معرفی كتاب بین الملل؛

بررسی كتاب نویسنده انگلیسی در مورد نژاد پرستی ساختارمند در غرب

بررسی كتاب نویسنده انگلیسی در مورد نژاد پرستی ساختارمند در غرب رنی اِدو لوج نویسنده سیاهپوست بریتانیایی در کتاب چرا من دیگر با سفید پوستان در مورد نژاد صحبت نمی کنم، به مبحث مواجهه نژاد پرستانه سفید پوستان با آفریقایی تبارهای اروپا پرداخته است.خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: با گذشت حدود شصت سال از تأسیس رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی توسط «هنریک وِروُرد» نخست وزیر اسبق این کشور و برچیده شدن رسمی این ساختار توسط «نلسون ماندلا»، همچنان شاهد مواردی از نژاد پرستی و تبعیض اعمال شده گسترده از طرف سفید پوستان ضد رنگین پوستان بخصوص شهروندان سیاهپوست آفریقایی تبار هستیم.
اما نکته درخور توجه در این میان، رشد نهادهای بین المللی و محلی مدافع حقوق بشر طی دستکم دو دهه اخیر و تلاش آنها برای برچیدن نظام آپارتاید پنهان در جهان است؛ نهادهایی که ظاهراً با بازگشت راستگرایان افراطی به صحنه سیاست آمریکا و اروپا تا حد زیادی رمق خویش را برای مبارزه از دست داده و هر روز از میزان توان آنها در مقابل «نژاد پرستی ساختاری» و سازمان یافته کم می شود.
«رنی اِدو لوج» نویسنده سیاهپوست بریتانیایی در کتاب خود به نام «چرا من دیگر با سفید پوستان در مورد نژاد صحبت نمی کنم»، به مبحث مواجهه نژاد پرستانه سفید پوستان با آفریقایی تبارهای اروپا بخصوص انگلیس پرداخته است.
به گفته وی، با این که خیلی از سفید پوستان در ظاهر وجود نظام آپارتاید پنهان را رد کرده و حتی با آن مخالفت می کنند اما به علت ساختارمند بودن آپارتاید در غرب، آنها حتی بعضاً به صورت غریزی خویش را از شهروندان سیاهپوست جدا می پندارند.
وی در بخشی از کتاب خود می نویسد: همیشه از خودم سوال می کردم که چه جریانی پشت ترویج این تبعیض های رفتاری وجود دارد و واقعاً چه کسانی از ترویج آن سود می برند؟
آنچه مسلم است کشته شدن «جورج فلوید» توسط افسر پلیس ایالت «مینه سوتا» در آمریکا و دادخواهی خانواده وی در دادگاه و البته صدور رأی دستگاه قضائی آمریکا به نفع خانواده فلوید، به شکلی تداعی کننده مبارزه ای مجدد برای دادخواهی سیاهپوستان آفریقایی تبار و تلاش آنها برای کمرنگ کردن اختلافات نژادی بخصوص در غرب است. با این تفاوت که روی کار آمدن مجدد رهبران افراطی مانند «دونالد ترامپ»، «بوریس جانسون» و «مارین لوپن» در غرب، تا حد زیادی به تشدید تنش میان سفید پوستان و رنگین پوستان تأثیری جدی و نامطلوب گذارده و ظاهراً زمان را دستکم سی سال به عقب بازگردانده است.
کتاب «چرا من دیگر با سفید پوستان در مورد نژاد صحبت نمی کنم» با حجم ۱۸۱ صفحه، اولین بار در ژوئن سال ۲۰۱۷ توسط انتشارات «بلومزبری» در آکسفورد انگلستان به چاپ رسیده و همچنان یکی از بهترین و پر فروش ترین کتب حاضر در بازار آمریکا و اروپا در مورد نژاد پرستی و مشکلات جامعه سیاهپوستان در غرب به حساب می آید.


منبع:

1400/02/11
23:33:30
5.0 / 5
580
تگهای خبر: انتشار , فروش , كتاب , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است