توسط انتشارات ققنوس؛

ترجمه سیاست خارجی آلمان و ایران دوره رضاشاه چاپ شد

ترجمه سیاست خارجی آلمان و ایران دوره رضاشاه چاپ شد به گزارش کادو دونی کتاب سیاست خارجی آلمان و ایران دوره رضاشاه نوشته رشید آرمین خطیب شهیدی با ترجمه شهلا طهماسبی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب «سیاست خارجی آلمان و ایران دوره رضاشاه (روابط سیاسی، نفوذ اقتصادی و بانک ملی ایران)» نوشته رشید آرمین خطیب شهیدی اخیرا با ترجمه شهلا طهماسبی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این کتاب سال ۲۰۱۳ انتشار یافته است.
روابط دیپلماتیک ایران و آلمان از دهه ۱۲۳۰ معادل ۱۸۵۰ میلادی در دوره سلطنت ناصرالدین شاه قاجار شروع شد و در زمان حکومت رضاخان پهلوی، دوره ای حساس را پشت سر گذاشت که با اشغال ایران توسط متفقین به پایان رسید و بعدها باردیگر این ارتباط برقرار شد. جالب است که از زمان شروع ارتباط تا انقلاب مشروطه، روابط دو کشور به حد قابل توجهی نرسید و با وقوع جنگ جهانی اول، هشت روز بعد از تاجگذاری احمدشاه، فعالیتهای آلمانی ها در ایران متوقف گردید و به علت قرار گرفتن در لیست سیاه بریتانیا، از ایران اخراج شدند.
اما با قدرت گرفتن حزب ناسیونال سوسیالیست (نازی) در آلمان، روابط ایران و آلمان به شکل جدی تقویت شد و رضاشاه اصرار داشت با هیتلر و آلمانی که در حال قدرت گرفتن و خیربرداشتن برای تصرف اروپا بود، ارتباط و تبادلات مستمر داشته باشد. بعنوان مثال در اکتبر ۱۹۳۵ معادل آبان ۱۳۱۴ پیمان مبادلات تهاتری ایران و آلمان، در برلین به امضا رسید و همان سال، رضاخان به سفارش دیپلمات های ایرانی مستقر در آلمان، نام پرشیا را به ایران تغییر داد. شرکت هواپیمایی لوفت هانزا هم خدمات پرواز تهران و مشهد را در برنامه خود گنجاند.
رشید آرمین خطیب شهیدی نویسنده کتاب «سیاست خارجی آلمان و ایران دوره رضاشاه»، دارای مدرک دکترای فلسفه از دانشگاه آکسفورد است و در نگارش این اثر از هم کلاسی ها و هم دوره ای های خود در این دانشگاه بهره برده است. او این کتاب را برپایه تحقیقات تز دکترای خود (۱۹۹۹_۱۹۹۳) نوشته و برای این کار از حدود ۱۲۰ هزار صفحه سند آلمانی بهره برده است. به قول او، مبحث این کتاب، بررسی سیاست خارجی آلمان در مورد ایران و نفوذ اقتصادی آن بر این کشور در فاصله دو جنگ جهانی، و تجزیه و تحلیل وقایعی است که در منابع دست اول آلمانی ثبت شده اند و بخش اعظم آنها، چندی قبل، بعد از اتحاد آلمان طبقه بندی شده و در دسترس عموم قرار گرفتند.
کتاب پیش رو ۸ فصل اصلی دارد که به ترتیب عبارت اند از:
«ایران، فضای بین المللی، و رویکرد اقتصادی آلمانی ها»، «سیاست خارجی آلمان در مورد ایران»، «روابط خارجی و اقتصادی آلمان در ایران: بسط این روابط و نقش بانک ملی»، «چالش های سیاست خارجی آلمان در مورد ایران و بانک ملی»، «مناقشه درباره بانک ملی ایران و انتهای دوره تیمورتاش»، «قضیه لیندنبلات و بانک ملی»، «تقدم روابط سیاسی آلمان بر نفوذ اقتصادی در ایران»، «نتیجه گیری».
در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
علاوه بر تاسیس بانک ملی، در مورد جزئیات شرایط لازم برای دولت ایران و شرکتهای آلمانی به منظور اعطای وام تجاری بحث شد. همه طرفین در مورد مواد عمومی مطرح شده توافق داشتند. در نتیجه براون اعلام نمود که در ماه دسامبر/ آذر_دی به ایران بازمی گردد تا قراردادهای اولیه صادرات آلمان به ایران را نهایی کند.
در آن جلسه نمایندگان آلمانی تعهد کردند که برای ۶۰ درصد از کل ۴۰ میلیون رایشمارک صادرات به ایران، که ۲۴ میلیون رایشمارک می شد، وثیقه بدهند. ۲۰ درصد از مابقی ۴۰ درصدِ ریسک یا ۱۶ میلیون رایشمارک را شرکتهای مربوطه تقبل می کردند و ۲۰ درصد باقیمانده به نسبت مساوی بین شرکت ها و دولت رایش تقسیم می شد. بازپرداخت وام در اقساط حداکثر هشت ساله صورت می گرفت. شرکتهای آلمانی می بایست تقاضای خویش را تا ۱ فوریه ۱۹۲۸/ ۱۱ بهمن ۱۳۰۶ عرضه می کردند. تا این تاریخ باید قرارداد لازم الاجرای اولیه با دولت ایران را هم عرضه می کردند.
نتایجی که در این نشست به دست آمد برای براون موفقیت و دلگرمی عظیمی بود. او هم موفق به کسب پشتیبانی دولت آلمان از صادرات صنعتی به ایران شده بود و هم پایه های مشارکت آلمان در توسعه ایران را گذاشته بود.
این کتاب با ۲۳۹ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۴۸ هزار تومان انتشار یافته است.

1399/11/11
13:28:55
0.0 / 5
985
تگهای خبر: انتشار , خدمات , شركت , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است