با عنوان ابوهلال عسكری: پدیده ادبی قرن چهارم

اولین كتاب در معرفی ادیب شهیر قرن چهارم به عموم مخاطبان منتشر گردید

اولین كتاب در معرفی ادیب شهیر قرن چهارم به عموم مخاطبان منتشر گردید ابوهلال عسکری: پدیده ادبی قرن چهارم نوشته عبدالکاظم علی نژاد توسط موسسه بوستان کتاب منتشر گردید. این کتاب از اولین منابع در معرفی این دانشمند برجسته به عموم مخاطبان است.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، انتشارات بوستان کتاب «ابوهلال عسکری: پدیده ادبی قرن چهارم» نوشته عبدالکاظم علی نژاد را با شمارگان هزار نسخه، ۴۸ صفحه (قطع پالتویی) و بهای ۱۰ هزار تومان منتشر نمود.
ابوهلال عسکری متولد شهر عَسکَر مُکْرَم یا لشکر مکرم در خوزستان است و این شهری بود در محدوده شوشتر. امروزه محوطه تاریخی شهر عسکر مکرم در شمال شرقی روستای بند قیر در ۳۵ کیلومتری شوشتر واقع است. کسانی مذهب ابوهلال را شیعه دانسته و کسان دیگری او را معتزلی معرفی کرده اند.
ابوهلال عسکری شاعر، لغت شناس و ادیب برجسته ای بود و سیروس شمیسا و زنده یاد عبدالحسین زرین کوب از او بعنوان یکی از متقدمان نقد ادبی در تمدن اسلامی یاد می کنند. بجز مجموعه های شعرش، یکی از مهم ترین کتاب های وی «اوایل» است.
ابوهلال در «اوایل» به معرفی کسانی پرداخته که اولین بار سخنی یا شعری گفته و یا کاری کرده اند. کتاب از عصر جاهلی شروع شده و در ادامه به پیامبر مکرم اسلام (ص)، صحابه، خلفای اسلام، قاضیان، دانشمندان و ادبا، امرا و وزرا می رسد و عاقبت به اولین اخباری که از عجم و عرب رسیده ختم می شود.
دیگر کتاب مهم او «الصناعتین» نام دارد که در مبحث صنایع کتابت و شعر است. وی در این کتاب انواع بدیع را به ۳۵ نوع می رساند که پیش تر در منابع به ۲۹ مورد آن اشاره شده بود. یعنی ابوهلال خود ۶ نوع بدیع به انواعی که در گذشته بوده، می افزاید.
به زعم او هدف صنایع لفظی از آغاز، بیان جوانب فنی و هنری قرآن کریم و سرانجام اثبات اعجاز قرآن است. ابوهلال هم بر آن بوده است که نخست محسنات بدیعی را در آیات الهی تحلیل کند. از نظر برخی «الصناعتین» کتابی ادبی است، چونکه مجموعه عظیمی از زیباترین آثار نظم و نثر عرب را در بردارد.
اما با وجود اهمیت ابوهلال عسکری در تاریخ تمدن ایران و اسلام، متأسفانه نسل جدید شناخت چندانی از او ندارد و پژوهشگران در معرفی او به جامعه فعلی نکوشیده اند. شاید کتاب «ابوهلال عسکری: پدیده ادبی قرن چهارم» یکی از اولین منابع در این معرفی باشد.
عبدالکاظم علی نژاد کتاب را به دو بخش کلی تقسیم کرده است. در بخش نخست با عنوان «ابوهلال عسکری؛ حسن بن عبدالله بن سهل» زندگی و زمانه و همینطور طریق تحصیل، شاگردان و استادان و همینطور مذهب ابوهلال معرفی شده است.
نویسنده در بخش دوم کتاب با عنوان «نقش ابوهلال عسکری در تحول و پیشرفت زبان و ادبیات عرب» به تالیفات و آثار ابوهلال و همینطور تحولاتی که وی در زبان و ادبیات عرب باعث شد، پرداخته است.
نویسنده کتاب یعنی عبدالکاظم علی نژاد، از پژوهشگران و تاریخ دانان برجسته خوزستانی است. از دیگر کتاب ها و پژوهش های انتشار یافته او می توان به این موارد اشاره کرد: «نگاهی گذرا به تاریخ تشیع در خوزستان» و «آشنایی با انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و عملکرد آن در استان خوزستان» اشاره نمود. علی نژاد تلاشهای مهمی را در تاریخ تشیع در خوزستان انجام داده است.

1399/10/23
12:22:04
0.0 / 5
755
تگهای خبر: ادبیات , انتشار , تولد , شعر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است