توسط انتشارات ققنوس؛

كتاب زندگی بیست دیكتاتور قرن بیستم به كتابفروشی ها آمد

كتاب زندگی بیست دیكتاتور قرن بیستم به كتابفروشی ها آمد به گزارش کادو دونی کتاب قرن دیکتاتورها با ویرایش اولیویه گِز با ترجمه ابوالفضل الله دادی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب «قرن دیکتاتورها» با ویرایش اولیویه گِز اخیرا با ترجمه ابوالفضل الله دادی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این کتاب سال ۲۰۱۹ توسط انتشارات پرین له پوینت در فرانسه انتشار یافته است.
اولیویه گز، نویسنده مهم و برنده چندجایزه ادبی فرانسه، در این کتاب در مقام ویراستار ظاهر شده و نوشته های نویسندگان دیگر درباره ۲۰ دیکتاتور قرن بیستم را ویرایش کرده است. در مطالب این کتاب ناگفته هایی با قلم تندوتیز نویسندگان و پژوهشگران مختلف درباره دیکتاتورها به چاپ رسیده است. زندگی شخصی، کودکی، قدرت گرفتن، فرازهاو فرودها و... همه از مواردی هستند که در این کتاب درباره دیکتاتورها و زندگی شان به آنها پرداخته شده است.
این کتاب ۲۰ فصل و در واقع ۲۰ دیکتاتور دارد که عنوان شان به ترتیب عبارت است از:
«لنین، پیامبر توتالیتاریسم»، «موسولینی، از سرخ تا سیاه»، «استالین "لنین امروز" یا چگونه استالین استالین شد»، «آدولف هیتلر، اهریمن آلمان»، «فرانکو، غرق ناشدنی»، «فیلیپ پتن؛ "دیکتاتور کسی است که فرمان می دهد"»، «توجو هیدکی، دیکتاتور یا قربانی بی گناه؟»، «تیتو یا لاف بزرگ»، «در سرزمین سه کیم»، «مائو، استبداد بی خردی»، «انور خوجه، آخرین استالینیست»، «آلفردو استروسنر، ریش سفید خودکامه»، «خاندان دووالیه، وسوسه بدترین»، «فیدل کاسترو: وسوسه قدرت»، «ژوزف دِزیره موبوتو، چپاولگر زئیر»، «معمر قذافی: نابودی بادیه نشین»، «اریش هونکر، سکاندار بلندقد جمهوری دموکراتیک آلمان»، «اوگوستو پینوشه، خودکامه لیبرال»، «پول پوت: کامبوجِ سرخ از خون»، «صدا حسین، رذل بغداد».
پس از این فصول هم «گاهشمار» و «زندگی نامه مختصر نویسندگان» درج شده است.
اولیویه گز، خود مقدمه و پیشگفتار کتاب را نوشته و در آن به مفهوم توتالیتاریسم و تمایزش با استبداد فردی پرداخته است. او که دوران نوجوانی و جوانی خویش را در قرن بیستم گذرانده، خاطراتی از دیدن پوسترها و تصاویر دیکتاتورهای غرب و شرق بر دیوارها دارد.
در قسمتی از این کتاب در فصل «تیتو یا لاف بزرگ» می خوانیم:
یوسیپ بروز هفتم مه ۱۸۹۲ در امپراتوری اتریش-مجارستان در کومروویچ و منطقه کروات زاگوریه به دنیا می آید. پدرش دایم الخمری مشهور و اهل کروات است؛ مادرش، زنی پارسا که چهارده بچه به دنیا آورده و هشت فرزندش در بدو تولد یا سن پایین مرده اند، هم اهل اسلوونی است. او برای خوشایند مادرش به مراسم عشای ربانی (کاتولیک) می رود و جزو گروه کر کلیسا می شود، اما از وقتی کشیش کلیسا پس از بارها ناشی گری اش کتکش می زند نفرتی شدید از کلیسا به دل می گیرد. باید اظهار داشت که یوسیپ کوچولو کودکی بی مقرر است، تا جایی که اساتیدش منصرف می شوند او را برای آموزش تراشکاری بفرستند چون که باید کل روز سر پا بماند. ازاین رو شاگرد مکانیک به قفل سازی رو می آورد که حرفه ای است که تحرک دیوانه وارش را تسکین می دهد. بین شانزده تا نوزده سالگی، به کل امپراتوری (کرواسی، اسلوونی، بوهم) و همینطور بایرن و رور سفر می کند. در تریسْت مارکسیسم را کشف می کند: فعالان سوسیال دموکرات محلی خرج او را که سرخورده و بی پول است می دهند. سال ۱۹۱۱ در بازگشت به زاگرب، به اتحادیه جوانان سوسیالیست ملحق می شود.
سال بعد به خدمت نظام وظیفه فرا خوانده می شود. نه عصبانی می شود نه خجالت می کشد: سلطنت دودمان هابسبورگ هر چقدر هم به نظرش اجتماعی نباشد، به علت دستگاه حکومت منسجم و ساختار نیمه فدرال و نیمه کنفدراسیونی احترامش را برمی انگیزد. ازاین رو هیچگاه مساله شانه خالی کردن از وظایف نظامی اش مطرح نمی گردد. بعنوان ورزشکاری تمام عیار، در شمشیربازی و سوارکاری و ژیمناستیک خبره است. مدیری قابل است که به سرعت به مقام سرگروهبانی می رسد. در سال ۱۹۱۴، با همین درجه در جبهه صرب درینا در قلب هنگ بیست وپنجم پیاده نظام، جنگ را آغاز می کند و بعد برای رویارویی با سپاهیان روس به رشته کوه های کارپات اعزام می شود. او که با نیزه سوارکار چرکسی از بخش وحشی بوکووینا به شدت مجروح شده است روز عید پاک سال ۱۹۱۵ اسیر می شود.
این کتاب با ۳۹۹ صفحه مصور، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۷۵ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

1400/03/11
11:18:37
5.0 / 5
291
تگهای خبر: آموزش , انتشار , تولد , جایزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است