توسط نشر نو چاپ شد؛

روایت ماجراهای شش ماه مهم دنیا بعد از جنگ جهانی اول در یك كتاب

روایت ماجراهای شش ماه مهم دنیا بعد از جنگ جهانی اول در یك كتاب کادو دونی: کتاب پاریس 1919؛ شش ماهی که دنیا را تغییر داد نوشته مارگارت مک میلان با ترجمه افشین خاکباز توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب «پاریس ۱۹۱۹؛ شش ماهی که دنیا را تغییر داد» نوشته مارگارت مک میلان بتازگی با ترجمه افشین خاکباز توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب، یکی از عناوین مجموعه «کتابخانه تاریخ جهان» است که این ناشر چاپ می کند.
سال ۱۹۱۹ که جنگ جهانی اول به انتها رسید، وودرو ویلسون رئیس جمهور آمریکا، دیوید لوید جورج نخست وزیر انگلستان و ژرژ کلمانسو نخست وزیر فرانسه به مدت شش ماه در پاریس حضور داشتند و کنار یکدیگر به گفتگو پرداختند تا به صلحی پایدار برسند. کتاب پیش رو ماجراهای آن برهه زمانی و شش ماه مذکور را روایت می کند که نسخه اصلی اش سال ۲۰۰۲ توسط انتشارات رندوم هاوس در نیویورک چاپ شد.
روایت یاد شده در این کتاب، توسط مارگارت مک میلان نویسنده و مورخ کانادایی ارائه شده است. مک میلان در دانشگاه آکسفورد تدریس می کند و تدریس در کالج ترینتی و دانشگاه تورنتو را هم در کنار کارشناسی روابط بین الملل در کارنامه دارد. او نوه دیوید لوید جورج نخست وزیر وقت انگلستان در آن برهه است و خود بعنوان متخصص تاریخ بریتانیای اواخر قرن نوزده و اوایل قرن بیستم شناخته می شود.
یکی از مسائل مهمی که مولف کتاب «پاریس ۱۹۱۹» درباره پس لرزه های جنگ جهانی اول به آنها پرداخته، تشکیل کشورهای جدیدی مثل یوگسلاوی در اروپا، و عراق و فلسطین در خاورمیانه است. چنین حوادثی بودند که موجب پایه گذاری اتفاقات جنگ جهانی دوم شدند.
کتاب «پاریس ۱۹۱۹» هشت بخش اصلی دارد که قبل از آنها، «مقدمه مترجم»، «پیشگفتار/ریچارد هالبروک» و «تقدیر و تشکر» درج شده اند. عناوین هشت بخش این کتاب به ترتیب عبارت اند از: «آماده شدن برای صلح»، «نظم جهانی نوین»، «باز هم بالکان»، «مسئله آلمان»، «در میان شرق و غرب»، «بهار پر دردسر»، «به آتش کشیدن خاورمیانه» و «پایان کار». این بخش ها، ۳۰ فصل را در بر می گیرند و بعد از آنها ۶ عنوان دیگر نیز آمده که بدین سان اند: نتیجه، پیوست ۱: اصول چهارده گانه وودرو ویلسون، پیوست ۲: تصاویر و نقشه ها، یادداشت ها، کتابشناسی و نمایه.
وودرو ویلسون به اروپا می آید، اولین برداشت ها، پاریس، لوید جورج و هیئت نمایندگی امپراتوری بریتانیا، عناوین ۴ فصل اول کتاب هستند که در بخش اول درج شده اند. بخش دوم کتاب هم چهارفصل دیگر را با این عناوین شامل می شود: ما جامعه مردم هستیم، روسیه، جامعه ملل، قیمومیت ها.
یوگسلاوی، رومانی، بلغارستان، وقفه در میانه زمستان هم عناوین فصول نهم تا دوازدهم کتاب «پاریس ۱۹۱۹» هستند که در بخش سوم درج شده اند. بخش چهارم کتاب یعنی «مسئله آلمان» هم مانند فصول پیشین دربرگیرنده چهارفصل «مجازات و پیشگیری»، «ضعیف نگه داشتن آلمان»، «تنظیم صورتحساب» و «بن بست بر سر شرایط معاهده آلمان» است. در بخش پنجم هم مخاطب با این فصول روبرو می شود: تولد باردیگر لهستان، چک ها و اسلواک ها، اتریش، مجارستان.
در ششمین بخش کتاب، چهار فصل «شورای چهارنفره»، «ایتالی می رود»، «ژاپن و برابری نژادی» و «خنجری به قلب چین» درج شده اند که فصل ۲۱ تا ۲۴ این کتاب را می سازند. بخش هفتم کتاب هم این پنج بخش را شامل می شود: بزرگ ترین سیاستمدار یونانی پس از پریکلس، اختتام کار امپراتوری عثمانی، استقلال اعراب، فلسطین، آتاتورک و تَرَک خوردن چینی سِوْر. هشتمین و آخرین بخش کتاب هم تنها یک فصل را شامل می شود که «تالار آینه» نام دارد.
در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
فرانسه و بلژیک از همان ابتدا می گفتند که ادعاهای خسارت مستقیم باید در هرگونه توزیع غرامت در اولویت قرار داشته باشد. بلژیک کاملا غارت شده بود. در شمال فرانسه که منطقه ای بسیار صنعتی بود، آلمانی ها هرآنچه را می خواستند و به کارشان می آمد به کشور خود حمل کردند و بیشتر آنچه را بر جای ماند نابود کردند. حتی در هنگام عقب نشینی نیروهای آلمان در سال ۱۹۱۸ نیز توانستند مهم ترین معادل زغال سنگ فرانسه را نابود کنند. همانطور که کلمانسو به تلخی اظهار داشت: «وحشی هایی که تاریخ از آنها سخن گفته است، هرآنچه را در سرزمین های آماج تاخت وتازشان می یافتند با خود می بردند ولی چیزی را نابود نکردند؛ آنها در این سرزمین ها مستقر شدند و در زندگی عادی سهیم شدند. ولی حالا، دشمن به شکلی نظام مند هر آنچه را بر سر راهش قرار گرفته نابود کرده است.» بر طبق اسنادی که از آلمانی ها به دست آمده، به نظر می رسید آنها می خواستند صنعت فرانسه را فلج کنند و میدان را برای خود از رقیب خالی کنند.
این کتاب با ۷۹۰ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۱۸۲ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

1399/11/23
22:54:44
0.0 / 5
834
تگهای خبر: انتشار , تخصص , تولد , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است