سفر قسطی پرتقاضا شد

سفر قسطی پرتقاضا شد کادو دونی: افزایش نرخ بلیت وسایل نقلیه عمومی، هزینه بنزین، هتل و دیگر خدمات سفر، متقاضیان سفرهای قسطی را افزایش داده است.


به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، تعداد وب سایت ها و آژانس هایی که خدمات قسطی سفر را عرضه می کنند در حال افزایش است. این شیوه سفر در گذشته نیز رواج داشته، اما بگفته آژانس داران در سالهای اخیر به دنبال تورم و افزایش قیمت ها، متقاضی بیشتری داشته است.
کیوان بیانی، یکی از آژانس دارانی که تورهای اقساطی به خارج از کشور اجرا می کند، به ایسنا می گوید: متقاضی سفرهای قسطی خصوصاً به خارج از کشور بیشتر شده است که گرانی و کم توانی مردم، عامل اصلی ترویج این شیوه از سفر بوده است.
او اضافه می کند: سفرهای قسطی در گذشته هم رواج داشته، ولی حالا نمایان تر شده است، بخصوص پس از اصلاح قوانین چک که خیال طرفین را آسوده تر کرده است.
سفرهای قسطی به خارج از کشور از زمانی که ارمنستان مجوز واکسیناسیون اتباع و توریستهای خارجی را صادر کرد، نمایان تر شده است؛ این مطلب را بیانی می گوید و می افزاید: روزهایی که سفر به ارمنستان شدت گرفت، خیلی ها برای سفر قسطی با آژانس ها تماس می گرفتند، ما چک می گرفتیم و خدمات سفر را عرضه می کردیم.
در آژانس های دیگر نیز سفر قسطی یک بسته ویژه دارد. اقساط از چهار ماه تا ۱۲ ماه تعیین می شود. برخی از آژانس ها حتی وام سفر هم می دهند. یکی از همین آژانس داران به ایسنا می گوید که بسته ویژه سفرهای قسطی را از سال ۹۷ طراحی نموده است، از همان روزهایی که بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس، نرخ ارز و عوارض خروج از کشور، گران شدند و توان اقتصادی مردم پایین تر آمد. خیلی ها که اتفاقا از قشر متوسط جامعه و یا دانشجو بودند و سالی یک دفعه سفر خارجی می رفتند، محدود شدند. همان قشر حالا سفر داخلی هم کمتر می توانند بروند.
سفرهای قسطی نسخه ای بود که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با گرانی هزینه خدمات سفر و کاهش مسافران در همان سال ۹۷ پیچید. ابتدا قرار بود طرحی برای ارزان سازی سفر اجرا شود، مدتی بعد نام طرح را به «آسان سازی سفر» تغییر دادند، کمی بعدتر هم اعلام نمودند منظورشان از این طرح ها، سفرهای قسطی بوده است. برخی کارشناسان این نظریه را ردشده و ناکارآمد می دانستند؛ چونکه معتقدند بدهکار کردن و زیر قرض و قسط بردن مردم برای سفر در وضعیت معیشتی و اقتصادی موجود، فرمول درستی نیست و بهتر است نسخه های کشورهای دیگر که با تخصیص یارانه و بودجه های رفاهی به گروه های کم درآمد، کارگر و دانشجو سفر را ارزان کرده اند، دنبال شود.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حتی برخی از آژانس های دولتی و وابسته را مأمور اجرای طرح سفرهای قسطی کرد. تعدادی از آنها می گفتند در مسیرهای مثل مشهد و کیش این مدل خوب جواب داده است. اما طرحِ دولتی سفرهای قسطی با شیوع ویروس کرونا متوقف گردید.
علاوه بر این، از جانب کانون جهانگردی و اتومبیلرانی که یکی از شرکت های زیرمجموعه وزارت میراث فرهنگی و گردشگری به شمار می آید، در مهرماه ۹۹ درست در اوج کرونا، از توافق با یکی از بانک ها برای پرداخت ۲۰ میلیون وام سفر آگاهی داده شد که این طرح در ایام کرونائی با واکنش های منفی مواجه گردید و به نتیجه نرسید و متوقف گردید.
سال ۹۸، قبل از همه گیری کرونا، چشم انداز اغلب آژانس داران این بود که مردم بیشتر به سفرهای قسطی و قیمت های لحظه آخری روی آورند و سفرهای داخلی به نسبت سفرهای خارجی رونق داشته باشد. با توجه به این فرض، اما دست انداراکان سفر و حمل و نقل در آن سال که گرانی خدمات سفر هم بیشتر نمایان شده بود، مقاومت هایی را برای ارزان کردن هزینه خدمات و حتی تخفیف دادن نشان می دادند.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز بعنوان متولی سفر، تا حالا مدل و یا روشی موفق برای مدیریت سفر و هزینه های آن نداشته و در سطح کلان، رایزنی های آن برای سامان دهی هزینه های سفر، بی اثر بوده و بی نتیجه مانده است؛ نمونه بارز آن در سالهای اخیر که بعد از گرانی ناگهانی بلیت هواپیما و ریزش سفرهای هوایی، در نتیجه پیگیری های متولیان گردشگری، رئیس جمهور به شرکت های هواپیمایی اخطار داد، اما تغییر و اصلاحی در قیمت ها رخ نداد، گرانی ای که تا امروز ادامه داشته و همچنان مسأله است. اینک با ادامه این روند و تغییر سلیقه مردم در مسافرت، خیلی از آژانس داران، حذف سفر از سبد گروه بزرگی از جامعه را هشدار می دهند.
منبع:

1400/05/10
13:05:55
5.0 / 5
183
تگهای خبر: خدمات , سایت , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است