با برگزاری مراسم اختتامیه؛

برگزیدگان جشنواره خاتم عرضه شدند

برگزیدگان جشنواره خاتم عرضه شدند با برگزاری مراسم اختتامیه و انتشار بیانیه هیات داوران بخش های بزرگسال و کودک ونوجوان ششمین جشنواره خاتم، برگزیدگان و شایستگان تقدیر این رویداد معرفی گشتند.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، مراسم اختتامیه ششمین دوره جشنواره داستان نویسی خاتم با محوریت شخصیت پیامبر اکرم (ص) بامداد امروز یکشنبه ۹ خرداد انجام شد و هیات های داوران بخش های بزرگسال و کودک ونوجوان این جشنواره با انتشار بیانیه هایی، برگزیدگان و شایستگان تقدیر خودرا معرفی کردند.
بیانیه هیات داوران بخش بزرگسال ششمین دوره جشنواره خاتم به این شرح است:
باسمه تعالی
لقد کان لکُم فی رسول الله اسوةً حَسَنةً ۲۱ احزاب
رسول خدا، الگوی زیبا زیستن است.
بهره گیری از ظرفیت داستانی برای شناختن و شناساندن سیره نبی اکرم(ص) که زیباترین و متعالی ترین اسوه والگو برای رسیدن به حیات طیبه است، ششمین دوره خودرا پشت سر گذاشت.
در این دوره از جشنواره، در خلال یک سال برگزاری جلسات هفتگی نقد و بررسی در فضای مجازی، ضمن نقد و بررسی خاصیت های فنی داستان های منتخب دوره های پیشین، ابعاد مختلف سیره پیامبر(ص) در روند داستانی مورد بررسی قرارگرفت و شرکت کنندگان در این جلسات علاوه بر آشنایی بیشتر با فنون داستان نویسی درباره سیره پیامبر اکرم(ص)، با شیوه نشان دادن سیره و سلوک آن حضرت در قالب داستان کوتاه، آشنا شدند.
داستان های این دوره در ابعاد مختلف همچون توصیف سبک زندگی و سلوک پیامبر خاتم (ص)، نشان دادن بازتاب سیره پیامبرخاتم(ص) در زندگی مردم زمانه ما و همین طور بازسازی و ارائه تصویری از موقعیت های زندگی ایشان مانند، هجرت، پیشرفت محسوسی داشته است.
در این دوره ۲۰ درصد داستان ها به ارائه تصویری از زندگی و سیره و سنت ایشان پرداخته بودند، ۴۵ درصد داستانها شامل نمونه هایی از بازتاب سیره نبی اکرم(ص) در زندگی مردم، و ۳۵ درصد از داستان ها تصاویری از موقعیت های مختلف زندگی ایشان در قالب داستان کوتاه بود. بنابر این در پرتو آموزش های ارائه شده در جلسات نقد، عملاً اهتمام شد که نویسندگان را از فضای تاریخی صرف که به بازنویسی زندگی نبی اکرم (ص) منتهی می شد، فاصله داده و به سمت نشان دادن تأثیر خاصیت های رفتاری پیامبراکرم(ص) در زندگی روزمره انسان معاصر سوق دهد.
به همین منظور در جشنواره ششم شاهد ۸۰ درصدی داستان های معاصر و ۲۰ درصدی داستان های تاریخی صرف بودیم. این رشد چشم گیر داستان های معاصر، و تنوع روایتگری داستان و بهره گیری از تکنیک های داستان پردازی، چه در سطح بازنویسی و چه در سطح بازآفرینی زندگی نبی اکرم(ص) با بهره بردن از زبان داستانی خوب و منسجم در این دوره در جهت نشان دادن سیره ایشان سبب ارتقای سطح کیفی داستانها شده است.
این رشد کیفی، انتخاب آثار ممتاز از میان ۲۵۴ اثردر بخش بزرگسال، کار داوری را بسیار دشوار کرده بود. بنظر می رسد صرف نظر از انتخاب برخی از آثار بعنوان برگزیدگان این دوره، حداقل ۴۰ اثر قابل انتشار در این دوره از جشنواره داشته باشیم. پس باید قدردان تلاش صادقانه، خالصانه و عاشقانه همه یاریگران و همدلان و همکاران این جشنواره بود.
امید است در تداوم این راه، شاهد و ناظر حضور بیشتر، شکوفایی افزون تر و اعتلای حوزه ادبیات داستانی در جهت شناخت و معرفی تصویری دقیق از سیره رسول اکرم(ص) برای بهره گیری انسان امروز باشیم.
داستان های تقدیری بدون ترتیب اولویت عبارتند از:
داستان تپه های بی خواب و بادهای مسلمان نوشته احمد دادخداپور
داستان راند هفتم نوشتة محمد محمد سیفی
داستان سفر به دیار تل عفر نوشته حسین زحمتکش زنجانی
این آثار به سبب ساختار داستانی مناسب، سوژه ای قابل توجه، زبان داستانی و نثری روان، از طرف هیأت داوران شایسته تقدیر شناخته شده اند.
رتبه های بالاتر:
رتبه سوم به داستان پله آخر نوشته زینب توقع همدانی تعلق گرفت
رتبة دوم به داستان سبز قبا نوشته امیر حسین روح نیا تعلق گرفت
و رتبه اول به داستان بخت آور نوشته نجیبه فیروزی تعلق یافت
هیات داوران در بخش بین الملل از داستان «اوکسیجین» نوشته فاطمه محمد صباغ از کشور لبنان تقدیر به عمل می آورد.
هیأت داوران امیدوار است در دوره های بعد جشنواره، به داستان و داستان هایی برسد که هرکدام قدرتمندانه تر از دیگری، سطح ادبی جشنواره را بالاتر برده، زمینه ای برای ظهور و بروز ادبیات قدسی را فراهم آورد.
هیأت داوران بخش بزرگسال ششمین دوره جشنواره خاتم: محمدرضا سنگری، مجیدقیصری، حمیدرضا شاه آبادی، محسن پرویز، زهرا زواریان
هیات داوران بخش بین الملل: موسی بیدج، فاطمه پرچگانی
***
بیانیه هیات داوران بخش کودک و نوجوان این دوره از جشنواره خاتم هم بدین سان است:
باسمه تعالی
لقد کان لکُم فی رسول الله اسوةً حَسَنةً ۲۱ احزاب
رسول خدا، الگوی زیبا زیستن است.
محمد (ص) رساترین پیام انسانیت است و جهان وام دار رسالت پیامبر خاتم حضرت محمد(ص) است. در دنیایی که اسلام و مسلمان در حد کلمه است و آنچنان که باید شناخته نشده، درست نوشتن از پیامبر اسلام جسارتی عالمانه می خواهد.
داستان و داستان نویسی سن و سال نمی شناسد. این حرف تازه ای نیست و خیال بافی ها و داستان های کودکانه شاهدی است بر این مدعا.
اما آنچه که دور از ذهن است و عجیب می نماید، تنوع سن و سال نویسندگان داستان های کودک و نوجوان در جشنواره خاتم است. حضور داستان نویسان بخش کودک و نوجوان از رده های سنی مختلف در ششمین دوره جشنواره خاتم از ۸ سال تا بالای ۵۰ سال صحت این گفته را به اثبات می رساند.
ذکر این نکته لازم است که اهداف جشنواره خاتم، زمانی محقق می گردد که داستان نویسان کودک و نوجوان حاضر در مراحل مختلف جشنواره خصوصاً مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، از آموخته های خود در امتداد اجرای بهتر این فعالیت بهره گیرند.
جشنواره خاتم مفتخر است که با اهمیت ترین نقش را در گسترش داستان نویسی در حوزه کودک و نوجوان ایفا نموده و بارزترین نمود آن کسب موفقیت در این راه و حضور باکیفیت و باارزش داستان نویسان از رده های سنی مختلف در جشنواره ششم خاتم است و از زیباترین جلوه های این نمود، داستان هایی از گروه سنی کودک در رده های سنی ب و ج در جشنواره ششم است.
هیئت داوران بخش کودک و نوجوان ششمین دوره جشنواره خاتم، بعد از بررسی۱۹۵ اثر در بخش کودک و نوجوان و ۳۴۶ اثر در بخش دانش آموزی اعلام می دارد که از میان آثار ارسالی و آثاری که از ساختار داستانی محکم و منسجمی برخوردار باشند و از کلیشه ها و بازنویسی فاصله گرفته و درونمایه آنها مفهومی از زندگی، سیره و منش پیامبر اکرم(ص) را القا کند، هنوز فاصله زیاد است. در این بین ضعف داستان نویسان بزرگسال برای کودک و نوجوان به شدت قابل لمس بوده و هست. و آن چه که در این دوره، بسیار جای امیدواری است داستان نویسان دانش آموز است. دانش آموزان زیر ۱۸ سال و اعضای کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که گاه با سوژه ها و تکنیک های خوب داستانی، داستان های متفاوتی را برای پیامبر مهر رقم زدند. سهم کودکان و نوجوانان داستان نویس در ششمین دوره بسیار امیدبخش بود. همین خاصیت مسئولین جشنواره را بر آن می دارد تا همچنان جهت آموزش و پیشرفت داستان نویسی، برای دانش آموزان، در این عرصه فعال و مشارکت داشته باشد.
هیات داوران از بین آثار رسیده در بخش کودک و نوجوان، سه اثر را شایسته تقدیر دانست.
آثارتقدیری بدون ترتیب عبارتنداز:
داستان اسم رمز دوستی نوشته زهرا زرگر
داستان صف گل های قرمز نوشته ثنا ثقفی
داستان نشان سبز نوشته دریا چوبین
رتبه های بالاتر:
رتبه سوم به داستان پری و پیامبر نوشته نگار اتحادی واقعی تعلق گرفت
رتبه دوم به داستان پروانه ها می رقصند نوشته یاسمین میرحسینی تعلق گرفت
و رتبه اول به داستان فقط کمی شبیه او نوشته نیلوفر مالک تعلق گرفت
هیات داوران جایزه ویژه خودرا به داستان یک لقمه نان از لابه لای کوه ها نوشته الهه شعبانلو تقدیم می کند.
بخش دانش آموزی
اثر شایسته تقدیر:
داستان سفر مه آلود نوشته مطهره جمالی
رتبه های بالاتر:
رتبه سوم به داستان همان مرد مهربان نوشته زینب صلاحی نژاد تعلق گرفت
رتبه دوم به داستان تاج بندگی نوشته کارینا کارخانه چین تعلق گرفت
و رتبه اول به داستان دفتر زرد سیمی نوشته مائده سادات آبسردی تعلق گرفت
امید است در سالهای پیش رو، جشنواره خاتم شاهد خلق و آفرینش داستان هایی جذاب و محکم با نگاهی عمیق و تامل برانگیز به سیره پیامبر اسلام باشد. انشاا...
هیئت داوران بخش کودک و نوجوان پنجمین دوره جشنواره خاتم: مصطفی رحماندوست مجتبی رحماندوست، مجیدقیصری، حمیدرضا شاه آبادی، محسن پرویز

1400/03/09
17:30:22
5.0 / 5
276
تگهای خبر: آموزش , ادبیات , انتشار , اهدا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است