سردار سادات حسینی مطرح كرد؛

اجازه تحریف ابعاد وجودی سردار سلیمانی را ندهیم

اجازه تحریف ابعاد وجودی سردار سلیمانی را ندهیم به گزارش کادو دونی معاون قرارگاه ثارالله سپاه تهران اظهار داشت: یکی از نکات مهم در ارتباط با شرایط فتنه تحریف است که ما نباید اجازه ی تحریف دهیم و ابعاد وجودی این سردار بزرگ را بهتر به جهانیان بشناسانیم.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، نشست «بازخوانی ابعاد مکتب سردار سلیمانی با رویکرد ترویج اندیشه و تفکر این شهید والامقام» هم زمان با نخستین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی توسط مرکز مقاومت بسیج کارکنان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با همکاری پایگاه مقاومت بسیج کارکنان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، به صورت مجازی برگزار گردید.
سیدحمیدرضا قریشی (فرمانده بسیج ادارات) و سردار سیدباقر سادات حسینی (معاون قرارگاه ثارالله سپاه تهران) سخنرانان این نشست بودند.
در ابتدا، حسین نصیرزاده، فرمانده بسیج کارکنان وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری و مراکز آموزش عالی فرارسیدن سالگرد شهادت سردار سلیمانی و درگذشت آیت الله مصباح یزدی را تسلیت گفت و سپس قریشی در شروع سخنانش با تشکر از بابت برگزاری چنین نشست هایی اظهار داشت: ما در شرایط فعلی باید تلاش نماییم تهدیدات را به فرصت تبدیل نماییم که درباره ی حاج قاسم من می خواهم دو، سه مطلب بگویم و دین خودم را به این شهید ادا کنم. ان شاءالله بتوانیم خودمان هم راه این شهید را ادامه دهیم.
وی در ادامه سخنانش به پنج مرحله از مراحل زندگی سردار سلیمانی اشاره نمود و اضافه کرد: شهید سلیمانی از نوجوانی و جوانی با مردم و مشکلات آنها آشنایی داشت و «مردمی بودن» از خصایص حاج قاسم از نوجوانی است که وی در مراحل بعدی زندگی و در فرماندهی تیپ فتح المبین و پس از آن فرماندهی لشکر، عملیات خیبر و در سال ۸۶ هم فرماندهی نیروی سپاه قدس؛ همه ی این موارد او را از مردم دور نکرد تا در مرحله ی پنجم زندگی اش به شهادت رسید.
قریشی افزود: در هر برهه ی تاریخی و در هر مرحله ی زندگی این شهید بزرگوار، درس های خاصی را فرامی گیریم و در مرحله ی پنجم به فرموده ی حضرت آقا، از شهادت و مکتب شهید سلیمانی هم درس می گیریم که این شرایط ما را بر آن داشت تا مکتب شهید سلیمانی را بیشتر بشناسیم.
فرمانده بسیج ادارات در ادامه به سه خصیصه شهید سلیمانی؛ اخلاص، بصیرت در تفکر و ولایی بودن او اشاره نمود و اظهار داشت: سردار سلیمانی در عمل و پیروی از ولی امر مسلمین هم نمونه بود. در مورد ولابی بودن حاج قاسم این که؛ ایشان فرموده بود «من حاضرم ۲۰ بار در عراق شهید شوم و یک مرتبه در ایران چون سرزمین امام حسین (ع) است». ازاین رو او از ابتدا جان خودش را با امام حسین (ع) عجین کرده بود و با همراهانش که تعداد آنها ۱۰ نفر می شدند، شهید شدند و پیکر آنها مخلوط شد به صورتی که در نجف بدنی داریم که بدن مخلوط شده ی حاج قاسم، ابومهدی المهندس و دیگر همرزمان ایشان است و در کرمان هم همین طور تا مردم با خلوص در مزار این عزیزان حاضر شوند و ضد استعمار موضع بگیرند. استعماری که ۸ سال مردم دو کشور را به جان هم انداخته بود اما حالا باید شرایط را ببینیم و بابصیرت کار نماییم.
وی در انتها به شرایط اخلاقی شهید سلیمانی اشاره نمود و اظهار داشت: سردار سلیمانی فرمانده لشکری بود که به دنبال اخلاق و پهلوانی بود او خودش را در شرایطی قرار می داد که درخواست مردم باشد و ما امروزه هر پدیده ای را که می بینیم یاد حاج قاسم می افتیم که اخیراً وقتی برف دیدم، یاد حاج قاسم افتادم که از مناطق مناطق عملیاتی سوریه با معاون اداری و پشتیبانی خود تماس می گرفت و به فکر آهو و قوچ های کنار پادگان بود که برای آنها غذا تهیه کنند و علیرغم این که در میدان جنگ بود اما به جزئیات هم حساس بود.
سادات حسینی، سخنران بعدی این مراسم اظهار داشت: همین هم اکنون که با شما صحبت می کنم با ۴ مناسبت روبه رو هستیم؛ ایام فاطمیه، سالروز شهادت سردار سلیمانی، سالروز حماسه ی ۹ دی و درگذشت آیت الله مصباح یزدی، سنگربان علم و معرفت است که برای ایشان از خداوند متعال علو درجات را خواستارم.
وی ضمن اشاره به سوره حج آیه ۳۲، «وَ مَنْ یُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَاِنَّها مِنْ تَقْوَی الْقُلُوبِ» اظهار داشت: هر کس شعائر الهی را گرامی بدارد این کار نشانه ی تقوای دل ها[ی آن ها] است. ما چگونه می توانیم مناسبت های مختلف الهی را گرامی بداریم؟ وی به این سؤال خود این چنین پاسخ داد: اهل معرفت دو شیوه را در اینباره مطرح می کنند؛ اول، گرامی داشتن در ظاهر، یعنی حتی با پوشیدن لباس مشکی. دوم، گرامی داشتن در باطن، یعنی شناخت تفکر، سیره و اندیشه ی بزرگان. مثلاً تفکر در اندیشه ی فاطمی. در این نشست بیشتر تلاش می نماییم به مناسبت شهادت حاج قاسم، شناخت عمیق تری از شخصیت و مکتب ایشان در چارچوب مکتب سلیمانی بپردازیم.
سردار سادات حسینی افزود: یکی از نکات مهم در ارتباط با شرایط فتنه «تحریف» است که ما نباید اجازه ی تحریف دهیم و ابعاد وجودی این سردار بزرگ را بهتر به جهانیان بشناسانیم. یکی از ابعاد وجودی شناخت حاج قاسم، بازخوانی وصیت نامه های ایشان است که در این فرصت می توانیم به بخش هایی از اصلی ترین حرف ها و تفکرات او دسترسی پیدا نماییم. ما می توانیم مکتب و شخصیت حاج قاسم را در سه محور دیانت و معنویت، ولایت و بصیرت عرضه دهیم. در مورد دیانت و معنویت و این که چقدر متدین بود و چقدر التزام عملی داشت؛ یکی از گزاره هایی که در وصیت نامه اش بود که می گوید «خداوندا تو را سپاس که مرا از پدر و مادر فقیر اما متدین و عاشق خاندان قرار دادی». از گزاره های دیگر گفتن، اشهدان لااله الاالله و شهادت به اصول دین است یا این که در قسمتی دیگر شهادت می دهد «قیامت حق است، قرآن حق است، بهشت و جهنّم حق است، سؤال و جواب حق است. معاد، عدل، امامت، نبوّت حق است».
وی تاکید کرد: در بخش دیگری از وصیت نامه ی سردار آمده است: خدایا دستانم و کوله پشتی سفرم خالیست، خدایا مرا بپذیر و پاکیزه بپذیر، جز دیدار تو نمی خواهم. بهشت من جوار توست که حتی مقام معظم رهبری هم می فرمایند؛ «معجزه ی اخلاص حاج قاسم در این بخش ها موج می زند». عمق اعتقاد حاج قاسم این است که می گوید؛ بارها تو را دیدم و حس کردم و دستم را بپذیر آن چنان که شایسته ی تو باشد. این ها همگی بیان گر تدین اوست و همگی در عمل، رفتار و سیره ی خودش ملموس بود و این بعد ولایت مداری اوست وی در همان ابتدا مطرح می کند؛ «اگر بی بهره بودم از دوره ی مظلومیت علی بن ابیطالب و فرزندان معصوم و مظلومش، مرا در همان راهی قرار دادی که آنها در همان مسیر، جان خویش را که جان جهان و خلقت بود، تقدیم کردند». در واقع شهید سلیمانی اصل ولایت را در ارتباط با خدا و پیامبر گرامی و ائمه اطهار می بیند.
سادات حسینی اظهار داشت: حاج قاسم در وصیت نامه ی خودش چندین بار حضرت امام (ره) و اسم مقام معظم رهبری را بعنوان ولی فقیه زمان یاد می کند «خداوندا! تو را شکرگزارم که بعد از عبد صالحت خمینی عزیز، مرا در راه عبد صالح دیگری که مظلومیتش اعظم است بر صالحیتش، مردی که حکیم امروز اسلام، تشیّع، ایران و جهان سیاسی اسلام است، خامنه ای عزیز ــ که جانم فدایِ جان او باد ــ قرار دادی». در جای دیگری از وصیت نامه اش می گوید: «جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است... برای نجات اسلام خیمه ی ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه ی رسول الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است. دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر صدمه دید، بیت الله الحرام، مدینه، حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی ماند؛ قرآن صدمه می بیند... من حضرت آیت الله العظمی خامنه ای را خیلی مظلوم و تنها می بینم. او نیازمند همراهی و کمک شماست». در مورد بصیرت هم می گوید؛ «من با عقل ناقص خود می دیدم برخی خنّاسان تلاش داشتند و دارند که مراجع و علماء مؤثر در جامعه را با سخنان خود و حالت حق به جانبی به سکوت و ملاحظه بکشانند و...».
وی در خاتمه سخنانش اظهار داشت: فرهیختگان، دانشجویان، استادان و پژوهشگران باید بتوانیم سیره و جهت فکری حاج قاسم را بهتر تشخیص بدهیم. البته هرکس که می خواهد خودش را در راه حاج قاسم نشان دهد پرارزش است، اما باید در «عمل» بتوانیم با استفاده از مکتب فاطمی آن خاتون مجاهدت، مقاومت و خاتون شهادت که فرزندان خودش را در طول تاریخ تربیت کرد، عمل نماییم و گام برداریم.


منبع:

1399/10/14
19:21:18
0.0 / 5
865
تگهای خبر: آموزش , رمان , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است