فهم ادبیات منتشر شد

وقتی از ادبیات حرف می زنیم از چه حرف می زنیم؟

وقتی از ادبیات حرف می زنیم از چه حرف می زنیم؟ کتاب فهم ادبیات مایکل سی. دراوت، ترجمه مرضیه عاشوری و مقدمه و ویرایش مسعود فرهمندفر توسط نشر مروارید منتشر گردید.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، انتشارات مروارید کتاب «فهم ادبیات» مایکل سی. دراوت، ترجمه مرضیه عاشوری و مقدمه و ویرایش مسعود فرهمندفر را با شمارگان ۴۴۰ نسخه، ۲۷۰ صفحه و بهای ۵۵ هزار تومان منتشر نمود.
وقتی از ادبیات حرف می زنیم، از چه حرف می زنیم؟ در صحنه دوم از پرده دوم نمایشنامه «هملت» وقتی پولونیوس از هملت می پرسد: «چه می خوانید سرورم؟» هملت که سر در کتاب دارد در پاسخ می گوید: «کلمات، کلمات، کلمات.» شاید این پاسخ کنایی هملت اندیشه ورز به پولونیوس پایه ای ترین تعریف ادبیات باشد؛ ادبیات (Literature) که ریشه در کلمه لاتینی Littera (به مدلول کلمه، نوشته، هر آنچه مکتوب شده باشد) دارد، در معنای «عام» خود، هر گونه نوشتار را دربرمی گیرد ولی این معنا در اینجا منظور نیست.
بلکه معنای «خاص» ادبیات است که مدنظر ماست، نوع خاصی از کاربرد زبان که از «تخیل» نیرو گرفته است و در نتیجه به یکنواختی و بی روحی گفتار و نوشتار عادی احساس و زندگی می بخشد. بنابراین، سازمایه اصلی ادبیات «تخیل» است، و تخیل بواسطه فنون و صناعات ادبی وارد ادبیات می شود. البته زبان ادبی که از بیان و معانی و بدیع بهره می گیرد، گاه، هم در عرضه معنا می کوشد و هم در مخفی نگاه داشتن آن.
کتاب «فهم ادبیات» در ۱۴ گفتار سامان یافته است، و هر گفتار می کوشد به زبانی ساده و روان، مفهومی مهم در فهم آثار ادبی را توضیح دهد. لیست مطالب کتاب از قرار زیر است:
گفتار نخست: «چند پرسش مهم درباره فهم ادبیات»، گفتار دوم: «زبان»، گفتار سوم: «متن»، گفتار چهارم: «مؤلف »، گفتار پنجم: «مخاطب»، گفتار ششم: «ژانر»، گفتار هفتم: «فرمالیسم و فرم: شعر»، گفتار هشتم: «فرم، الگو و نماد: نثر»، گفتار نهم: «ادبیات و ذهن »، گفتار دهم: «پسامدرنیسم چیست و چرا از آن بد می گویند؟»، گفتار یازدهم: «سیاست های هویتی »، گفتار دوازدهم: «فرهنگ و تولیدات فرهنگی »، گفتار سیزدهم: «آثار معیار ادبی» و گفتار چهاردهم: «وقتی از ادبیات حرف می زنیم از چه حرف می زنیم؟»
نویسنده کتاب پروفسور مایکل سی. دراوت استاد زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه ویتون در ماساچوست است؛ او مقاله ها و کتاب های بسیاری درباره ادبیات آنگلوساکسون و ادبیات قرون وسطا و رنسانس نوشته است، و در این کتاب می کوشد ارکان فهم درست ادبیات را بطور مفصل تشریح کند. دراوت در خلال صحبت هایش به مکاتب و جریان های اصلی در ادبیات و نقد ادبی نیز اشاره می کند و با ارائه نمونه های ادبی گوناگون، مطالب اش را روشن تر می سازد. او همین طور از نقش مهم ادبیات در زندگی شخصی و اجتماعی سخن می گوید و ادبیات را عصاره اندیشه ها و احساسات جهان روا معرفی می کند.
عکس نویسنده
کتاب فهم ادبیات با ترجمه مرضیه عاشوری و مقدمه و ویرایش مسعود فرهمندفر (عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبائی) از طرف انتشارات مروارید روانه بازار شده است. بعد از کتاب چرا ادبیات؟ (انتشارات سیاهرود)، این دومین همکاری این مترجم و ویراستار درباره «چیستی ادبیات» است. مخاطبان این کتاب در وهله نخست دانشجویان ادبیات اند و بعد از آن، همه علاقه مندان به مطالعات ادبی.

1400/02/14
15:44:38
5.0 / 5
290
تگهای خبر: ادبیات , انتشار , تولید , شعر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است