مستند میراث كهن در تلویزیون

مستند میراث كهن در تلویزیون به گزارش کادو دونی مستند «میراث کهن» تولید جدید شبکه مستند سیما با مبحث معرفی پرونده های میراث فرهنگی ناملموس ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو از تلویزیون پخش می شود.


به گزارش کادو دونی به نقل از شبکه مستند سیما، مستند «میراث کهن» از روز شنبه (۸ خردادماه) ساعت ۱۹ روی آنتن می رود.

ایمان حسین تاش - تهیه کننده این مجموعه مستند - اظهار داشت: کشورمان ایران بعنوان پرچمدار حفظ و اشاعه میراث فرهنگی ناملموس در دنیا شناخته می شود. برهمین اساس تصمیم گرفتیم سراغ پرونده میراث فرهنگی ناملموس رفته و آنها را از ابعاد مختلف روایت نماییم. به صورت کلی، کشورمان ۱۵ پرونده میراث فرهنگی ناملموس ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو دارد که در این فصل از مجموعه مستند «میراث کهن»، سراغ پنج پرونده مهم آن درباره موضوع هایی نظیر «آیین های پهلوانی و زورخانه ای»، «تعزیه»، «فرش فارس»، «نقالی و داستان سرایی» و «چوگان» رفته ایم و ماحصل آن پنج مستند حدوداً ۴۵ دقیقه ای شده است.
حسین تاش اضافه کرد: این پرونده ها را میتوان به دو دسته تقسیم کرد؛ اول آیین هایی که رو به اضمحلال هستند، مانند نقالی که درحال از میان رفتن است و باید از آن پاسداری کرد و دوم خرده فرهنگ هایی که توسط گروه هایی در مناطف مختلف کشورمان بوجود آمده و دارای تاثیرگذاری است. تمام این پرونده ها از نظر سیاسی، فرهنگی، ژئوپلتیکی و... دارای اهمیت بوده و ثبت آنها در یونسکو برگ برنده ای برای ما در منازعات سیاسی است. مثلا برای ثبت صنعت لنج سازی در استانهای جنوبی کشورمان تحت عنوان «دریانوردی و لنج سازی حوزه خلیج فارس» در یونسکو امتیاز ویژه ای است چون که بار دیگر نام خلیج فارس را ثبت می کند.او درباره روند تحقیق و پژوهش این مجموعه مستند اظهار داشت: از هشت - نه سال پیش پژوهش های در ارتباط با این مجموعه را زیر نظر گروهی هفت نفره آغاز کردیم و به صورت متمرکز حدود پنج سال پژوهش داشتیم. برای مثال سراغ پژوهش های قبلی که در سالهای قبل انجام شده بود رفتیم و آنها را جمع آوری کردیم. همینطور سراغ کارشناسانی رفتیم که در این پژوهشها کار کرده بودند. علاوه بر این، سراغ باستان شناسان دانشگاه پاریس رفتیم. بسیاری از آنان ایرانی بودند و به ما کمک کردند.

حسین تاش افزود: در مورد اسناد و مدارکی که در ایران وجود نداشت سراغ موزه هایی در خارج از ایران رفتیم. خیلی از این اسناد در کتابخانه های ملی و موزه های دیگر کشورها پخش شده بود و آنها را که در چارچوب عکس، ویدئو و صوت بودند جمع آوری کردیم. علاوه بر این، کتاب ها و نسخ خطی وجود داشت که در آنها درباره این میراث فرهنگی صحبت شده بود. این کتاب ها را از سراسر ایران جمع آوری کردیم.

تهیه کننده مستند «میراث کهن» درباره جمع آوری اسناد پژوهشی توضیح داد: به سبب تمرکزی که بر مبحث میراث فرهنگی ناملموس و آیین های هنری داشتم، خیلی از پژوهشگران هر حوزه را می شناختم. سراغ آنان رفتیم تا اسناد و پژوهش هایی را که دارند در اختیار ما قرار بدهند. در حوزه چوگان، تعزیه و نقالی توانستیم اطلاعات خوبی را جمع آوری کرده و با تحلیل آنها در فیلم عرضه بدهیم. برای مثال در هنر نقالی، چند فرم از آنرا نشان داده و تحلیل کردیم. در چوگان اسناد سه هزارساله و ۲۵۰۰ ساله را برای نخستین بار نشان دادیم. جالب است بدانید که هنری مثل چوگان باارزش ترین میراث فرهنگی ناملموس در نظر یونسکو است. در این مستند نشان دادیم که چوگان یک فرهنگ ساده نبوده بلکه دارای اسناد و قوانین مختلفی بوده است. در فرش فارس چند سند از بافت های بسیار پیچیده را که در میان عشایر رواج داشته است عرضه کردیم.

این مستندساز با تاکید بر ضرورت تصویربرداری میدانی در ساخت این مجموعه اظهار داشت: یکی از عناوینی که کمک می نماید تا یک میراث فرهنگی در یونسکو ثبت گردد این است که رواج داشتن آن در تمام ایران ثابت شود. برهمین اساس، در تمام پرونده ها باید این مورد را ثابت می کردیم که کار بسیار سختی بود. بخصوص آن که تیم تصویربرداری باید به ۱۰ منطقه مختلف در سرتاسر کشور می رفت. برای مثال، اعضای تیم تولید مستند فرش فارس، به مدت ۳ تا ۲۰ روز در میان عشایر، کوه ها و مناطق صعب العبور بودند تا بتوانند مستندنگاری کرده و اطلاعات پژوهشها را با اطلاعاتی که در پرونده ها به یونسکو ارسال شده است تطبیق بدهند. ازاین رو در استانهای تهران، خراسان، اصفهان، همدان، اراک، شیراز، لرستان، خوزستان، مازندران، گیلان و... تصویربرداری داشتیم.
حسین تاش افزود: شروع تولید ما مقارن با آغاز کرونا در ایام پایانی سال ۱۳۹۸ بود. همین مبحث سختی ها و محدودیت های فراوانی را برای ما به همراه داشت. برای مثال بسیاری از کسانی که نگهدارنده این میراث بودند، سن شان بالا بوده و متاسفانه آنان را از دست دادیم. علاوه بر این، حدودا در همه استان ها احتیاج به تصویربرداری داشتیم که به سبب محدودیت های ناشی از کرونا شرایط سخت می شد. بنا بر این مجبور می شدیم تا برنامه ریزی تولید را مکرر عوض نماییم. جالب است بدانید که نزدیک به پنج بار برنامه ریزی تولید خویش را تحت تأثیر شرایط عوض کردیم. تصویربرداری این پنج قسمت نزدیک به ۱.۵ سال طول کشید.
تهیه کننده مستند «میراث کهن» سپس تصریح کرد: در این مستند از انیمیشن، گفتگو، جلوه های ویژه، تصاویر میدانی روایتی و... استفاده شده است. از تکنیک فیلم ۳۶۰ درجه هم در برخی از قسمت ها استفاده شده است. علاوه بر این، حدودا تمام مستندهای داخلی و خارجی در موضوعات در رابطه با میراث فرهنگی را دیدیم و تحلیل کردیم.

مجموعه مستند «میراث کهن» به کارگردانی امیر شریفی و تهیه کنندگی ایمان حسین تاش از روز شنبه ۸ خردادماه روی آنتن شبکه مستند رفته و تا چهارشنبه هر روز ساعت ۱۹ پخش خواهد شد. پژوهشگران این مستند عبارت اند از: ایمان حسینی تاش، حسین حیدری، عظیم موسوی، حمزه ایلخانی زاده، حجت الله دهخدایی، مهرگان گرامی و محسن میرزاعلی.
منبع:

1400/03/06
15:15:59
5.0 / 5
194
تگهای خبر: تصویر , تولید , رمان , عكس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است