توسط انتشارات علمی و فرهنگی:

صد سال نقاشی در تهران منتشر گردید

صد سال نقاشی در تهران منتشر گردید به گزارش کادو دونی صد سال نقاشی در تهران نوشته سیدامیر سقراطی توسط انتشارات علمی و فرهنگی منتشر گردید. نویسنده در این کتاب به هنر نقاشی در تهران از قاجار تا دوران معاصر می پردازد.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، به نقل از روابط عمومی انتشارت علمی و فرهنگی، هنر دریای بی کرانی است که شروع تحقیق در آن امکان دارد به اختیار آدمی باشد اما آخر آن در دیدرس هیچ کس نیست. از همین رو پژوهش در هنر و تاریخ هنر زمانی برای پژوهشگر عملی می شود که با نگاه خاص و هدفمندی سراغ آن برود. دست کم زمانی این پژوهش، رنگ حقیقت می گیرد که از نظر زمان و مکان آنرا محدود نماییم. با این مقدمه کتابی جدید از انتشارات علمی و فرهنگی در حوزه‌ی هنر معرفی می شود؛ «صد سال نقاشی در تهران» پژوهشی است از سید امیر سقراطی که به هنر نقاشی در تهران از قاجار تا دوران معاصر می پردازد.
نویسنده در مقدمه کتاب اشاره ای به سال ۱۴۰۰ می کند و اینکه این زمان «بازخوانی رخدادها، جریانات و بزنگاه های هنرهای تجسمی [را] در صد سال گذشته الزامی می نماید.» مخاطب با تورق این این کتاب، درمی یابد که اولین تصاویر تهران، نه با دوربین عکاسی، که در نقاشی ثبت شده اند؛ «برخی از این تصاویر در آثار شرق شناسان یا بازرگانان و سفیران دولت های غربی گرد آمده ‎ اند.» این کتاب کوشیده چهره تهران را تا حد امکان با جامعیتی درخور تأمل نشان دهد؛ چه مناظر و طبیعت تهران، چه منظره ساختمان ها و گذرها و چه ابزار و اشیاء. بعضی از این نقاشی ها که روایتگر تهران است اطلاعاتی پرارزش درباره خلق وخوی مردم، پوشش مردم و مشاغل آنها در اختیار ذهن وقاد مخاطب قرار می دهد؛ همینطور «عزاداری و تعزیه، طبیعت و مناظر شهری، مراسم های سنتی و ملی، زیارتگاه ها و گورستان ها و خیلی از چیزهای دیگر از زندگی روزمره مردم کوچه و خیابان در این نقاشی ها ثبت شده است.»
صد سال نقاشی در تهران دو فصل دارد: فصل اول؛ پایتختی تهران، قبل از ورود عکاسی و فصل دوم؛ هنرمندان.
در فصل اول نویسنده به مباحثی همچون «سیمای تهران در نقاشی های سفرنامه نویسان غربی»، «تصویر تهران در نقشه های اروپاییان»، «چاپ سنگی، مطبوعات، کتاب و تصویر تهران»، «شهر و مردم در آثار نقاشان زبردست قاجاری»، «نوگرایی و هنرمندان نوگرا» و … پرداخته است.
در فصل دوم که به هنرمندان اختصاص دارد کمتر شاهد توضیح و متن هستیم و بیشتر صفحات کتاب به نقاشی های هنرمندان مختلف اختصاص دارد.
این کتاب با طرح ها و نقاشی های فراوان علاوه بر اینکه برای پژوهشگران هنر نقاشی مناسب و مفید می باشد، برای مخاطبان غیرحرفه ای هم که از هنر لذت می برند خالی از لطف و فایده نخواهد بود.
در بخشی از این کتاب می خوانیم:
«اگرچه نوگرایی در نقاشی سبب بروز لهجه جدیدی در نقاشی ایران شد و کشیدن از طبیعت و مناظر به شیوه قدیم دیگر باب نبود، نقاشان نوگرای ایران یعنی کسانی مانند محمود جوادی پور (متولد ۱۲۹۹ ش در تهران)، احمد اسفندیاری (متولد ۱۳۰۱ ش در تهران) و عبدالله عامری الحسینی (متولد ۱۳۰۱ ش در تهران) کشیدن نقاشی از طبیعت و منظره به شیوه خود ادامه دادند. جوادی پور، اسفندیاری و عامری هر سه در دانشکده هنرهای زیبای تهران درس خواندند. آنچه در آثار این سه هنرمند دیده می شود نماهایی روستایی از فضای تهران در دوره پهلوی اول است که تهران هنوز درگیر مشکلات حاد شهرنشینی و آشوب های زیست محیطی نشده بود. تهران در آثار این سه نماینده هنر نوگرا مظهر ملایمت، آرامش و وابستگی به سنت های زیست قدیم است، سنت هایی همچون رفتن به چشمه، گردش در بیرون از تهران، بازار روستایی و کوچ (در آثار جوادی پور)؛ چوپانی، زنان زارع، بازار دستفروشان و فروشنده ها (در آثار اسفندیاری) و کار در مزرعه، کوچ پاییزی و خفتن در طبیعت (در آثار عامری). نقاشی های این سه تن گزارش هایی هستند از زیبایی های زندگی و آرامش محیط های روستایی اطراف تهران، کارهای آرام و ملایم با رنگ پردازی و قلم گذاری های نرم و لطیف که هم نمایش روحیات و خلقیات این هنرمندان در نگاه کردن به پیرامون است و هم نمایش تهران در روزگار گذشته. این لطافت نقاشی از تهران را دیگر کمتر در نقاشی های پس از این تاریخ شاهدیم. آن سکوت و سکون و زیبایی که در نقاشی از تهران در دوره قاجار هست تا این نقاشی ها هم ادامه می یابد.» (صفحه ۸۴)
انتشارات علمی و فرهنگی کتاب صد سال نقاشی در تهران اثر سید امیر سقراطی را در ۲۲۸ صفحه و در قطع خشتی با قیمت ۱۴۶ هزار تومان منتشر نموده و در اختیار علاقه مندان قرار داده است.


منبع:

1400/01/29
21:03:38
5.0 / 5
563
تگهای خبر: آرامش , انتشار , تصویر , تولد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است