امكان فعالیت كتابفروشی در اماكن مسكونی

امكان فعالیت كتابفروشی در اماكن مسكونی روز گذشته در جلسه هیئت وزیران محاسبه بهای آب، برق، گاز، خدمات پستی، پروانه ساختمان و عوارض کسب برای ناشران، کتابفروشان و مطبوعات با تعرفه آموزشی و یا فرهنگی مطرح و بررسی و در نهایت منجر به تصویب این پیشنهاد با عنوان بخشنامه تعرفه فرهنگی آموزشی مشاغل سه گانه کتابفروشی ها، ناشران و مطبوعات شد.


به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، در تبصره ۲ این بخشنامه تاکید شده چنان چه مصارف ذی نفعان در هر یک از قبوض آب، برق و گاز از الگوی مصرفی که ظرف مدت سه ماه از زمان ابلاغ این بخشنامه توسط سازمان برنامه و بودجه و با همکاری دستگاه های ذی ربط تدوین می شود عدول کند، مشمول تعرفه های فرهنگی موضوع این بخشنامه نمی گردد.
همین طور این بخشنامه تاکید دارد دستورالعمل اجرائی میزان بهره مندی از این قانون برمبنای فاکتورهای درآمدی ذی نفعان شامل ناشران، کتابفروشان و مطبوعات تعیین می شود؛ به این معنا که این قانون به شکلی نیست که هر ذی نفعی درآمد بیشتری داشته باشد بدین سبب بیشتر از این قانون می تواند استفاده نماید.
محمود آموزگار، نایب رییس اول اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در گفت و گو با مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چگونگی و روند شکل گیری این بخشنامه از ابتدا تا تصویب و نقش و تاثیر آن بر ذی نفعان این بخشنامه را که شامل ناشران، کتابفروشان و مطبوعات کشور می شود توضیح داده است.
آموزگار اظهار داشت: بند (ج) ماده (۹۲) برنامه پنج ساله ششم دولت و شهرداری ها را مکلف کرده که اول اینکه برای مشاغل سه گانه نشر، مطبوعات و کتابفروشان شرایطی فراهم آورد که در اماکن مسکونی با کاربری فرهنگی امکان فعالیت داشته باشند. قبل از این مطبوعات به سبب بند (۲۴) ماده (۵۵) قانون شهرداری این امکان را داشتند و فعالیت ناشران در اماکن مسکونی نیز باتوجه به مصوبه شورای اسلامی سوم شهر تهران معروف به کاربری فرهنگی (به رغم اینکه این مصوبه محدود به شهر تهران بود و شامل بقیه مناطق نمی شد) در کل کشور حدودا با همراهی و چشم پوشی مواجه می شد. ولی فعالیت کتابفروشی فقط در اماکن تجاری امکان داشت. بدین سبب مصوبه از این نظر که امکان فعالیت کتابفروشی در اماکن مسکونی را فراهم می آورد بسیار حائز اهمیت می باشد.
او اشاره کرد: با این مصوبه علاقه مندان به حرفه کتابفروشی می توانند در سراسر کشور با هزینه ای بمراتب کمتر اقدام به تاسیس کتابفروشی و فعالیت در اماکن مسکونی کنند.
آموزگار همین طور اظهار داشت: موضوع بعدی ایجاد تعرفه فرهنگی برای مصارف برق، گاز، آب و پست مشاغل سه گانه است که هدف اصلی آن کاهش هزینه های کارهای مورد اشاره است.
او افزود: موضوع سوم، چگونگی اجرای قانون به تدوین بخشنامه اجرائی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری وزارتخانه های ذی ربط و تصویب آن توسط هیئت وزیران موکول شده بود. حدودا قریب به چهار سال تدوین بخشنامه به طول انجامید. ابتدا جلساتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شد که با انتقادات و اشکالات دستگاه های ذی ربط خصوصاً در رابطه با مصارف آب، برق، گاز و پست مواجه بود و مهم ترین موضوع ایراد دستگاهها این بود که این مصوبه به کاهش درآمد دستگاهها منجر می شود و راه جبران کاهش درآمد پیش بینی نشده است. بنا بر این نتیجه مفید و موثری از جلسات این مرحله به دست نیامد.
آموزگار سپس بیان کرد: ادامه جلسات در سازمان برنامه و بودجه با هدایت این سازمان تشکیل شد و همراهی و همدلی دستگاه های ذی ربط که عقیده داشتند علاوه بر مسائل سازمانی و دستگاهی آنها وظیفه اجتماعی هم دارند و باید در تصویب و تدوین بخشنامه بکوشند، بخشنامه تدوین شد و به هیئت دولت ارسال شد. کمیسیون فرهنگی دولت نیز جلساتی تشکیل داد که آخرین آن دو ماه پیش به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شد و انتقادات اعضا مورد بررسی قرار گرفت. همچون شرکت پست نسبت به کاهش درآمد خود معترض بود اما بالاخره و نهایتا با اجماع اعضا قرار شد که بخشنامه برای امضای هیئت وزیران در دستور کار قرار بگیرد و باخبر شدم که هیات وزیران آنرا تصویب کرده است.
او اشاره کرد: البته جهت استفاده درست از این قانون و بخشنامه و کاهش سوءاستفاده ها پیش بینی ها و ساز و کاری در بخشنامه هست.
نایب رییس اول اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه این مصوبه چه تاثیر مستقیمی بر کارکرد مشاغل سه گانه کتابفروشی ها، ناشران و مطبوعات خواهد داشت، اظهار داشت: کتابفروشی ها و توزیع کتاب یکی از حلقه های مهم چرخه نشر است. سیاست هایی که در سالهای قبل اتخاذ شده بود این حلقه ها را در مواردی مانند نمایشگاه های بین المللی کتاب و همین طور نمایشگاه های استانی کتاب حذف می کرد و باتوجه به یارانه ای که برای برگزاری تزریق می شد عموما شرایطی فراهم می کرد که کتاب با تخفیف بالایی فروش برود که منجر به رقابت غیرعادلانه می شد و این روند موجب کاهش حضور کتابفروشی ها می شد و در نهایت کتابفروشی ها را به این نتیجه می رساند که یا تغییر کاربری بدهند و یا تعطیل کنند. بدین سبب این مصوبه منجر به ایجاد شرایطی برای تاسیس کتابفروشی در اقصی نقاط کشور و به قولی در هر کوی و برزنی می شود.1400/04/01
11:43:35
5.0 / 5
289
تگهای خبر: آموزش , خدمات , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است