد دارد و از خرد فلسفی برای غنی ساختن روان درمانی استفاده می نماید. روانپزشکی اگزیستانسیال ریشه در فلاسفه بزرگ در گذشته دور و نزدیک دارد.
یالوم در صفحه سپاسگزاری کتاب درمان شوپنهاور از پیتر ب. راب، استاد فلسفه در دانشگاه سیمون فریزر و نخستین کسی که در کانادا موفق به دریافت مدرک دکتری بر اساس کار نظریه و عملی اش در مشاوره فلسفی شد، نقل قول می کند. راب در کتابش با عنوان مسائل مشاوره فلسفی که در سال ۲۰۰۲ منتشر گردید اشاره می کند که مشاوره فلسفی روان درمانی نیست چون که «تظاهر نمی کند ضمیر ناخودآگاه انسان ها (البته اگر چنین چیزی وجود داشته باشد) را درک می کند یا می تواند آنرا تفسیر کند، و در نتیجه آنها را از خودشان بهتر می شناسند.» راب اظهار می کند کاری که مشاوره فلسفی می تواند انجام دهد این است که به مراجعان «آن توانایی ها و خصلت های فلسفی را بیاموزد که به آنها کمک می نماید از مشکلات آینده اجتناب یا از وقوعشان پیشگیری کنند.»
این کتاب با ۴۳۸ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۹۸ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

1400/06/17
12:40:19
5.0 / 5
202
تگهای خبر: آموزش , ادبیات , انتشار , رمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است