در گزارش كادو دونی مطرح شد؛

مرور كارنامه مدرسه جهادی خواندن از ایده تا اجرا

مرور كارنامه مدرسه جهادی خواندن از ایده تا اجرا کادو دونی: مدرسه جهادی خواندن با همکاری جهادگران فرهنگی و نهاد کتابخانه های عمومی کشور، چندسالی است به توزیع اقلام فرهنگی در مناطق محروم کشور اشتغال دارد.


کاظم رستمی شاعر و یکی از مسئولان مدرسه جهادی خواندن، در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره کارنامه چندساله کارهای این نهاد جهادی اظهار داشت: مدرسه جهادی خواندن، برمبنای دغدغه ای که نهاد کتابخانه های عمومی کشور و تعدادی از جهادگران داشتند، شکل گرفت. این دغدغه هم دو فصل اصلی داشت: اول ماموریت نهاد درباره توصعه فرهنگی کتابخوانی و دوم، دغدغه توسعه جهادی فرهنگی و زندگی مردم مناطق محروم. نکته مهمی هم که مد نظر دست اندکاران این ایده قرار داشت این بود که اردوهای جهادی که در کشورمان برگزار می گردند، عمدتاً سبقه عمرانی و ساخت و ساز یا تعمیر اماکن و منازل دارند. معدود اردوهایی هم که چنین حالتی ندارند، بیشتر به بحث های آموزشی و کنکور می پردازند. حد نهایی مساله هم اردوهای سلامت محور اند که در آنها پزشکان و گروه های درمانگر به مناطق محروم می روند. وی ادامه داد: با چنین سابقه ای، دیدیم اردوهای جهادی کمتر با دغدغه مسائل فرهنگی و هنری برپا می شوند. در نتیجه تعدادی از افراد دغدغه مند و نهاد کتابخانه های عمومی کشور بر این شدند که دغدغه های فرهنگی و هنری را برای این اردوها ترکیب کنند. به این ترتیب، سه سال پیش بود که سرآغاز کارهای مدرسه جهادی خواندن را در منطقه بشاگرد داشتیم. البته قبل از آن، بطور جسته گریخته، کارهایی در امدادرسانی حوادثی مثل سیل و زلزله انجام داده بودیم. علتشان هم موقعیت خاصِ کارهای حاج عبدالله والی و برادرانشان و همین طور حاج آقای مومنی در بشاگرد بود. بعد از مرحوم والی و برادرانشان، مسئولیت کمیته امداد و امور فرهنگی بشاگرد به حاج آقای مومنی واگذار شد که باید بگویم زندگی خود این شخصیت هم بسیار جالب است. وی در دهه هفتاد، طلبه ای اصفهانی بود که بعنوان مبلغ مذهبی به این منطقه محروم رفت و بعد هم به آن جا کوچ کرد. این فعال جهادی در ادامه اظهار داشت: حاج عبدالله والی یک سری مدارس شبانه روزی را همراه با خوابگاه برای بچه های بشاگرد ساخت تا دانش آموزان از روستاهای دور در آن پایگاه مستقر شوند و مسافت دور را تا روستای خود در رفت و آمد نباشند. این پایگاه در منطقه مرکزی بشاگرد به اسم خمینی شهر برپا شد و تبدیل به مرکز کارهای فرهنگی و امدادی بشاگرد شد. قبل از آن که مدرسه جهادی خواندن پا بگیرد، کارهای فرهنگی خیّرانه و جهادی ای در این مرکز و همین طور در نتیجه حوادثی مثل زلزله سر پل ذهاب یا سیل لرستان و مناطق محروم شهرستان بهارستان در اطراف تهران انجام شده بود. اما منطقه پایلوت و گسترده این فعالیت ها بشاگرد بود. بشاگرد هم همانطور که می دانید، از نظر تقسیمات کشوری، متعلق به استان هرمزگان است اما منطقه وسیعی در بیایان، بین هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان است.
رستمی در ادامه اظهار داشت: پیشنهاد شکل گیری مدرسه جهادی خواندن، به صورت ترکیبی شکل گرفت و متعلق به یک فرد یا نهاد خاص نیست. این پیشنهاد توسط آقای امین متولیان در نهاد کتابخانه ها و دست اندرکاران و دغدغه مندان اردوهای جهادی عنوان شد و به مرور تبدیل به ایده ای پخته شد. بعد از بحث ها و گفتگوهای مختلف هم دو محور اصلی استعدادیابی و توانمندسازی بچه های مناطق محروم بعنوان هدف در نظر گرفته شد. بعنوان مثال در زمینه استعدادیابی سراغ مسائل و مشاغلی مثل نقاشی، شاعری، طراحی، خطاطی، نویسندگی و خبرنگاری رفتیم که کلاس های آموزشی شان برای کودکان و نوجوانانِ حاضر در مدرسه جهادی خواندن انجام می شود. وی اظهار داشت: بعد از استعدادیابی، علاقه مندان را شناسایی و دسته بندی کردیم. مرحله دوم هم توانمندسازی بود و شرط اولیه اش هم این بود که یا شروع نشود یا اگر آغاز می شود، بطور مستمر باشد. چون کار فرهنگی مثل ساختمان سازی نیست که بخواهیم یک بخشش را بسازیم و باقی را به آینده موکول نماییم. اگر کار فرهنگی را نیمه کاره رها نماییم، ضربه و ضررش از فایده اش بیشتر خواهد بود. بدین سبب در زمینه توانمندسازی بچه ها، سراغ روانشناسی و مشاوره رفتیم. عمده تمرکزمان در این مرحله روی همین موضوع مشاوره و روانشناسی بود؛ هم درباره بچه ها، هم خانواده ها خصوصاً مادرها و همین طور معلم ها. این مسئول مدرسه جهادی خواندن اظهار داشت: در سه سالی که از شروع کارهای مدرسه جهادی خواندن می گذرد، هر چهارماه یک دفعه به منطقه مرکزی بشاگرد و مناطق موردنظر رفتیم و کار فرهنگی را هم روی بچه هایی که از ابتدا انتخاب شده بودند و هم روی بچه های جدیدی که بعنوان استعدادهای جدید شناخته می شدند، انجام دادیم. البته در کنار همه این فعالیت ها که تحت عنوان مدرسه جهادی خواندن انجام می شوند، هرزمان که ببینیم بر طبق ظرفیتی که داریم و اعتمادی که مردم به ما دارند، می توان کار خیر دیگری هم صورت داد، دست به کار می شویم. یک نمونه اش مساله کم شیری مادران بود که تحت نام حضرت علی اصغر (ع) فراخوانی برای آن منتشر کردیم و به تبع فراخوان، به جمع آوری شیرخشک های خیّران پرداختیم. هم اکنون دوره سوم یا چهارم توزیع شیرخشک انجام شده است. این کار هم هرسه ماه یا چهارماه یک دفعه با کمک شبکه بهداشتی که در منطقه حضور دارد، انجام می شود. رستمی در آخر اظهار داشت: هم اکنون مساله لوازم التحریر و لباس عید برای بچه ها مطرح است که فراخوانش در صفحه اینستاگرام مدرسه جهادی خواندن انتشار یافته و بناست پنجم یا ششم عید محموله موردنظر از لوازم التحریر و لباس اعزام شود.


منبع:

1400/01/01
12:37:21
5.0 / 5
748
تگهای خبر: آموزش , انتشار , رمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است