وضعیت سواد رسانه ای ایرانی ها در یك كتاب بررسی گردید

وضعیت سواد رسانه ای ایرانی ها در یك كتاب بررسی گردید کتاب آینه های جیبی در ایران؛ وضعیت سواد رسانه ای ایرانی ها نوشته علی طلوعی با همکاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و مرکز تحقیقات صداوسیما منتشر گردید.



به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب «آینه های جیبی در ایران؛ وضعیت سواد رسانه ای ایرانیان» نوشته علی طلوعی با همکاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و مرکز تحقیقات صداوسیما منتشر گردید.
این کتاب میزان سواد رسانه ای در ایران را به صورت روشمند بررسی می کند که می تواند مبنایی برای سنجش دوره ای میزان سواد رسانه ای و شاخصهای آن در کشور باشد.
در این کتاب، برای تدوین مقیاس بومی سنجش سواد رسانه ای، مجموعه مطالعات و پژوهش های خارجی و داخلی مورد بررسی و واکاوی قرار گرفته و شاخصهای اصلی و محوری اندازه گیری سواد رسانه ای استخراج و در فصل سوم این کتاب، عرضه است. سپس بر اساس این شاخص ها و ملاحظات اجتماعی و فرهنگی جامعه ایران، ابزار پژوهش سواد رسانه ای ایرانی ها ساخته شده و بعد از طی مراحل در ارتباط با تعیین روایی آن، در سال ۱۳۹۸ بر روی نمونه ۴۸۵۶ نفری از مردم ایران به اجرا درآمده است.
این کتاب در ۵ فصل سامان یافته که فصل اول با عنوان «مروری بر تحولات و نگاههای جدید در تعاریف، اجزا و حوزه های سواد رسانه ای»، موضوع هایی چون ظهور و تحولات سواد رسانه ای، تعاریف سواد رسانه ای و اصول و مولفه های بنیادین آنها و اجزا و حوزه های سواد رسانه ای را مطرح می کند. فصل دوم با عنوان «تحولات مبانی نظری سواد رسانه ای»، نگاههای نظری این حوزه را از نظر می گذراند. «تحول مطالعات حوزه سواد رسانه ای»، «سنجش سواد رسانه ای ایرانیان» و «نتیجه گیری» نیز، به ترتیب عناوین فصل های بعد هستند.
یافته های این کتاب نشان می دهند میزان سواد رسانه ای عموم مردم در مقیاس ۰ تا ۲۰، کمتر از ۱۰ است و نویسنده اذعان می کند که سواد رسانه ای هم چنان برای اقشار مختلف جامعه به موضوعی جدی تبدیل نشده و آموزش سواد رسانه ای در بین گروه های مختلف و در اقصا نقاط کشور دغدغه ای عمومی نیست. پایین بودن سواد رسانه ای والدین و زنان و متقابلاً بالا بودن سواد رسانه ای جوانان و افراد تحصیلکرده، از دیگر یافته های این پژوهش است که نویسنده به تشریح آنها پرداخته است.
کتاب «آینه های جیبی در ایران؛ وضعیت سواد رسانه ای ایرانیان» نوشته علی طلوعی در ۱۸۷ صفحه و با قیمت ۳۲ هزار تومان وارد بازار نشر شده است.


منبع:

1400/04/29
22:47:28
5.0 / 5
151
تگهای خبر: آموزش , رسانه , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است