دو كتاب جدید در حوزه تاریخ پزشكی منتشر گردید

دو كتاب جدید در حوزه تاریخ پزشكی منتشر گردید کادو دونی: دو کتاب جدید در حوزه تاریخ پزشکی با عناوین پزشکی در تمدن اسلامی و رساله قرابادین سمرقندی توسط انتشارات نگارستان اندیشه منتشر گردید.


به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، همزمان با چاپ دوم کتاب «تاریخ جنون» توسط انتشارات پژوهشکده تاریخ اسلام، دو کتاب دیگر با عناوین «پزشکی در تمدن اسلامی» و «رساله قرابادین سمرقندی» که هر دو آثار به ترتیب اثر پروفسور دونالد کمپبل و پروفسور مارتین لوی و نوری الخالدی است، با ترجمه قربان بهزادیان نژاد توسط انتشارات نگارستان اندیشه به بازار نشر آمد.

کتاب «پزشکی در تمدن اسلامی» و تاثیر آن بر اروپای قرون وسطی نوشته پروفسور دونالد کمپبل درباره منشا شکل گیری و رشد پزشکی عربی _ اسلامی در بین عرب گراهای غرب است. موضوع کتاب سیری کوتاه در پروسه مبادلات علمی بوسیله ترجمه است. نویسنده که خود مسئولیت نظامی داشته و نقش جنگ و دین در قرون وسطی را به خوبی مطالعه کرده در نتیجه گیری اش می نویسد: جنگ و دین در این دوره توجه انسان های بزرگ را به خود معطوف ساخته است، در صورتیکه در بین رهبران بزرگ و گذشته مه آلوده شخصیت های بزرگی را می توانیم ببینیم که از نقاب شب و خرقه راهب به ما نگاه می کنند و راه را نشانمان می دهند. کتاب دیگر از این مترجم « رساله قرابادین سمرقندی» است که در باب داروهای سنتی وخواص آنهاست. این کتاب که حاصل تحقق و پژوهش پروفسور مارتین لوی و نوری الخالدی و قسمتی از تلاشی است تا نقیصه مطالعه محدود در دوره میانه پیرامون داروشناسی (فارماکولوژی) عربی را جبران کند. در بخش نخست این کتاب، دانسته های طب قدیم، داروها خواص آنها و کاربردشان ارائه شده و در بخش دوم، کاربرد امروزین داروهای پیشین، که حتی استعمال آنها از رساله قرابادین کندی هم بسیار قدیمی تر است همراه با ریشه شناسی اسامی عربی گیاهان دارویی بحث شده است. برای تدوین این کتاب، پژوهشگران اثر، مهم ترین آثار علمی اسلامی ۳۰۰ سال قبل و هزاران نسخه لیست نشده در شاخه های مختلف پزشکی در مراکز آرشیوی از مورولو (در ایتالیا) تا هندوستان را مورد بررسی و استفاده قرار داده اند. همین طور در یک پژوهش میدانی با فروشندگان دارو در بازارهای طب سنتی در کشورهای عربی - آفریقایی گفتگو کرده و چند ماه را در بیمارستان قاهره درباره چگونگی انجام معالجات با روش طب سنتی گذرانده اند. قربان بهزادیان نژاد از مترجمان پر کار سال های اخیر حوزه کتابهای پزشکی است که قبل از این بیش از ۱۵ عنوان کتاب دیگر تا حالا از وی تالیف، ترجمه و انتشار یافته است.


منبع:

1399/12/22
20:59:23
0.0 / 5
618
تگهای خبر: انتشار , فروش , كتاب , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است