راه آهن ایران ثبت جهانی شد

راه آهن ایران ثبت جهانی شد راه آهن ایران به لیست آثار جهانی یونسکو وارد و بعنوان بیست و پنجمین میراث جهانی ایران ثبت گردید.


به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، ایران امسال با دو پرونده «راه آهن ایران» و «هورامان» در کمیته میراث جهانی یونسکو شرکت کرده است که راه آهن ایران در اجلاس امروز (یکشنبه، سوم مردادماه) که بصورت مجازی در شهر فوجو چین در حال برگزاری است، بررسی گردید و با وجود ایرادهای کارشناسان ایکوموس به ثبت جهانی رسید.
نماینده ایکوموس (شورای بین المللی بناها و محوطه ها) که بازوی مشورتی و تخصصی یونسکو در ثبت و محافظت از میراث جهانی است، با تمجید از ارزش های فرهنگی و تاریخی راه آهن ایران پیشنهاد داد: این پرونده برای ارائه اطلاعات بیشتر "دیفر" شود. (پرونده بعد از اصلاحات، قابل طرح مجدد در اجلاس دو سال بعد باشد.)
کارشناسان یونسکو و ایکوموس قبلا شانس کمی را برای ثبت راه آهن در لیست آثار جهانی یونسکو پیش بینی کرده بودند. این ارزیاب ها و کارشناسان بارها به این پرونده ایراد وارد کرده بودند.
اما در این اجلاس، نمایندگان کشورهای نروژ، استرالیا، اتیوپی، عمان، برزیل، روسیه، اسپانیا، آفریقای جنوبی، اوگاندا، تایلند و مجارستان در عین تایید نظر ایکوموس برای اصلاح این پرونده، خط راه آهن ایران را شگفتی مهندسی توصیف کردند و بر اهمیت تاریخی این خط آهن در تبادل اقتصادی و بین المللی و پیوند میان دریای خزر و خلیج فارس تاکید و از ثبت آن در لیست میراث جهانی یونسکو حمایت کردند.
ارزش های معماری راه آهن ایران نیز بسیار مورد تاکید و توجه کشورهای حاضر در اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو بود.
نماینده چین نیز با اشاره به اینکه این پرونده را به خوبی مطالعه کرده است، اظهار داشت: این پرونده به خوبی دارای معیارهای ۲ و ۴ برای ثبت در لیست میراث جهانی یونسکو است. با این وجود، کارشناسان ایکوموس تاکید نمودند که پرونده راه آهن ایران این معیارها را برای ثبت جهانی ندارد.
احمد پاکتچی، سفیر و نماینده ایران در یونسکو نیز در این اجلاس از ایکوموس برای تلاش هایش و کشورهایی که حمایت کردند، تشکر کرد و اظهار داشت: ما تمام پیشنهادات را برای حفاظت بهتر از این میراث به کار می بندیم و آماده ایم تا همکاری بیشتری با ایکوموس و مرکز میرث جهانی انجام دهیم و آماده ایم همه شفاف سازی ها را درباره این پرونده انجام بدهیم.
او همین طور اظهار داشت: از آن جا که راه آهن ایران یکی از آثار ثبت شده در لیست آثار ملی است و در عین حال برمبنای قوانین جاری راه آهن فعالیت می کند، هرگونه اقدام و مداخله در آن نیازمند کسب مجوزهای قانونی از چندین ارگان است.
نماینده ایران در کمیته میراث جهانی یونسکو اشاره کرد: ما طرحی برای حفاظت از این راه آهن داریم و دو وزارتخانه راه و شهرسازی و میراث و گردشگری در حفاظت از راه آهن دخیل هستند. حفاظت از این اثر از جنبه ملی تضمین می شود.
پرونده راه آهن سال ۱۳۹۶ به یونسکو تحویل داده شد. کارشناسان یونسکو آن زمان نظرات و اصلاحاتی را روی این پرونده وارد کردند. این پرونده سال ۲۰۱۹ در کمیته میراث جهانی یونسکو بررسی و با نظر اصلاحی کارشناسان، برگشت داده شد و یک سهمیه ایران برای ثبت آثار در لیست میراث جهانی یونسکو از دست رفت. پرونده راه آهن قرار بود بعد از اصلاح در اجلاس سال ۲۰۲۰ باردیگر بررسی شود که با همه گیری ویروس کرونا این اجلاس به امسال موکول شد. در این دوره بعد از اعمال اصلاحاتی و شفاف سازی برخی بندهای این پرونده، راه آهن ایران در لیست آثار جهانی یونسکو ثبت گردید. در پی این موضوع، یونسکو ایران را موظف کرد تا اول دسامبر ۲۰۲۲ یک گزارش کامل از شرایط اثر ارائه بدهد.
به گفته طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پرونده راه آهن با ۱۴۰۰ کیلومتر گستردگی که استانهای مختلفی را به هم متصل می کند، همچون پرونده های زنجیره ای ایران همچون قنات، باغ های ایرانی و کلیساها محسوب می شد که تمام ایستگاه ها، پل ها و... را بعنوان مقصد جهانی معرفی می کند.
طبق اسناد موجود، عمر راه آهن ایران به ۸۵ سال می رسد و بعنوان میراث صنعتی در یونسکو معرفی شده است.
چهل و چهارمین کمیته میراث جهانی یونسکو بعد از یک سال وقفه به سبب همه گیری کرونا، از روز جمعه در چین شروع شده است. کمیته، مجازی است و بگفته معاون میراث فرهنگی، فقط اعضای کمیته بین الدول در فوجو چین حضور دارند.
پرونده «هورامان» (اورامانات) نیز در ایام آینده در اجلاس یونسکو بررسی می شود. مسؤولان میراث فرهنگی بر طبق نظر کارشناسان یونسکو شانس این اثر را برای ورود به لیست آثار جهانی بالا می دانند.1400/05/04
10:37:44
5.0 / 5
398
تگهای خبر: تخصص , شركت , صنایع دستی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است