برگزیدگان دومین دوره جایزه ابن سیناپژوهی عرضه شدند

برگزیدگان دومین دوره جایزه ابن سیناپژوهی عرضه شدند کادو دونی: اختتامیه دومین دوره جایزه ابن سیناپژوهی برگزار و در آن برگزیدگان این جایزه به صورت حضوری و مجازی مورد تقدیر قرار گرفتند.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، اختتامیه دومین دوره جایزه ابن سیناپژوهی روز گذشته، سه شنبه (دوم دی ماه) با حضور محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایوب دهقانکار مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، نصرالله موسویان دبیر علمی دومین دوره جایزه ابن سینا پژوهی و برگزیدگان این جایزه به صورت حضوری و مجازی اجرا شد.
ایوب دهقانکار در این آئین ضمن تاکید بر این مساله که ابن سینا نماد خرد، خردورزی و عقلانیت در سرزمین ما است، اظهار داشت: در جامعه علمی جهان نیز نماد پژوهش و میل به سمت خردورزی است و آثار وی در محافل علمی دنیا مورد استناد و بهره برداری است.
وی با اعلان اینکه در محافل گوناگون کشور ما را با نمادهای مختلفی می شناسند، اظهار داشت: در محافل علمی نیز ما را با دو کتاب «قانون» و «شفا» ابن سینا می شناسند و باید به خودمان ببالیم که خاستگاه چنین دانشمندی سرزمین ایران بوده است.
مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران عنوان کرد: پروفسور دیمیتری گوتاس که در سال ۲۰۱۵ برگزیده جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شده بود، در اقدامی خردمندانه، درخواست نمودند که جایزه خودرا به بهترین پژوهش های دانشگاهی یا حوزوی درباره ابن سینا اهدا کنند. یک تحقیق عینی بیشتر از آنکه به سوال ها پاسخ دهد سوال های جدیدی را طرح می کند و این جایزه نوید می دهد که بر شاخصه های علمی جزئی تر بنگرد تا در آثار علمی با موضوع ابن سینا پژوهی شاهد خلق آثار جدی تری باشیم.
ضرورت توجه به حوزه ابن سینا پژوهی در ایران
در ادامه، محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: ابن سینا پژوهی بهانه نمی خواهد؛ در این سال ها ما دراین زمینه کوتاهی کرده ایم. این جایزه و اقدام گوتاس موجب شد ما باید بتوانیم آنرا گسترش بدهیم و امیدوارم این روند همچنان مستمر باشد و شاهد برگزاری دوره های بعدی آن باشیم.
جوادی افزود: حوزه ابن سینا پژوهی حوزه لازم و ضروری برای کشور ما شمرده می شود چونکه انتساب ابن سینا به ایران برمی گردد. تراز اندیشه ابن سینا به شکلی است که می تواند تحولات زیادی را در هزاره ها بوجود آورد.
وی در آخر اظهار داشت: اگر پژوهشگران حوزه ابن سیناپژوهی خواستند رساله هایشان را منتشر کنند می توانیم در این پروسه سهیم باشیم و حتی مراحل انتشار رساله های آنها را به زبان های دیگر فراهم نماییم.
توجه به پژوهش های جدید درباره ابن سینا
در ادامه این آئین، نصرالله موسویان، دبیر علمی دومین دوره جایزه ابن سینا پژوهی که به صورت مجازی در این آئین حضور داشت، اظهار داشت: در این دوره کوشیدیم به پژوهشی هایی که رویکردهای تاریخی و اصطلاح شناسی درباره ابن سینا دارند و از ابزارهای تحلیلی و فلسفی جدید بهره برده اند، دقت نماییم. قبل از این جای بررسی پژوهش های جدید درباره ابن سینا خالی بود.
دبیر علمی دومین دوره جایزه ابن سینا پژوهی اشاره کرد: بیش از ۳۰ اثر دریافتی و رساله دکتری و تعدادی مقاله به دومین دوره جایزه ابن سینا پژوهی ارسال شد و کار داوری در چندین مرحله انجام شد و بیش از ۱۰ داور مرحله ارزیابی این آثار را بر عهده داشتند.
وی به گستره پژوهشی این جایزه اشاره نمود و اظهار داشت: در حوزه و دانشگاه کوشیدیم تیم پژوهشی را بیشتر گسترش دهیم. گروه مطالعات فلسفه اسلامی و قرون وسطی در پژوهشگاه دانش های بنیادین از حمایت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بهره گرفت و کارگاه هایی را در سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ دراین زمینه برگزار کرد.
در ادامه این آئین، برگزیدگان به شرح زیر اعلام و از آنها تقدیر شد:
در بخش رساله:
- امیرحسین زاد یوسفی با رساله «بازخوانی تحلیلی نظریه ابن سینا درباره ی علم خداوند به جزئیات»، مقطع دکتری دانشگاه تربیت مدرس
- اکرم صفر نورالله با رساله «آگاهی مرتبه بالاتر در فلسفه ابن سینا» مقطع دکتری دانشگاه تربیت مدرس
در بخش مقاله:
اسدالله فلاحی با مقاله «استنتاج از دو ممکن نزد ابن سینا و رابطه آن با دو تعریف از قضایای حقیقیه و خارجیه»
دبیرخانه جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و گروه مطالعات فلسفه اسلامی و قرون وسطی در پژوهشگاه دانش های بنیادی، دومین دوره جایزه ابن سیناپژوهی (به افتخار دیمیتری گوتاس، ابن سیناپژوه معاصر در دانشگاه ییل) را امسال برگزار کردند. این جایزه به پایان نامه ها، رساله های دانشگاهی و رساله های سطح ۳ یا ۴ حوزوی که در زمینه فلسفه و منطق ابن سینا و به زبان فارسی نگاشته شده باشند و بین سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ از آنها دفاع شده باشد، اختصاص داشت.


منبع:

1399/10/03
21:52:49
5.0 / 5
1071
تگهای خبر: ادبیات , انتشار , اهدا , جایزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است