توسط انتشارات سمت

اصول و مبانی اقتصاد اسلامی منتشر گردید

اصول و مبانی اقتصاد اسلامی منتشر گردید اصول و مبانی اقتصاد اسلامی تالیف حسن آقا نظری توسط انتشارات سمت و با همکاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه منتشر گردید.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب «اصول و مبانی اقتصاد اسلامی» تالیف حسن آقا نظری در ۲۱۰ صفحه و با شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۲۹ هزار تومان توسط انتشارات سمت و با همکاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه منتشر گردید.
کتاب حاضر بعنوان متن درس «اصول و مبانی اقتصاد اسلامی» برای دانشجویان رشته های علوم اقتصادی گرایش اقتصاد اسلامی تدوین شده است. افزون بر جامعه دانشگاهی برای سایر علاقه مندان به این حوزه نیز مفید می باشد.
کتاب از سه بخش تشکیل شده است. در بخش اول نویسنده کلیات و مفاهیم را در قالب شش فصل با عناوین؛ «مفهوم علم اقتصاد»، «مفهوم مکتب اقتصادی»، «مفهوم نظام اقتصاد اسلامی»، «فرق بین سه مفهوم علم، مکتب و نظام اقتصادی»، «تعریف احکام شریعت و اقسام آنها (اقسام ثابت و متغیر)»، «روش استنباط اصول مکتبی –حقوقی- اقتصاد اسلامی از احکام فقهی» تببین کرده است.
نویسنده بخش دوم را به مبانی حقوقی اقتصاد اسلامی (اصول اقتصاد اسلامی) مختص کرده است. این بخش نیز از پنج فصل با عناوین؛ «اصل مالکیت مختلط»، «مبانی حقوقی توزیع درآمد»، «اصل آزادی محدود اقتصادی (اصل هدایت، نظارت، سیاست گذاری در زمینه اقتصاد)» «اصل جریان پول و سرمایه نقدی بر طبق نرخ سود»، «عدالت و توازن اقتصادی» تشکیل شده است.
بخش سوم کتاب مبانی علمی اقتصاد اسلامی را توضیح می دهد. این بخش نیز از سه فصل؛ «تبعیت بخش اعتباری اقتصاد از بخش واقعی آن»، «سازوکار بازار از نظر آموزه های اسلامی (چگونگی شکل گیری بازار)»، «تخصیص بهینه منابع» تشکیل شده است.
نویسنده در مقدمه به چیستی علم اقتصاد اسلامی پرداخته و بیان می کند: «اقتصاد اسلامی همانند عنوان دانش اقتصاد متعارف، مشتمل بر سه بخش مکتب اقتصادی، نظام اقتصادی و علم اقتصاد است. این سه بخش مانند حلقه های زنجیر به هم پیوسته است. بدین جهت آنگاه می توان هویت و چیستی اقتصاد اسلامی را بطور جامع تصویر کرد که هر سه بخش یاد شده مورد پژوهش قرار گیرد.»
کتاب مربوط به رشته اقتصاد است که با هدف فراگیری دانشجویان اقتصاد و زمینه سازی تحقیق و پژوهش در اقتصاد اسلامی تدوین شده است. نویسنده هدف از بخش اول را بدین صورت تبیین می کند: «انتظار می رود دانشجو بعد از مطالعه این فصل بتواند توضیحی برای مباحث زیر داشته باشد؛ انواع پیشرفت دانش اقتصاد- علت تحول تعریف علم اقتصاد طی زمان- تفاوت اقتصاد اثباتی و اقتصاد دستوری- آیا می توان بین دو قلمرو اثباتی و هنجاری ارتباط منطقی برقرار کرد.»
در قسمتی از کتاب آمده است: «انسان از جهت فردی و اجتماعی دارای نیازهای فراوانی است که هماره جهت تامین آنها تلاش می کند. از طرف دیگر، کالاها و خدماتی که برای حل این نیازها مورد استفاده قرار می گیرد دارای محدودیت نسبی است. از ین جهت، انسان برای هماهنگ کردن بین نیازهای نامحدود نسبی و منابع محدود نسبی باید از برخی خواسته های خود صرف نظر کند و دیگر نیازهای خودرا بر آنها ترجیح دهد. این انتخاب و اولویت بندی در یک سازوکار عقلایی صورت می گیرد که علم اقتصاد بعنوان یکی از علوم اجتماعی به تببین آن می پردازد و اقتصاددانان در تعاریف خود بر این نکته اصرار داشته اند. بر همین اساس، رفتاری بودن دانش اقتصاد در دوره های اخیر با عنوان انتخاب تبیین شده است؛ به شکلی که این عنصر کانون تعاریف جدید به شمار می آید؛ برای اینکه همچنان که اشاره شد، عنصر انتخاب، دو مقوله کمیابی نسبی منابع و نیازهای نامحدود نسبی را هماهنگ می کند.»
در جایی دیگر نیز آمده است: «نظریه اقتصادی، علمی است تجویزی برای تحقق اهداف اجتماعی- اقتصادی و این اهداف نه بصورت تصادفی تعیین می شوند و نه بدون انتخاب تعریف می شوند؛ بلکه بر طبق ارزش های پذیرفته شده در یک نظام، اولویت بندی شده، و هدفی بر هدف دیگر ترجیح داده می شود، و آنگاه اقتصاد اثباتی، ابزار و سازوکارهای لازم را برای رسیدن به اهداف مورد نظر مشخص می کند. افزون بر این، دانش اقتصاد یک علم رفتاری است و موضوع مطالعه آن واقعیت هایی است از جنس رفتارهای ارادی انسان ها.»
در قسمتی از کتاب درباره مکاتب اقتصادی گفته شده: «در روش کشف مکتب اقتصادی، نخست باید حقوق و مفاهیمی وجود داشته باشد تا این که بتوان از آنها کشف مکتب کرد؛ به خلاف تکوین و ایجاد مکتب که برعکس کشف آن، ابتدا خطوط بنیادین و زیرین که هماهنگ با جهان بینی از قبل پذیرفته شده است، بعنوان مکتب تدوین می شود؛ آنگاه بر طبق این مکتب و خطوط کلی، قوانین مدنی و حقوق وضع می شوند؛ بدین سبب بنیانگذاران دو مکتب اقتصادی سرمایه داری و سوسیالیسم ابتدا آن دو مکتب را تاسیس کردند، آنگاه حقوق دانان به تدوین حقوق و قوانین مالی مناسب با هر یک از دو مکتب اقتصادی پرداختند. به این ترتیب، روش بحث و بررسی مکتب اقتصادی اسلام با آنچه در مکتب های اقتصادی دیگر مطرح می شود، متفاوت است؛ برای اینکه در مکتب های دیگر بررسی کننده و پژوهشگر آنها از همان ابتدای کار پژوهش، می تواند بنیان های مکتب اقتصادی مورد نظر خودرا مطالعه و کاوش می کند. درصورتی که یک محقق و متفکر اسلامی باید مکتب اقتصاد اسلامی را از مفاد احکام فقهی و مفاهیم اسلامی، کشف و استنباط کند، بدیهی است که این نوع تحقیق و بررسی بطور ماهوی با بررسی نوع اول متفاوت است که در بحث کشف مکتب اقتصاد اسلامی با توضیح بیشتر خواهدآمد.»
در پشت جلد کتاب نیز می خوانید: «در زمینه اقتصاد اسلامی تا کنون تحقیقات بسیاری به انجام رسیده است؛ با این وجود، در بخش عمده آنها بعد فقهی – حقوقی (فقه الاقتصاد) و در سطحی محدودتر خاصیت مکتبی و نظام مند بودن این حوزه مدنظر قرار گرفته است. به دیگر سخن، درباره مبانی علمی اقتصاد اسلامی کمتر پژوهش شده است و در نتیجه، نظریات علمی این شاخه از اقتصاد، در مقایسه با مباحث حقوقی آن، پیشینه کمتری دارد.
بر همین اساس در کتاب حاضر، چیستی اقتصاد اسلامی بصورت جامع در دو بعد حقوقی و علمی محوریت یافته و مبانی مکتبی بودن، نظام مند بودن و علمی بودن آن در سه بخش بررسی شده است.»

1400/04/01
22:47:39
5.0 / 5
240
تگهای خبر: انتشار , اهدا , تصویر , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است