توسط نشر نو؛

ترجمه برابری و جانبداری چاپ شد

ترجمه برابری و جانبداری چاپ شد كتاب برابری و جانبداری نوشته تامس نیگل با ترجمه جواد حیدری توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب «برابری و جانبداری» نوشته تامس نیگل اخیرا با ترجمه جواد حیدری توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شده است. این ناشر پیشتر کتاب «اینها همه یعنی چه؟ (درآمدی بسیار کوتاه به فلسفه)» را از این نویسنده با ترجمه همین مترجم چاپ کرده است.
نسخه اصلی «اینها همه یعنی چه؟» در سال ۱۹۸۷ و نسخه اصلی «برابری و جانبداری» سال ۱۹۹۱ توسط انتشارات دانشگاه آکسفورد در نیویورک به چاپ رسیده است.
تامس نیگل نویسنده این کتاب، فیلسوف یوگسلاویایی تبار آمریکایی، بین فلاسفه تحلیلی قرن بیستم، چند خصوصیت خاص دارد که ورودش را به صورت عمومی به فلسفه و به صورت مخصوص به فلسفه سیاسی پرارزش کرده و کتاب «برابری و جانبداری» اش متاثر از همین خصوصیت هاست. جواد حیدری این خصوصیت ها را این گونه برمی شمارد؛ اول این که رویکردش به فلسفه جامع و همه جانبه است. دوم این که فیلسوفی است که کمتر از تعابیر و اصطلاحات فنی و پیچیده فلسفی استفاده می نماید. سوم این که رویکرد واقع انگارانه به موضوعات فلسفی دارد. چهارم این که مباحثش هم عمق نظری دارد هم کاربرد عملی. پنجمین خصوصیت این است که نیگل طی ۵۰ سال حیات فکری، ۷۵ کتاب مهم را نقد و بررسی نموده و ششم این که نه فقط به نحوی فلسفه ورزی می کند که ارتباط فلسفه را با مسائلی که در زندگی با آنها مواجه ایم، وضوح ببخشد بلکه به روشی می نویسد که خواننده را بعنوان همسفر فلسفی بگونه ای درگیر بحث کند.
حیدری هفتمین خصوصیت نیگل را جذاب بودن این فیلسوف می داند و می گوید جذابیتش در این است که با روشی واحد به تمام حوزه های فکری وارد می شود. هشتمین خصوصیت نیگل هم از نظر مترجم آثارش، رویکرد او را به تبیین دقیق مسائل و نه صرفاً اولویت بخشیدن به یکی از منظرهاست.
نیگل از سال ۱۹۹۱ به این سو، به صورت عمده به فلسفه سیاسی رو آورده است. او مسئله اصلی سیاست را این گونه تعریف می کند: «در حالی که منافع و ارزش ها ما را به تعارض با یکدیگر می کشانند، چگونه می توان در جهانی مشترک زندگی کرد؟»
این فیلسوف در کتاب «برابری و جانبداری» دو نوع سیاست ورزی را مطرح کرده است: اولی، سیاست برابری طلبانه و دیگرگزینانه است که معطوف به کاهش درد و رنج انسان هاست. مدافعان این نوع نگرش، بین ارزش های گوناگون بی طرف هستند. دومی، سیاست جانبدارانه و خودخواهانه است که معطوف به افزایش قدرت برای تأمین منافع شخصی یا گروهی است. مدافعان این نوع نگرش و سیاست هم از ارزش های شخصی و گروهی خود بدون ملاحظه دیگران دفاع می کنند. نگرش اول یعنی برابری، چاره آرمانی است که غالبا در سیاست غایب اما همیشه اخلاقی بوده است. چاره دوم یعنی جانبداری، چاره ای واقع انگارانه است که همیشه در عالم سیاست حاکم است اما همیشه هم غیراخلاقی بوده است.
«برابری و جانبداری» ۱۵ فصل دارد که به ترتیب عبارت اند از:
مقدمه، دو چشم انداز، مسئله ناکجاآبادگرایی، مشروعیت و اتفاق نظر، محک کانت، تقسیم کار اخلاقی، برابری طلبی، مسائل همگرایی، مسائل ساختار، برابری و انگیزش، گزینه های ممکن، نابرابری، حقوق، مدارا، محدودیت ها: جهان.
در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
با این وصف داستان در اینجا متوقف نمی گردد، چونکه نه نظریه اخلاقی و نه نظریه سیاسی قصدشان این نیست که برای آن ناظر بیرونی خیرخواه و قدرتمندی که قادر به اثر گذاشتن بر رفاه انسان هاست سفارش ای عرضه کنند. این نظریات بیشتر در نظر دارند تا به خود انسان ها یا بعنوان افراد، یا بعنوان مبدعان، حامیان، و اعضای نهادهای سیاسی و اجتماعی سفارش کنند که چه کاری را انجام دهند. این نتایج بر قابلیت افراد برای اتخاذ چشم انداز غیرشخصی از راه انتزاع مبتنی است، حتی وقتی که آنها بخشی از موقعیت موردنظر باشند. اما این تنها چشم اندازی نیست که آنها اتخاذ می کنند.
ماده خامی که از آن اخلاق آغاز می شود _ اهداف شخصی، منافع و امیالِ افرادی که چشم انداز غیرشخصی آنها را دربر می گیرد _ بعنوان بخشی از دیدگاه هر فرد کاملا حی و حاضر به قوت خود باقی می ماند. غالبا چشم انداز شخصی هم مستلزم وفاداری سفت و سخت شخصی به منافع یا اعتقادات اجتماعات خاص یا همذات پنداری عاطفی با اجتماعات خاص است، و این اجتماعات گسترده تر از آنی است که حد و حدودش از راه خانواده یا دوستی مشخص شود، اما با این همه به مراتب پایین تر از اجتماعات جهانی است. این مجموعه وسیع از انگیزه های متنوع اما اساسا منظربنیاد، که از نفع شخصی تا همبستگی ملی امتداد می یابد، به جنبه دیگری از تعارض ذهنی وسیع شکل می بخشند که نظریه سیاسی باید به آن بپردازند.
این کتاب با ۳۵۰ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۶۰ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

1399/08/26
20:30:43
5.0 / 5
1415
تگهای خبر: انتشار , اهدا , رمان , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است