توسط موسسه پژوهشی بایسنغر

دیوان ملا درویش واله هروی منتشر می شود

دیوان ملا درویش واله هروی منتشر می شود به گزارش کادو دونی دیوان ملا درویش واله هروی با تصحیح خلیل الله افضلی توسط موسسه پژوهشی بایسنغر منتشر می شود.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، دیوان اشعار ملا درویش واله هروی، شاعر برجسته سده یازدهم در سبک هندی، با تصحیح خلیل الله افضلی توسط انتشارات موسسه پژوهشی بایسنغر در هرات منتشر می شود.
ملا درویش واله از شاگردان ملافصیحی انصاری بود. در عهد شاه جهان (۱۰۷۳-۱۰۶۹ ق) به هند رفت. در زمان قاسم خان جوینی، حاکم بنگال، در آن دیار ساکن شد. او شاگرد و مصاحب میرزا عبدالقادر بیدل دهلوی بود.
هرچند واله در آثارش اشاره صریحی به محل تولد خود ندارد، اما با عنایت به ذکر مکرر هرات و توصیف این شهر در آثارش و همینطور یادکرد برخی دانشمندان و علمای آن دیار به نظر می آید که وی در این شهر به دنیا آمده و دست کم تا جوانی در آنجا به سر برده است.
بیدل دهلوی شعر واله را این گونه ستوده است: «معنی آرای طرز نوی، ملا درویش واله هروی که تمکین عبارات متینش، بر رگ خارا خط نسخ کشیدی و نزاکت مضامین رنگینش بر لطایف بوی گل افسون تبسم دمیدی، از غاشیه داران جنیبت اخلاص بود و از رکاب پرستان موکب اختصاص.»


منبع:

1400/01/19
23:16:16
5.0 / 5
552
تگهای خبر: انتشار , تولد , شعر , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است