استقامت عاشورایی حماسه سازان پد خندق دشمن را ناكام كرد

استقامت عاشورایی حماسه سازان پد خندق دشمن را ناكام كرد به گزارش کادو دونی کهگیلویه و بویراحمد رزمنده حماسه عملیات پد خندق اظهار داشت: استقامت عاشورایی رزمندگان کهگیلویه و بویراحمد در عملیات پد خندق دشمن را ناکام کرد.


سردار شکرالله واهبی زاده در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ضمن گرامیداشت سالروز حماسه پدخندق، اظهار نمود: تمام روز های ۸ سال دفاع مقدس در تمام ابعاد روزهای سختی بودند اما روزی به سختی ظهر ۱۳۶۷/۴/۴ در آن ۸ سال ندیدم.
رزمنده هشت سال دوران دفاع مقدس اظهار داشت: دقیقاً تکرار عاشورا بود و عاشورا تداعی میشد عاشورا شناسان پدخندق خوب درک میکردند که در ظهر عاشورا چه گذشت و شنیده بودند که امام ورهبرشان فرمودند: جنگ ما تکرار عاشورا است. به همین دلیل در آن لحظات حسینی از کربلا و عاشورا یاد گرفته بودند که در مقابل کفار چگونه باید جنگید.
وی ادامه داد: از شروع سال ۶۷ ارتش عراق با حمایت همیشگی و همه جانبه شرق و غرب توانست قسمتی از مناطق از دست رفته اش همچون فاو، شلمچه، مهران را باز پس گیری کند.
واهبی زاده افزود: تنها مانده جزایر مجنون، که ماه های پایانی جنگ با حمایت شرق و غرب داشت آماده میشد برای باز پس گیری جزایر تا شاید خودش و اربابانش در دنیا روسیاه نشوند، بنابراین جنگ روز به روز مشکل تر میشد و در آن مقطع یک کاروان پاسدار رسمی از استان کهگیلویه و بویراحمد به تیپ ۴۸ فتح اعزام شد که آن کاروان را دادند به گردان حضرت رسول (ص) که این پاسداران خودشان هرکدام یک فرمانده گروهان وگردان بودند.
این رزمنده حماسه پد خندق از سازمان دهی بچه های تیپ ۴۸ فتح در قالب یک گردان گفت و اشاره کرد: پس از چندین جلسه در قرارگاه و تیپ بنا بر این شد که گردان حضرت رسول (ص) جایگزین گردان امام حسین (ع) شود که روی جاده خندق مستقر بود.
واهبی زاده عنوان کرد: ما پس از اقدامات لازم اعزام شدیم به منطقه و خط را تحویل گرفتیم خط پدافندی خندق روی جاده یا همان پد خندق بود که در انتهای این پد یک دژ بود که از چهار طرف در محاصره آب های شط علی و جزایر بود و ظرفیت یک گروهان را داشت.
وی ادامه داد: گروهان های گردان حضرت رسول (ص) به ترتیب ۱، ۲، ۳ در خط مسقر شدند عرض این جاده ۸ متر و بین شط علی و جزایر بود و تنها راه خشکی در آن منطقه بود که هم برای دشمن قابل اهمیت بود و هم برای ما پس از چند روز که ما آنجا بودیم دیدیم که دشمن هر روز به تحرکاتش می افزاید و در آن روزها دشمن قریب به ۲۰۰ هزار نیروی نظامی در نزدیکی بصره مستقر کرد که به وقت نیاز بتواند از نیروهایش پشتیبانی کند ولی هیچکس نمی دانست که عراق چه وقت عملیاتش را آغاز می کند.
واهبی زاده اظهار نمود: سرانجام بامدادان ۱۳۶۷/۴/۴ ارتش عراق یک آتش تهیه بسیار سنگین و بی سابقه ای روی خطوط دفاعی، مقرهای توپخانه وادوات، جادها، مراکز تجمع و عقبه ما اجرا کرد، هجم آتش آن قدر زیاد و سنگین بود که تا هویزه و سوسنگرد را به لرزه درآورد و تمام زمین گلوله باران شد، تمام سنگرها دفاعی و استراحت ما صدمه دیدند، تانکرهای آب منهدم شدند، مهمات ذخیره منفجر شدند،
ارتباطات بیسمی با مشکل روبرو شده که در آخر آتش تهیه ارتش عراق عملیات خودرا از سه محور شروع کرد.
وی از محور خندق، طلائیه و کوشک بعنوان آغاز عملیات ارتش عراق نام برد و بیان کرد: ارتش عراق در همان ساعات اولیه توانست از جناح چپ ما که جزایر مجنون بود عبور و به سرعت به سمت طلاییه و کوشک پیشروی کرد که ساعت ۹ بامداد توانست خودش برساند به جاده اهواز -خرمشهر و با بستن جاده و زدن چندین پل و تخریب قسمتی از راه آهن برود روی نقطه ی مرزی مستقر شود.
واهبی زاده اظهار داشت: در این لحظه تنها محور خندق است که دشمن نتوانست یک وجب پیشروی کند و دشمن امیدش به این بود که یگان هایش در محور خندق زودتر عبور کنند تا بتواند نیروهایش را در آن دو محور پشتیبانی کند و برود به سمت اهواز که اگر این اتفاق می افتاد اهواز ساعت ۱۰ سقوط می کرد.
وی ادامه داد: حدوداً نزدیکی های ظهر بود که کل تیپ محاصره شده و در این لحظه گروهان یکم گردان حضرت رسول(ص) محاصره کامل است. دو گروهان دیگر که پشت سر این گروهان هسنتد محاصره شدند و بین خودشان و گروهان یکم دشمن مستقر شده و بین گردان و تیپ هم دشمن رخنه کرده ومحاصره شدند.
واهبی زاده بیان کرد: گردانهای امام علی (ع) و گردان ویژه شهدا که پشتیبان ما بودند تا حدودی آمدند جلو که به ماکمک کنند اما دشمن اجازه نداد و خودشان هم محاصره شدند. دشمن برای عبور از محور ما سه تیپ کماندوی تیپ های ۱، ۲ و ۳ از سپاه ششم را وارد عمل کرد یعنی ۹ به یک زد ۹ گردان در مقابل یک گردان ولی هر کاری کرد نتوانست از دژ عبور کند و ناچار شد از جناحین دور بزند و بجنگد که در ساعت نزدیک به ظهر چنگ روی جاده خندق که گروهان های ۲و۳ ما بودند جنگ شد، جنگ تن به تن در این لحظه آتش بی سابقه ای روی این دو گروهان ریخته شد. هواپیماها و هلی کوپتر ها از آسمان و قایق های توپ دار در آب و نیروهای پیاده در زمین و در قایق هماهنگ آتش می ریختند زمین می سوخت گرما وتشنگی توان همه را گرفته بود.
مجروحین و شهدا جلوی چشم همرزمان مظلومان جان می دادند گروهان یکم در دژ در محاصره و منتظر کمک بدون آب وغدا و مهمات یکی بعد از دیگری مظلومانه جان می دهند زمین و زمان دود و آتش بود اما از دژ تا آخرین نفر خط درحال مبارزه و استقامت هستند و این استقامت عاشورایی عاشورا شناسان گردان حضرت(ص) موجب شد دشمن در این محور ناکام بماند و نتواند همراه دیگر یگان های عمل کننده اش پیشروی کند.
رزمنده حماسه پد خندق ضمن گرامیداشت یاد همه شهدای پد خندق، سرداران و فرماندهان این حماسه اظهار داشت: بر دست تک تک حماسه سازان پد خندق، بسیجی، پاسدار، سرباز، آزادگان سرافرازان این حماسه بزرگ بوسه میزنم.




منبع:

1400/04/04
18:28:41
5.0 / 5
465
تگهای خبر: رمان , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است