حریر با روایتی تازه از ماجرای کشف حجاب منتشر گردید

حریر با روایتی تازه از ماجرای کشف حجاب منتشر گردید کادو دونی: رمان حریر با تاکید بر تاریخ معاصر ایران با داستانی درباره وقایع کشف حجاب روانه بازار نشر شد.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر رمان جدیدی که کتابستان معرفت آنرا اخیرا منتشر نموده است، داستانی است تاریخی که به بررسی وقایع نزدیک به کشف حجاب در دوره سلطنت رضاخان می پردازد.
فاطمه سلطانی که پیش از این هم کتابی درباره وقایع معاصر نوشته بود، در اثر جدیدش باز هم به سراغ تاریخ معاصر ایران رفته است و از ماجراهای کشف حجاب در دوران پهلوی اول سخن می گوید.
حریر، شخصیت اصلی رمان حریر است. دختری شرّ، شیطان ولی ساده و بی آلایش. حریر هفده سالگی را پشت سر گذاشته است که او را به عقد پسرعموی طلبه اش درمی آورند. از محل زندگیش تا قم راه چندانی نیست اما اتفاقی که روز عروسی می افتد همه چیز را بهم می ریزد. پس از کش و قوس فراوان، حریر که سواد خواندن و نوشتن را پیش عموی باسواد و روحانی اش یاد گرفته است سر از کاخ پهلوی درمی آورد. کاخ همسر رضاخان. از آن طرف هم، همسرش مجروح و دل خسته و دل شکسته به قم می رود، بی اطلاع از آنکه همسر گمشده اش تنها چند ده فرسخ با او فاصله دارد.

حریر تنها یک روایت عاشقانه از یک دختر و پسر ساده دل روستایی نیست بلکه فرصتی است برای نشان دادن تلاشهای کارگزاران حکومت پهلوی برای برانداختن حجاب از میان ایرانیانی که حتی در دوران نامسلمانی شان هم حجاب بر سر داشتند.
داستان حریر ما را با آدم هایی آشنا می کند که جز تصاویری مبهم و سخنانی کلی، در موردشان چیزی نمی دانیم؛ تیمورتاش که نخستین وزیر دربار پهلوی بود، قمرالملوک وزیری، از خوانندگان زن ایرانی در دوره پهلوی، تاج الملوک همسر رضاخان و مادر ولیعهد، محمدرضا پهلوی و آیت الله بافقی،
مجاهد معروف دوران رضا خان. داستان حریر فرصتی است مغتنم که تا خاندانی که طی این سال ها تطهیر شدند و تلاش شده از آنها تصویر دیگری به ما نشان داده شود، با زبانی داستانی، به خوبی از احوالاتشان آگاه شویم.
کتابستان معرفت، رمان حریر را در ۲۱۱صفحه و با قیمت ۴۳هزار تومان منتشر نموده است.منبع:

1400/06/02
09:30:52
5.0 / 5
377
تگهای خبر: تصویر , رمان , كتاب , معاصر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است