شادباش ثبت جهانی یزد از زبان مسؤلان كشوری و استانی

شادباش ثبت جهانی یزد از زبان مسؤلان كشوری و استانی به گزارش کادو دونی یزد امروز سالروز ثبت جهانی بافت تاریخی یزد است بنابراین مسؤلان کشوری و استانی با صدور پیام هایی در اینباره، این روز را گرامی داشتند.


«علی اصغر مونسان» وزیر گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی با انتشار پیامی در صفحه رسمی خود در توییتر، سالروز ثبت یزد در لیست آثار جهانی یونسکو را تبریک گفت و اظهار نمود: چهار سال پیش شهر بادگیرها و قنات ها بعنوان اولین شهر تاریخی ما با ثبت در لیست یونسکو جهانی شد.
وی در ادمه این پیام توییتری، خاطرنشان کرد: شهری کویری که با معماری باشکوهش، اعجاب بازدیدکنندگانش را بر می انگیزد.
مونسان اضافه کرد: سالگرد جهانی شدن یزد، بر مردمان میهمان نوازش مبارک.
البته وزیر گردشگری در صفحه اینستاگرام خود هم با انتشار پیامی در مورد ثبت جهانی یزد، خاطرنشان کرد: یونسکو شهر یزد را منحصر بفرد، استثنایی، و نمایانگر یک سنت فرهنگی و تمدنی پرارزش معرفی کرده است.
وی در این پیام در مورد اعتقاد یونسکو در مورد یزد، نوشت: یونسکو اعتقاد دارد شهر یزد نمونه برجسته ای از محل زندگی سنتی انسان در چارچوب یک فرهنگ هماهنگ، همسو و تعامل گونه با محیط زیست است و مردمان این دیار تاریخی و فرهنگی به خوبی در طول قرن ها همسو با خشم و مهر طبیعت، زندگی کرده و فرهنگی غنی و پایدار را پدید آورده اند.
مونسان اضافه کرد: شهرهای کویری ایران همچون یزد از معماری خاصی برخوردار می باشند که نماد این معماری باشکوه در بناهای عموی، خانه هایی باشکوه تاریخی، بادگیرهای مرتفع، آب انبارها و قناتهای عظیم و عمیق شهر جهانی یزد متبلور است.
مونسان در ادامه پیام خود در مورد اعتقاد یونسکو در مورد یزد نوشت: این بناها و بافت تاریخی یزد یکی از باشکوه ترین و اصیل ترین نمونه های معماری اقلیم گرم و خشک کشورمان به شمار می آیند.
وی افزود: معماری اصیل و بناهای فاخر و شاخص که در بافت تاریخی یزد، بعنوان یکی از سالمترین بافت های تاریخی کشور خودنمایی میکنند، این شهر را به یکی از مهم ترین قطب ها و مقاصد گردشگری در سطوح ملی و بین المللی تبدیل نموده است.
یزد، میراث مشترک بشر به جهانیان
«محدرضا دشتی اردکانی» رئیس فراکسیون گردشگری مجلس طی پیامی ثبت جهانی یزد را تبریک گفت و اظهار نمود: 18 تیرماه یادآور روز بزرگی برای یزد و یزدی هاست، روزی که در آن، شهر تاریخی یزد در لیست آثار جهانی به ثبت رسید و بعنوان میراث مشترک بشری به جهانیان ارائه شد.
وی ادامه داد: آنچه سبب شد تا نام یزد در گستره میراث جهانی درخشان باشد، صرفاً معماری، بافت تاریخی و کالبد خشت و گلین آن نیست، بلکه در ورای این معماری باشکوه و شهرسازی منحصر به فرد، جانمایه و روحی جریان دارد که تمامی خلقیات و شکوه سبک زندگی ساکنان صبور و بردبار کویر را در خود متجلی ساخته است.
این مسئول با بیان اینکه مردمان کویر از پس قرن ها زیستن در پهنه ای که از مهر و طبیعت و سخاوت آن دور بوده، خاطرنشان کرد: در نهایت سخت کوشی و قناعت، در راه هم زیستی با کویر خشک و تشنه، به هنر زیستن متعالی دست یافته و توانسته اند در پناه فرهنگ غنی و سرمایه اجتماعی بی بدیل شان که آمیخته ای از هنر زیستن مجاهدانه و پرستش آگاهانه الهی است شهره آفاق گردند.
به قول وی ثبت جهانی شهر یزد، نمادی از اندیشه و نگرش جهانی مردمان این دیار و توانایی زیستن متمدنانه در کویر بر محور کاریزها، بادگیرها، ساباط ها و آب انبارها و تجلی ایمان به خدای یگانه تا بلندای گلدسته های مساجد کهن این دیار و دیگر پرستش گاه های یکتاپرستان جلوه ای از همزیستی مسالمت آمیز ادیان در طول تاریخ و رواداری و مدارای مبتنی بر به رسمیت شناختن سلایق و باورهای متعدد است.
دشتی اردکانی افزود: افتخار دارم تا در جایگاه نماینده ای از نمایندگان مردم شریف استان یزد و ریاست فراکسیون گردشگری، زیارت و میراث فرهنگی مجلس شورای اسلامی، ضمن تبریک مجدد سالروز ثبت جهانی شهر یزد، عهد خود بر پاسداری از میراث فرهنگی منحصر به فرد این دیار را تجدید نمایم و بر حمایت و همراهی همه بخش های دولتی و غیردولتی در راه توسعه و رونق گردشگری استان تاکید کنم و این مهم را همواره بعنوان راهکاری برای معرفی هرچه بهتر فرهنگ غنی و اصیل یزد به جهانیان به شمار آورم.
رئیس فراکسیون گردشگری مجلس در انتها خاطرنشان کرد: بر یزد و مردمان سرافرازش درود می فرستم و پاسداشت این کهن دیار جهانی را از خداوند بزرگ مسئلت دارم.
ثبت جهانی یزد چشم انداز توسعه پایدار
«محمدعلی طالبی» استاندار یزد هم در اینباره اظهار نمود: در چنین روزی جهان به احترام میراث تاریخی یزد ایستاد و پهنه گسترده بافت تاریخی یزد در لیست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید و ایران به داشتن چنین جایگاهی در سطح جهان، بالید.
وی ضمن اشاره به اینکه یزد میراث فرهنگ و تمدن مردم این دیار در طول تاریخ است، اظهار داشت: ثبت جهانی یزد یکی از دستاوردهای مهم این دیار کویری در خلال دهه گذشته محسوب می‎شود که چشم اندازی متکی به توسعه پایدار را به روی یزد گشود.
استاندار یزد ضمن اشاره به رشد شاخصهای مختلف خاطرنشان کرد: بعد از ثبت جهانی یزد شاهد رشد سرمایه گذاری در صنعت توریسم و رونق کسب و کارهای وابسته خصوصا صنایع دستی بودیم علاوه بر آن، افزایش تخت های اقامتی به بیشتر از دوبرابر، رونق انواع گردشگری و تنوع بخشی در این عرصه، توسعه سایر زیرساخت ها و افتتاح طرح های مختلف گردشگری در یزد خصوصا در دولت دوازدهم از دستاوردهای ثبت جهانی برای این استان بوده است.
ثبت جهانی یزد مرهون خبرنگاران
«سیدمصطفی فاطمی» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد هم در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: ثبت جهانی یزد عنوانی که جهان به اعتبار تاریخ، تمدن و فرهنگ یزدی به این شهر عطا کرد تا اولین شهر ایرانی باشد که بر تارک میراث جهانی، 18 تیر سالروز ثبت یزد در لیست آثار جهانی یونسکو گرامی باد.
وی البته در پیام دیگری نوشت: در سالروز ثبت جهانی یزد باید از همه آنانی یاد نماییم که به واسطه قلم و دوربین یزد را آنگونه که در خور شهر بود به جهانیان معرفی کردند.
فاطمی در این پیام بر همه عکاسان، خبرنگاران، کارگردانان، پژوهشگران، همکاران و علاقمندان به یزد درود فرستاده است.1400/04/19
11:35:16
5.0 / 5
353
تگهای خبر: انتشار , اهدا , دوربین , رمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است