این میدان، نماد شكست مدیریت شهری است

این میدان، نماد شكست مدیریت شهری است میدان مرکزی بندر انزلی یا میدان امام خمینی (ره) بیشتر از ۲۰ سال است که سردرگم طرح ها و برنامه های بازسازی است. این میدان بعنوان نماد اصلی شهر سال هاست که چهره زیبنده ای برای خوشامدگویی به مسافرانی که این بندر را برای گردشگری انتخاب می کنند، ندارد و حالا نه تنها جاذبه ای برای مسافران و حتی مردم بومی این شهر ندارد بلکه دیدن خرابه های اطراف میدان به دافعه ای تبدیل گشته تا همه از این دورنما گریزان شوند.به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، روزنامه «ایران» در ادامه نوشت: بافت ناهمگون ساختمان های ضلع شرقی میدان با معماری امروزی و بافت تاریخی ضلع غربی میدان حکایت از گره کور کلاف سردرگم حل مشکل این میدان دارد که حالا هویت خویش را گم کرده است. در این میان قوانین حفظ و مرمت بناهای تاریخی از جانب میراث فرهنگی و درخواست های مردم و مالکان و بناهای اطراف میدان و اختلاف نظر مسؤلان شهری برای تعیین تکلیف بهسازی میدان چنان به درازا انجامیده که پای وزیر میراث فرهنگی را هم به این معرکه کشانده و همه امیدوارند این گره باز شود.

کارشناسان حوزه شهری معتقدند با وجود آنکه بافت تاریخی میدان انزلی ثبت میراثی شده و برخی ساختمان های این منطقه مانند «قندچیان»، «شهرداری»، «برج ساعت»، «هتل گل سنگ»، «هتل تهران» و «ساختمان دادگستری» هم به ثبت رسیده و حفظ ماهیت تاریخی این بناها بسیار مهم می باشد اما با ادامه این روند بدون شک در سالهای آینده مردم شهر انزلی وارث ساختمان های مخروبه خواهند بود.

موسی زنجانخواه - رئیس شورای شهر بندرانزلی - در مورد وضعیت نابسامان این میدان عنوان کرد: از آنجائیکه بافت فرسوده و بافت تاریخی درهم تنیدگی دارند متأسفانه در سالهای اخیر نسبت به نگهداری بافت های فرهنگی کم کاری شده و در بعضی مناطق ساختمان های قدیمی چهره نازیبایی به شهر داده اند. یکی از این مناطق میدان اصلی شهر انزلی است. این میدان به همراه خیلی از ساختمان های اطراف آن در لیست آثار تاریخی ثبت شده اند و میراث فرهنگی بر رعایت ضوابط خود برای مرمت و ساخت بنا در این منطقه اصرار دارد.

وی ضمن اشاره به اینکه مالکین چندین بار برای بهسازی و بازسازی ساختمان های قدیمی اعلام آمادگی کرده اند، اضافه کرد: مبنای ارتفاع اعلام شده از جانب میراث فرهنگی برای ساخت و ساز در میدان انزلی ۸/۵ متر است اما به علت به صرفه نبودن رقم ارتفاعی اعلام شده، بعضی از مالکان رقم ارتفاعی بالاتری را تقاضا دارند و همین مسأله سبب ایجاد چنین وضعیتی در این منطقه شده است. ضوابط میراث فرهنگی یکی از محکم ترین ضوابط و قوانین در کشور است که متأسفانه به علت بی توجهی به آن در کشور و همینطور عدم تقویت بنیه مالی میراث فرهنگی متأسفانه شاهد آن هستیم که میراث فرهنگی امروزه بدون داشتن توان حمایت مالی از صاحبان ملک، متولی حفاظت از ساختمان های فرسوده شده و این امر پسندیده نیست. آنچه میراث فرهنگی می گوید با آنچه مردم مطالبه دارند در برخی از نقاط تقابل دارد.

خط افق زیبایی در انزلی نخواهیم داشت

زنجانخواه افزود: باوجود آنکه هتل تهران با ارتفاع بالای ۱۴ متر در بافت تاریخی میدان انزلی ساخته شده اما مالکان بناهای قدیمی اجازه ساخت و ساز بیشتر از ۸.۵ متر ندارند. همین مبحث یک ناهنجاری را در مجموعه ساختمان های میدان انزلی بوجود آورده و با ادامه این روند ما در سالهای آینده هیچگاه خط افق زیبایی در انزلی نخواهیم داشت. هم اکنون سیمای میدان اصلی شهر انزلی شبیه مناطق بمباران شده است و دوستان میراث فرهنگی باید به این نکته توجه داشته باشند که بخش زیبایی شناسی در شهر حتما باید مورد توجه قرار بگیرد. پیشنهاد مالکان و مدیران شهری این است که ساختمان های هتل تهران و هتل گل سنگ را که در همان محوطه ساخته شده اند، ملاک قرار دهیم. اگر این کار صورت گیرد می توانیم خیلی از ساختمان های قدیمی را همتراز با ساختمان های جدید بازسازی نماییم.

وی ضمن اشاره به برگزاری جلسات مختلف توسط نماینده مردم انزلی در مجلس با وزیر میراث فرهنگی در جهت ایجاد تغییراتی در ضوابط برای رفع مشکلات ساخت و ساز و مرمت بناها در میدان تاریخی شهر انزلی، اضافه کرد: در جلسه ای که با مدیران و کارشناسان میراث فرهنگی برگزار کرده ایم در این خصوص تصمیمات جدیدی گرفته شده است. همینطور در دیداری که نماینده استان با آقای مونسان وزیر میراث فرهنگی داشته اند هم در اینباره صحبت هایی شده و منتظر یک تصمیم منطقی و مبتنی بر نگاه علمی و فنی از جانب میراث فرهنگی هستیم. معتقدم اینکه ما بر ضوابط میراث اصرار داشته باشیم و بدون توجه به شرایط فعلی تصمیم بگیریم هیچ توجیهی ندارد. ما باید شرایط محیطی را در نظر بگیریم.

نماد شکست مدیریت شهری

رئیس شورای شهر بندرانزلی با اشاره به اینکه ما در شورای شهر یک دیدگاه زیبایی شناختی نسبت به معماری داریم، تصریح کرد: هم اکنون ضلع شرقی میدان هیچ تناسبی با بافت غربی آن که یک بافت تاریخی است، ندارد. در سالهای اخیر ساختمان بانک در این محوطه با جداره های جدید ساخته شده و میراث فرهنگی هیچ اقدامی برای پیشگیری از این ساخت و سازها انجام نداده است. شورای شهر در آن زمان بیشتر از هفت سال مقاومت کرده و آخر کار به این ساختمان ها نداد اما میراث اصلاً به این قضیه ورود نکرد در حالیکه باید در این حوزه اقدام می کرد و نمی گذاشت بانک ها خارج از جداره نمای میدان باشد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه هم اکنون میدان انزلی داستان شکست مدیریت شهری در استان است، اظهار نمود: متأسفانه پیگیری های امور در ارتباط با میراث فرهنگی و بناهای تاریخی خسته کننده است و در نهایت کارشناسان ملی در پایتخت تصمیم گیرنده هستند و بسختی می توان تغییراتی در قوانین میراث فرهنگی ایجاد کرد اما امیدواریم با استفاده از توانمندی های نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی، یک مرتبه برای همیشه مشکل میدان تاریخی شهر حل و فصل شود. اگر ما این رویه را ادامه دهیم در سالهای آینده وارث ساختمان های فرسوده خواهیم بود.

تدوین قوانین حفاظت از بافت تاریخی میدان انزلی از جانب وزارت میراث فرهنگی

مسعود حلاج پور - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان - با تاکید بر اینکه بافت تاریخی بندرانزلی بشدت در خطر قرار گرفته است، اظهار نمود: شرایط ساختمان های تاریخی انزلی جزء استثنائات است. ۲۳ ساختمان تاریخی در این شهر وجود دارد که ۲۱ مورد آن در اختیار دستگاههای دولتی و ۲ مورد در اختیار بخش خصوصی است.

وی با تاکید بر اینکه قوانین حفاظت از بافت تاریخی میدان انزلی از جانب وزارت میراث فرهنگی تدوین و به تمامی دستگاههای استان ابلاغ گردیده است، اضافه کرد: بر این اساس میزان حریم، اندازه خط آسمان، مبنای ارتفاعی و نوع کالبد جداره ساختمان های تاریخی با بررسی ها دقیق اسناد تاریخی موجود تعیین شده و تغییر مبنای ارتفاعی عملاً به منزله دست بردن در تاریخ است. ما نمی توانیم کاری بر خلاف قوانین وضع شده انجام دهیم.

تغییر احتمالی مبنای ارتفاعی میدان انزلی

حلاج پور ضمن اشاره به پیگیری های انجام شده در این حوزه افزود: جهت بازبینی در مورد تغییر احتمالی مبنای ارتفاعی میدان انزلی تمام مدارک و اسناد در ارتباط با این بافت تاریخی به وزارت میراث فرهنگی ارسال شده تا پس از بررسی های دقیق در صورت صلاحدید در این حوزه بازبینی شود. در اسناد تاریخی میدان انزلی همه ساختمان ها دارای مبنای ارتفاعی مشخص هستند. مالکانی هم که بناهایی را در محدوده این میدان خریداری نموده اند نسبت به این مورد اطلاع داشته اند و هم اکنون ما نمی توانیم مجوز ساخت و ساز را برخلاف قوانین برای آنها صادر نماییم اما ما همواره در جهت تعامل با بخش های خصوصی و دولتی اقدام نموده ایم البته مالک هم حق دارد منافع خویش را در نظر بگیرد.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی گیلان بر مبنای ماده ۲۷ قانون برنامه ششم توسعه اگر بناهای تاریخی در اختیار دستگاههای دولتی، توجیه اقتصادی برایشان نداشته باشد می توانند برپایه قانون با واگذاری به بخش خصوصی نسبت به تغییر کاربری ساختمان های ثبت شده اقدام نمایند و با تبدیل آن بنا به کافه موزه، موزه یا بوم گردی برای توسعه گردشگری مورد استفاده قرار گیرد. ساختمان تاریخی دادگستری انزلی هم با تفاهمنامه ای که بین اداره کل میراث و اداره کل دادگستری منعقد شده به موزه اسناد دادگستری و موزه ورزش تبدیل می شود.

منبع:

1399/09/20
12:49:21
5.0 / 5
1208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است