وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

قائل به انحصار هنر نیستیم

قائل به انحصار هنر نیستیم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: همه بخش های فرهنگ و هنر عام است و قائل به انحصار نیستیم، هنر در همه جای ایران یک تاریخ هفت هزار ساله دارد و ازاین رو دولت وظیفه تصدی گری ندارد.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، محمد مهدی اسماعیلی عصر دوشنبه در نشست با اصحاب رسانه و فرهنگ با ابراز شادی از حضور در میان اصحاب فرهنگ رسانه در ایام اول کار در این وزارت عنوان کرد: وجود این تعداد نگاه نافذ در اصفهان در حوزه فرهنگ و رسانه برای من بسیار پرارزش است و حضور در میان کسانی که سال ها در میان آنها کار کردم بسیار خوشحال کننده است.
وی ضمن اشاره به دوران فعالیت خود در اصفهان اضافه کرد: در طول فعالیتم در اصفهان با برجستگان حوزه فرهنگ و رسانه آشنایی دارم، می دانم اصفهان چه گنجی است و چه تاریخ بزرگی دارد، اصفهان از پاریس و لندن زیبا و پر رونق تر است و حوزه فرهنگی و هنری در این شهر بسیار گسترده است و تاثیر زیادی روی آن گذاشته است.
اصفهان گنج ایران است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه فرهنگ اصفهان در طول تاریخ همواره مورد اهمیت بوده است، اظهار داشت: اشخاص فرهنگی هنری کل دنیا در طول تاریخ به اصفهان جذب شده اند و می بینیم از گرج و ارمنی در اصفهان تاریخ فکری فرهنگی و هنری به جای گذاشته اند، آثاری که در هیچ جای دنیا نیست و نشان داده است شخصیت های فرهنگی اصفهان هضم خاک اصفهان می شوند چونکه خاک اصفهان آغشته به فرهنگ و هنر است.
وی با روایت سفر رئیس جمهور اسبق ترکیه به اصفهان خاطرنشان کرد: اصفهان و استانبول به واسطه صبغه تاریخی و پایتخت بودن هر دو آنها در برهه های تاریخی رقابت داشتند، وقتی در فرودگاه از رئیس جمهور سابق ترکیه پرسیده شد اصفهان را چطور می بینید گفت یک چیزهایی شنیده ایم اما وقتی در عالی قاپو این سوال از او شد گفت اصفهان نصف جهان نیست همه جهان است.
وی ضمن اشاره به پتانسیل ۱۵ میلیارد دلاری جذب توریست در اصفهان تصریح کرد: اعجاب فرهنگی و هنری که در اصفهان وجود دارد در هیچ جای دنیا کنار یک دیگر نیست، وقتی ما تلاش داشتیم اصفهان را پایتخت فرهنگ و تمدن اسلامی نماییم مورد هجمه قرار گرفتیم ولی اکنون همه می دانند تاریخ فرهنگ و تمدن اصفهان نشان از تاریخ اسلام است و اصفهان نماینده این تاریخ است.
اسماعیلی با اشاره به اینکه مکتب اصفهان در فقه، فلسفه، حکمت و عرفان مثل یک چشمه جوشان بوده که تاریخ کشور را سیراب کرده، اظهار داشت: باید بیشتر از پیش به فرهنگ و هنر اصفهان توجه کرد، نگاه ما به فرهنگ و هنر یک نگاه عام است و معتقدیم همه اقشار باید از فرهنگ و هنر استفاده کنند و این پتانسیل در اصفهان وجود دارد.
تاکید ویژه دولت مردمی به تولیدات فرهنگی و هنری
وی افزود: همه بخش های فرهنگ و هنر عام است و قائل به انحصار نیستیم، هنر در همه جای ایران یک تاریخ هفت هزار ساله دارد و از این جهت دولت وظیفه تصدی گری ندارد و وظیفه ما این است که از هنر حمایت نماییم و کار آنها تسهیل نماییم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این که در چهار سال آینده چه کارنامه ای برای عرضه خواهید داشت، تصریح کرد: در تولید محصولات فرهنگی و هنری رشد جدی در چهار سال دولت مردمی خواهیم داشت و یک بستر مناسب برای رشد فرهنگ کشور ایجاد خواهیم کرد که در این عرصه شهرهایی مثل اصفهان پیشتاز هستند و اطمینان می دهم که پشتیبان فرهنگ و هنر هستیم و اصلاً آمدیم که فرهنگ و هنر قدرتمند شود و در این راه باید اصفهان بدرخشد.
وی با تکیه بر ضرورت استفاده از بزرگان هنر برای مشاوره در این امر خاطرنشان کرد: ممیزی باید به دست اصحاب فکر و اندیشه باشد، من در جلسات مختلف گفتم که نباید ما یک فکر را عملی نماییم چونکه کشور پر از نخبه فرهنگی و هنری است و شنیدن حرف نخبگان اصفهان برای من آموزنده است.
اصفهان در همه حوزه ها قابلیت پایتخت شدن را دارد
اسماعیلی با تکیه بر این که اصفهان خود یک تهران است، افزود: من تلاش دارم ارتباط اصفهان و تهران را بیشتر کنم اما اصفهان در همه حوزه ها قابلیت پایتخت را دارد و هیچ چیز از تهران کم ندارد و همه بسترها برای پیشرفت اصفهان مهیا است.
وی از فراموشی بحث فرهنگی در دولت مردمی ابراز نگرانی کرد و اضافه کرد: به علت مشکلات عمیق اقتصادی مردم ترسیدم تصویری که از دولت مردمی رئیسی بماند گچ و سیمان باشد اما باید در حوزه فرهنگی هم اقدامات جدی صورت گیرد، امروز می بینیم فروش سینما در سال ۹۹ به شدت افت کرد و به یک بیستم سال پیش از آن رسیده که بسیار نگران کننده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد روند واکسیناسیون اصحاب فرهنگ و هنر خاطرنشان کرد: از امروز ۸۳ هزار نفر واکسیناسیون اصحاب فرهنگ و هنر شروع شده چونکه این بخش بیشتر از سایر امور صدمه دیده، اما امیدواریم در نیمه دوم سال فضاهای فرهنگی و هنری آماده شود و بسته های حمایتی برای اهالی فرهنگ و هنر هم در نظر گرفته ایم.
ملی شدن صنعت نشر یکی از اهداف اصلی دولت سیزدهم است
وی با اشاره به اینکه در همه امور تأکیدات رهبر معظم انقلاب کار را پی خواهیم گرفت، افزود: امیدواریم با برنامه کامل ما بتوانیم در بودجه سال ۱۴۰۱ سهم خوبی را دریافت نماییم و پیشرفت در همه حوزه های فرهنگ و هنر و رسانه را داشته باشیم، همینطور در این راستا بیمه خبرنگاران و اصحاب فرهنگ و هنر را هم به سرانجام خواهیم رساند.
اسماعیلی در مورد بخش انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اظهار داشت: برای ما جای تعجب دارد در عمده محصولات فرهنگی وابسته هستیم و باید محصول وارد نماییم، ملی شدن صنعت نشر یکی از اهداف اصلی دولت سیزدهم است و با حوزه های فناوری کشور دنبال تفاهمنامه برای این کار هستیم.
وی ضمن اشاره به کم بهانه بودن حوزه فرهنگ تصریح کرد: برنامه های ما برای این حوزه همه ایجابی است، همه انتقادات را به دید احترام نگاه می کنم و تلاش می کنم فضای انس و دوستی را در فرهنگ و هنر ایجاد کنم، برنامه مدونی برای همه بخش ها انجام خواهیم داد و توقع داریم در این عرصه پیشنهاداتی که از راه نخبگان عرضه می شود کلی نباشد و یک برنزه عملی باشد.

1400/06/09
10:25:04
5.0 / 5
241
تگهای خبر: انتشار , اهدا , بیمه , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است