انتشارات سمت منتشر كرد؛

پژوهشی درباره میثاق مدینه

پژوهشی درباره میثاق مدینه کادو دونی: سند مدینه؛ مطالعاتی در باب پایه ریزی قانونگذاری در اسلام که زیر نظر عبدالامیر زاهد تدوین شده با ترجمه مسعود فکری توسط انتشارات سمت منتشر گردید.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب «سند مدینه؛ مطالعاتی در باب پایه ریزی قانونگذاری در اسلام» در واقع متشکل از مجموعه مقالاتی درباره این سند است که در همایشی در این حوزه با همکاری مرکز مطالعات دانشگاه کوفه و زیر نظر عبدالامیر زاهد به رشته تحریر درآمده است و مرکز الحضارة در بیروت آنرا به زیور طبع آراسته است. این اثر را مسعود فکری دانشیار دانشگاه تهران ترجمه و سازمان سمت آنرا در 177 صفحه و با شمارگان 300 نسخه و قیمت 21 هزار تومان منتشر نموده است.
علاقه مندان در کتاب مباحث زیر را می خوانند: «سند مدینه: پژوهشی حدیثی و بیان مهم ترین آثار قانونی آن»، «همزیستی مسالمت آمیز در پرتو اصول صحیفه مدینه»، «سند مدینه: بومی سازی اسلامیِ عدالت انتقالی بعنوان یکی از روش های حل اختلاف»، « مفاهیم تمدنی و حکومت مدنی در سند مدینه»، « سیاست کیفری (قانون مجازات) در صحیفه مدینه»، « یهود در سند مدینه؛ بین پیمان و سازش»، « نگاهی نو به صلح نامه ساکنان مدینه‌ی منوره»، « سند مدینه و مفهوم شهروندی»، «مستشرقان و سند مدینه»، «سند مدینه در دیدگاه استشراق؛ موردکاوی مونتگمری وات».
مترجم در مقدمه خود درباره این کتاب می نویسد: «کتاب حاضر گامی است در بررسی سندی تاریخی که می تواند علاوه بر نمایاندن نحوه قانونگذاری در دوران آغازین اسلامی و شکل گیری جامعه مدنی با محوریت پیامبر اسلام (ص) منبع مناسبی برای بازتعریف حقوق مدنی و اجتماعی و وظایف و تکالیف شهروندی و بایسته های حاکمیتی باشد. پرداختن به بررسی های علمی چنین اسنادی و پژوهش های محتوایی و مضمون آن زمینه بهره مندی آحاد جامعه مسلمانان و هم زمامداران از آنرا فراهم می آورد.»
در سخن مرکز الحضاره در لبنان بعنوان ناشر این اثر می خوانید: «بدون گزافه میتوان اظهار داشت که سند مدینه از قدیمی ترین متن های در رابطه با تأسیس جامعه سیاسی در تمام جهان است؛ اما اگر دایره را تنگ نماییم و درباره عرصه اسلامی سخن بگوییم این سند یا مکتوب یا قانون مدینه قدیمی ترین متن سیاسی اسلامی است که رابطه میان شهروندان در دولت نبوی در یثرب بر آن پایه گذاری شده است.»
عبدالامیر زاهد ویراسته این اثر و همایش در مقدمه ای که بر این کتاب نوشته آورده است: « چه بسا پیگیران موضوعات سیاسی در این امر با یکدیگر اختلافی نداشته باشند که مشکل دنیای اسلامی معاصر مشکل چگونگی دولت و رابطه آن با مردم در جغرافیای خود و هم برخورداری مردم از حقوق و آزادی های خود باشد.
گمان می نماییم که اروپا و امریکا این مشکل تمدنی را پشت سر گذاشته اند و آن دو هر چند نمونه کامل را چنان که فوکویاما بر این باور است، پیاده نکرده اند، اما آن دو بی شک این مشکل را تا مرز اندیشیدن به دوران بعد از دولت قانون و تجربه دموکراسی پشت سر نهاده اند. اما جهان اسلام از همه گونه های استبداد سیاسی در هم تنیده با ظاهری مقدس از دولت دینی در طول حدود 1400 سال رنج برده و صدمه دیده است.
در روزگار کنونی که جهان ارتباطات تمدنی و ارتباطات به حساب می آید و جهان به دهکده ای جهانی تبدیل گشته است مسلمانان در اندیشه الگویی هستند که آرمان های انسان را در حیات بخشی به آدمی بگونه ای ارزش بخش و با کرامت در پرتو دولتی دادگر که حقوق دولت و هر فرد در آن آشکار باشد، تحقق بخشد.»
در پشت جلد کتاب هم چنین درج شده: «کتاب حاضر مجموعه مقالاتی پژوهشی در مورد مستندات و محتوای متنی است با عنوان سند یا میثاق مدینه که از روزگار پیامبر اسلام (ص) باقی مانده است. این سند اولین متن مدون در طراز قانون اساسی برای جامعه نوپای اسلامی در مدینه منوره است که در حضور پیامبر بزرگ اسلام تدوین شده است. سند مدینه می تواند مبنای اسلام در رعایت حقوق شهروندی – بخصوص در جامعه ای متکثر، شامل اقوام و ادیان گوناگون- و هم نقش مردم را در اداره جامعه، حتی جامعه ای تحت حاکمیت فرد معصومی همچون پیامبر (ص) را به خوبی نشان دهد. از همین روست که میتوان این سند را الگوی مناسبی برای قانونگذاری در جوامع اسلامی دانست. هرکدام از نویسندگان این مقالات کوشیده است زوایایی از این سند مهم را بررسی کند. ترجمه روان و دقیق کتاب فرصت بازخوانی این سند را برای فارسی زبانان فراهم آورده است.»
کتاب حاضر برای دانشجویان رشته الهیات (تاریخ و تمدن اسلامی) در مقطع کارشناسی بعنوان اثر مبنایی تدوین شده است. امید است علاوه بر جامعه دانشگاهی، سایر علاقه مندان هم از آن بهره ‏مند شوند.

1400/04/15
13:12:39
5.0 / 5
306
تگهای خبر: انتشار , رمان , كتاب , معاصر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است