گزارش مهر از جنوب گردی زوج دوچرخه سوار اصفهانی؛

هدیه متفاوت سالگرد ازدواج زوج جوان

هدیه متفاوت سالگرد ازدواج زوج جوان اهل سفر بودن خوب است ولی خوب تر از آن این است كه طبیعت را با تمام وجود و به صورت مستقیم حس كنی؛ اینكه هوای مطبوع طبیعت به صورتت بخورد، عجیب حال خوب كُن است.


خبرگزاری مهر؛ مجله مهر _ مرضیه کیان: تصمیم گرفتند که سال جاری هدیه متفاوتی را برای سومین سالگرد ازدواج به خودشان بدهند.
مهران سید طراح و زهرا صفاریان، هر دو متولد دهه هفتاد هستند. سه سال است که ازدواج کردند و در اصفهان سکونت دارند. آنها تصمیم گرفتند سال جاری برای سالگرد ازدواجشان در تاریخ ۳۰ آبان، طبیعت گردی در جنوب کشور را انتخاب کنند و با رکاب زدن در جاده های جنوبی کشور، هدیه متفاوتی به خود بدهند. مهران می گوید: «مدتی است این ایده در ذهنمان بود که با دوچرخه سفری به جنوب داشته باشیم. سالگرد ازدواجمان بهانه شروع این سفر بود؛ آبان ماه یکی از بهترین ماه ها برای مسافرت به شهرهای جنوبی کشور است.»
مهران و زهرا عزمشان را جزم کردند و با گرفتن بلیط اتوبوس آبادان بار سفر بستند و عازم شدند. مهران با لهجه شیرین اصفهانی از جزئیات سفرشان می گوید: «همزمان شدن سالگرد ازدواجمان با دو هفته تعطیلی که به علت کرونا بود، سبب شد که با بالا و پایین کردن دفترهای مسافربری در فضای مجازی دنبال بلیط ارزانقیمت اصفهان به آبادان باشم؛ این یکی از عادت های من است که برای مسافرت رفتن و طبیعت گردی، هزینه های سفر را تا جایی که می توانم کم کنم و به جای آن تعداد سفرها را بیشر کنم.
از سه شنبه هفته پیش سفر را شروع کردیم. تایر دوچرخه ها را درآوردیم و در صندوق اتوبوس گذاشتیم، خورجین های سفر را هم کنارش؛ بار خورجین من و همسرم هر کدام حدود ۵۰ تا ۶۰ کیلوگرم بود.
برنامه ما این بود که اگر شرایط آب و هوایی مناسب بود، طی دو هفته از آبادان به سمت بندر عباس رکاب بزنیم، مسیر هم به این صورت بود: آبادان، ماه شهر، هندیجان، دیلم، گناوه، بوشهر، کنگان عسسلویه، بندر لنگه و در پایان بندر عباس… مسافت آبادان تا بندر عباس ۱۲۵۰ کیلومتر است که بنا بود اگر شرایط آب و هوایی مناسب بود تا چابهار برویم.»

خون گرمی هم وطنان، ما را از طبیعت دور می کند!
سید طراح و صفاریان، دو روز است که در خانه یکی از اهالی خون گرم گناوه اتراق کرده اند، دلیل آن هم بارندگی دور از انتظاری بود که مهران آنرا از چالش های سفرشان می داند: «این بارندگی عجیب و غریب که محلی های جنوبی به آن "باران عربی" می گویند، سبب شد بین سفرمان وقفه بیافتد. با بررسی و رصد سامانه آب و هواشناسی متوجه شدیم که انگار این بارش باران قصد بند آمدن ندارد، به خاطر همین بین دو راهی ماندیم؛ اینکه دوچرخه ها را منزل یکی از اهالی گناوه بگذاریم و به اصفهان برگردیم و پس از اینکه آب هوا مناسب بود برگردیم و به سفرمان ادامه دهیم، یا اینکه کلاً با دوچرخه و خورجین ها برگردیم و مجدد پس از بند آمدن بارش عازم شویم.»


بار سفر این زوج جوان تقریباً سبک است؛ حجم ۵۰، ۶۰ کیلویی وسایلشان بیشتر به علت وجود چادر و کیسه خواب است که بتوانند شب ها را در کمپ، کنار دریا یا در جنگل سپری کنند؛ هرچند که به علت اطلاع داشتن دنبال کننده هایشان در فضای مجازی از جریان مسافرتشان، خیلی وقت ها اهالی منطقه به سراغشان می روند و با اصرار آنها را میهمان خانه شان می کنند!»
مهران با خنده تعریف می کند: «بارها شده که جایی اتراق کردیم و اهالی آن محل برای دعوت ما به منزلشان سراغمان آمدند. وقتی با مخالفت ما رو به رو شدند، اثاثمان را جمع می کنند و با خود می برند و می گویند: «ما اینها را می بریم خواستید بیاید و نخواستید هم همین جا بدون وسیله بمانید!» البته این نهایت خون گرمی هموطنان را نشان داده است و سبب شده که دوستان با محبت زیادی پیدا کینم.»
مهران و زهرا پیش از تجربه جنوب گردی شان با دوچرخه، سابقه رکاب زدن ۴۰۰ کیلومتری در محمودآباد را هم داشتند که لذت آن سفر سبب شد، مناطق جنوب را هم از نزدیک ببینند.
سید طراح با تجربه کردن طبیعت گردی در شمال و جنوب کشور، تصمیم دارد تا در سفرهای بعدی با همسرش اروپاگردی با دوچرخه را آغاز کنند.

فقط مراقب خودتان باشید
مهران می گوید: «واکنش اطرافیان وقتی برای نخستین بار پیشنهاد سفر را مطرح کردیم، جالب بود؛ آن هایی که اهل سفر بودند، ما را تشویق می کردند و در نهایت می گفتند: «مراقب خودتان باشید.»، آن هایی هم که خودشان خیلی اهل مسافرت نبودند، مانع ما می شدند، اما وقتی نتیجه سفر را در حس و حال و روحیه خوب ما می دیدند، با تصمیمات ما همراه می شدند.» لابلای صحبت های مهران این نتیجه دریافت می شود که اهل سفر بودن خوب است ولی خوب تر از آن این است که طبیعت را با تمام وجود و به صورت مستقیم حس کنی؛ اینکه هوای مطبوع طبیعت به صورتت بخورد، عجیب حال خوب کُن است و این حس را از پشت شیشه خودرو و با سرعت ۸۰، ۹۰ کیلومتر نمی توان تجربه نمود.


منبع:

1399/09/12
23:21:05
5.0 / 5
1162
تگهای خبر: تولد , رمان , سفر , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است