در نشست خبری اعلام شد؛

اعلام برنامه های گرامیداشت هشتادمین سالگرد تاسیس كتابخانه ملی

اعلام برنامه های گرامیداشت هشتادمین سالگرد تاسیس كتابخانه ملی كادو دونی: سخنگوی ویژه برنامه های هشتادمین سالگرد تاسیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی از برگزاری این مراسم با حضور رئیس جمهور و جمعی از مسئولان این كتابخانه اطلاع داد.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، مظفر پاسدار شیرازی سخنگوی ویژه برنامه های هشتادمین سالگرد تاسیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی در نشست خبری این مراسم كه امروز در محل این سازمان برگزار شد، با اشاره به اینكه پوستر و لوگوی اولیه هشتاد سالگی كتابخانه در شهریور ماه سال جاری رونمایی گردید اظهار داشت: هدف از این نشست عرضه برنامه های ویژه مقرر شده در اسفند ماه جاری كه از تارخ ۵ تا ۹ این ماه برگزار میشود.
پاسدار شیرازی با اشاره به اینكه در این برنامه ابعاد بین المللی را هم در نظر خواهیم گرفت خاطرنشان كرد: در مراسم ویژه این نكوداشت از روسای كتابخانه های ملی كشورها، رییس و دبیر ایفلا(فدراسیون بین المللی انجمن ها و موسسات كتابداری)، سفیران كشورهای خارجی مقیم تهران و رایزنان فرهنگی آن ها دعوت به عمل آمده است بعلاوه در كنار آنان چهره های فرهیخته و فرهنگی حوزه علم و دانش هم حضور خواهند داشت.
وی اضافه كرد: نخستین برنامه هشتادمین سالگرد كتابخانه ملی با نمایشگاه هشتاد سال با كتابخانه ملی شروع به كار می كند كه به شكل مشترك در ۵كتابخانه بزرگ كشور و ۱۲ شعبه استانی و منطقه ای سازمان اسناد و كتابخانه ملی برگزارخواهد شد. لازم به ذكر است كه این ۵ كتابخانه شامل كتابخانه و مركز اسناد آستان قدس رضوی، كتابخانه و مركز اسناد مجلس شورای اسلامی، كتابخانه و مركز اسناد دانشگاه تهران، كتابخانه و مركز اسناد آیت الله مرعشی و كتابخانه و مركز اسناد كتابخانه ملی میشود.
سخنگوی ویژه برنامه های هشتادمین سالگرد تاسیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی با اشاره به اینكه خانم دكتر بروجردی رییس كتابخانه ملی در ساختمان ۳۰ تیر این سازمان بامداد روز شنبه ۵ اسفندماه سال جاری ساعت ۱۰ صبح، نمایشگاه را افتتاح خواهند كرد، ادامه داد: در كنار ایشان معاونان مركز اسناد و كتابخانه ملی در چهار مركز دیگر به شكل همزمان به افتتحاح سایر مراكز اقدام می كنند.
او با اشاره به اینكه این نمایشگاه از ۵تا ۹ اسفند ماه به مدت یك هفته دائر خواهد بود اظهار داشت: درساعت ۷ عصر ۵ اسفندماه نشستی با عنوان یاد ایام با حضور كلیه روسای پیشین كتابخانه ملی و پیشكسوتانی كه در سال های اخیر با تلاش خود به جنبه های علمی این نهاد كمك بسزایی كرده اند، برگزار می گردد. همینطور كتاب روسا و نام آوران كتابخانه ملی كه به همت ناهید حبیبی آزاد و دكتر غلامرضا امیرخانی جمع آوری شده در این مراسم رونمایی خواهد شد.
او با اشاره به اینكه در این نمایشگاه تازه ترین نسخه های خطی یك سال قبل گردآوری شده است ادامه داد: درصبح روز یكشنبه در سالن فرهنگ مركز همایش های سازمان كتابخانه ملی رونمایی از اپلیكیشن و وب سایت جدید كتابخانه و سایت مارك ایران را داریم و برای اولین بار نمایشگاه اوراق زرین را درساعت ۳ عصر همان روز در موزه كتاب و میراث مستند ایران برگزار خواهیم كرد.
پاسدار شیرازی ادامه داد: در روز دوشنبه مراسم ویژه آیین نكوداشت را خواهیم داشت كه در این مراسم از روسای كتابخانه های ملی، سفیران و شخصیت های برجسته فرهنگی كشور و همینطور شخصیت های سیاسی دعوت كرده ایم. همینطور از ریاست محترم جمهور، جناب اقای دكتر روحانی دعوت كرده ایم و امیدواریم كه بتوانیم از حضور ایشان بهره ببریم.
او افزود: ساعت ۱۰ بامداد روز سه شنبه در سالن همایش گنجینه اسناد برای اولین بار نشست تجلیل از راویان تاریخ شفاهی را خواهیم داشت. همینطور در این برنامه از ۳ كتاب رونمایی خواهد شد و در كنارآن از هزار شخصیتی كه مخاطب تاریخ شفاهی ما بودند تقدیر و تجلیل خواهد شد. در عصر همان روز از مكتوبات كتابخانه ملی رونمایی می گردد كه این كتاب ها شامل تاریخچه كتابخانه ملی ایران به دو زمان انگلیسی و فارسی، فهرست مهرها و نقش مهرهای سازمان اسناد و كتابخانه ملی و كتاب ۵۰ سال با بیانی است.
رییس حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اسناد و كتابخانه ملی ادامه داد: درتاریخ شفاهی هم كتاب عدالت و سیاست، كتاب دل سپرده به كودكان و ستاره فروزان را رونمایی خواهیم كرد.
او اضافه كرد: در روز چهارشنبه كه آخرین روز گرامیداشت این مراسم است رونمایی از دانشنامه ایران زمین كه فعالیت مشتركی بین سازمان اسناد و كتابخانه ملی و سازمان فرهنگ و ارتباطات است را خواهیم داشت بعلاوه اختتامیه را با حضور پیشكسوتان سازمان اسناد و كتابخلنه ملی داریم. همینطور درصدد هستیم نمایشگاهی را در ۵كلان شهر در سطح شهر برگزار نماییم كه در حال رایزنی با شهرداری های تهران، مشهد، تبریز، اصفهان و شیراز هستیم و امیدواریم بتوانیم این برنامه ها را با احاد مردم به اشتراك بگزاریم.

1396/11/10
17:22:07
5.0 / 5
4996
تگهای خبر: فرهنگ , كتاب , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است