كوهستان آتش رونمایی گردید

كوهستان آتش رونمایی گردید به گزارش كادو دونی مدیر مطالعات نظامی مركز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اظهار داشت: یگان های پایتخت بخصوص لشكرهای 27 محمد رسول الله و 10 سیدالشهدا از یگان های شاخص دوران دفاع مقدس به شمار می روند كه تعداد عملیات های آفندی و مأموریت های پدافندی فراوانی در كارنامه عملیاتی دوران دفاع مقدس خود دارند.به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در چهلمین سالگرد از آغاز دفاع مقدس و ششمین هفته متمادی، از کتاب «کوهستان آتش» رونمایی نمود. کتابی که علاوه بر بیان کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ محمد رسول الله به تمامی اتفاقاتی که در ماموریت شناسایی محور بمو ـ دربندی خان و عملیات های والفجر ۳ و والفجر ۴ افتاده است به صورت لحظه به لحظه و مستند پرداخته است. این کتاب به صورت مشارکتی میان دو انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و نشر ۲۷ بعثت منتشرشده است. این مراسم باتوجه به وضعیت ناشی از شیوع ویروس کرونا بدون حضور رسانه ها اجرا شد. برای آشنایی بیشتر با این کتاب با محمدجواد اکبرپور مدیر گروه مطالعات نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، گلعلی بابایی نویسنده کتاب و مازیار حاتمی مدیر انتشارات نشر ۲۷ بعثت به گفتگو پرداختیم.

محمدجواد اکبرپور در پاسخ به این پرسش که با توجه به این که در آثار گروه مطالعات نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، نبردهای دوران دفاع مقدس به صورت کلی موردبررسی قرار می گیرد، بدین سبب انتشار کتب نبردی با تمرکز بر عملکرد یک یگان در یک عملیات چه ضرورتی دارد، توضیح داد: اگر عملیات های دوران دفاع مقدس را مهم ترین جلوه عینی درگیری نظامی بین عراق و ایران بدانیم بی شک یگان ها نیز بعنوان مهم ترین رکن کلیدی این عملیات ها به شمار می روند که در برخی از آثار به سبب محدودیت دامنه پژوهش و سطح بررسی نقش عملکرد یگان در عملیات های دوران دفاع مقدس مغفول می ماند.

وی اضافه کرد: با حضور دکتر نائینی در مرکز، توجه به ظرفیت استانها و یگان های دوران دفاع مقدس بیش ازپیش موردتوجه قرار گرفت و گروه مطالعات نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در تعامل مشترک با سازمان حفظ آثار سپاه استانها تصمیم گرفت یک الی سه نبرد شاخص یگان ها در دوران دفاع مقدس را در قالب پروژه مشترک پیگیری و منتشر نماید.

مدیر مطالعات نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بیان کرد: دراین زمینه گروه مطالعات نظامی با تاکید بر تجاربی که در زمینه تهیه و تألیف و انتشار کتب شناسنامه و اطلس یگانی از سال ۱۳۹۳ با یگان ها آغاز نموده بود به کمک این بخش آمد. در نتیجه گروه مطالعات نظامی طی جلسات مشترک با سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در سپاه های استانی نسبت به تعیین عملیات های شاخص و پژوهشگران حاذق و ناظران مسلط اقدام نمود.

وی با اشاره به انتشار کتاب «کوهستان آتش» بعنوان نخستین کار مشترک در حوزه نبرد یگانی با نشر ۲۷ بعثت اظهار نمود: یگان های پایتخت خصوصاً لشکرهای ۲۷ محمد رسول الله و ۱۰ سیدالشهدا از یگان های شاخص دوران دفاع مقدس به شمار می روند که تعداد عملیات های آفندی و ماموریت های پدافندی فراوانی در کارنامه عملیاتی دوران دفاع مقدس خود دارند. علاوه بر این از یک سو به سبب اینکه این یگان ها متعلق به مرکز و پایتخت کشور بودند و موردتوجه ویژه مسئولان سیاسی و فرماندهان نظامی بود و از طرف دیگر به سبب اینکه پشتیبانی مردمی و حضور اقشار مردمی و فرزندان مسئولان و فرماندهان در این یگان به شکل ویژه و قابل اعتنایی بود، سبب شد تا این یگان تأثیر به سزایی در دوران جنگ هشت ساله ایفا کند.

اکبرپور اضافه کرد: به این جهت به دلیلهای مزبور گروه مطالعات نظامی بعد از برگزاری جلسات مشترک با سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و انتشارات نشر ۲۷ بعثت سلسله عملیات های شاخص این یگان در دوران دفاع مقدس را تعیین کرد و مقدمات تعیین مجری و ناظر و انعقاد قرارداد و انتشار آثار را در دستور کار خود قرار داد.

وی با اشاره به ملاحظات و مشکلاتی که در این تجربه جدید پیش روی گروه مطالعات نظامی بود، عنوان کرد: پژوهش و نگارش یک کتاب نبردی در یگان های سپاه خصوصاً لشکر ۲۷ محمد رسول الله امری سهل و ممتنع است. از یک سو به سبب اینکه فرماندهان و رزمندگان این لشکر همچنان پس از جنگ نسبت به حفظ خاطرات و خطرات دوران دفاع مقدس علقه و علاقه ویژه ای نشان می دهند و به این جهت چند اثر وزین هم با اسامی «هم پای صاعقه» و «ضربت متقابل» منتشر نموده بودند تألیف و تولید اثر را ساده و سهل نشان می داد. از طرف دیگر به سبب فقدان بعضی از فرماندهان شاخص و فقر اسناد موجود در آرشیو لشکر ۲۷ محمد رسول الله و نقصها اطلاعاتی در ارتباط با عملیات ها امر پژوهش و نگارش را مشکل و دشوار می کرد علاوه بر این تعدد و تکثر و گاه تناقض و تضاد روایت ها، مشکلات مذکور را دوچندان می کرد.

مدیر مطالعات نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اضافه کرد: پس گروه مطالعات نظامی در تعامل مشترک با انتشارات نشر ۲۷ بعثت، از آقای گلعلی بابایی از پژوهشگران حاذق و نویسندگان صاحب سبک در حوزه آثار دفاع مقدس درخواست نمود تا عهده دار تألیف کتاب نبردی یگانی شود. در گام نخست نبرد لشکر ۲۷ محمد رسول الله در عملیات های والفجر ۳ و ۴ و ۵ (انجام نشده بمو) در دستور کار قرار گرفت. مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس کلیه دفاتر راوی و گزارش عملیات ها و نوارها و گزیده اسناد و کالک های در رابطه با عملکرد این یگان در عملیات والفجر ۴ را در اختیار این نویسنده محترم قرار داد و سازمان حفظ آثار سپاه محمد رسول الله و انتشارات نشر ۲۷ بعثت نیز کلیه اسناد موجود در لشکر را به نویسنده واگذار کرد؛ و بعد از یک سال این اثر با تلاش شبانه روزی آقای بابایی منتشر گردید.

در ادامه گلعلی بابایی پژوهشگر و مستندنگار دفاع مقدس که خود از رزمندگان سپاه ۲۷ محمد رسول الله در دوران جنگ بوده است، با اشاره به اینکه سوژه محوری کتاب «کوهستان آتش»، کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ محمد رسول الله در ماموریت شناسایی محور بمو – دربندی خان و عملیات های والفجر ۳ و والفجر ۴ است، اظهار داشت: فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول الله در این مقطع زمانی، شهید حاج ابراهیم همت بوده است. خوشبختانه شهید همت جزو فرماندهانی بوده اند که پس از انجام هر عملیات به تجزیه وتحلیل آن می پرداختند و کاملاً عملیات را شرح می دادند. به همین علت به بهترین و موثق ترین اطلاعاتی که می توانستیم از گردان ها و اقداماتشان داشته باشیم، گردآوری مصاحبه ها و سخنرانی این شهید بزرگوار بود. به همین علت ایشان در محوریت این کتاب قرار دارد.

وی افزود: البته در این کتاب واحدها و همه گردان ها حداقل دو راوی دارند که در مورد آن مسائل یا کاری که به آنها محول شده بود و اقداماتی که انجام داده بودند صحبت کرده اند. تمامی این اسناد را راویان حاضر در لشکر در همان زمان عملیات ثبت و ضبط کرده بودند و الان در اختیار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس است. تعداد زیادی از راویان و آن هایی که روایت هایشان بعنوان سند در کتاب مطرح گردیده است در طول چهار سال بعدی جنگ به شهادت رسیدند؛ مانند شهید همت و شهید حاجی پور.

بابایی در ارتباط با محتوای کتاب «کوهستان آتش» توضیح داد: این کتاب بازه زمانی اردیبهشت تا آذرماه سال ۱۳۶۲ را در بردارد، این بازه زمانی تقریباً زمانی است که عملیات ها در جنوب قفل شد و دیگر انجام عملیات در زمین صاف و دشت جنوب امکان پذیر نبود. تدبیر فرماندهان این بود که به سمت غرب و شمال غرب بروند. در این کتاب در مورد عملیات هایی که در این جبهه انجام شده نقل می شود ازجمله عملیات والفجر ۳ که در کوهستان انجام شد.

وی اشاره کرد: عملیات لغو شده بمو موضوع دیگری است که یک سوم از کتاب به آن اختصاص دارد و به شناسایی هایی سخت و طاقت فرسایی که در دربندی خان و ارتفاعات شاخ شمیران انجام گرفت، می پردازد. این منطقه کوهستانی و صعب العبور است و به همین خاطر عملیات پس از شش ماه کار شناسایی لغو می شود. در نهایت کتاب به عملیات والفجر ۴ که در ارتفاعات کانی مانگا انجام شده می پردازد. این ارتفاعات مهم بود چونکه به هر دو طرف اشراف داشت و از همین جهت عراقی ها روی این کوه آتش خمپاره، آتش کاتیوشا، آتش بمباران هوایی انجام دادند.

بابایی با اعلان اینکه کار تحقیق و پژوهش و تدوین کتاب «کوهستان آتش» حدود شانزده ماه طول کشیده است، عنوان کرد: برای تکمیل بعضی از موضوعات مطرح شده در کتاب و روایت ها مصاحبه های تکمیلی انجام دادیم؛ اما متأسفانه نتوانستیم با بعضی از فرماندهان و یا افراد مؤثر مصاحبه انجام دهیم و فقط از صحبت های آرشیوی آنها که در اختیارمان بود، استفاده کردیم ولی بهترین کسانی که می توانند جوابگو باشند کسانی هستند که در تصمیم گیری حضور داشتند و تصمیم گیر بودند وگرنه آن بسیجی می آید خاطرات خودش را می گوید، اما اینکه چرا آنجا نیروها محاصره می شوند، چرا جنازه ها جا می ماند، چرا عملیات در بمو پس از شش ماه کار شناسایی دقیق یک دفعه لغو می شود و همه به سمت یک راهکار سوخته در مریوان می آیند؟ این ها سؤالاتی بود که باید جواب داده می شد اما متأسفانه آنها نیامدند و پاسخ داده نشد.

وی با اشاره به اینکه در آن مقطع فرانسه با تحویل سوپراتانداردها و موشک های اگزوسه به صدام، آتش جنگ را شعله ورتر کرد، اظهار نمود: فرانسه با این اقدام صدام را مسلح تر کرد و نسبت به اینکه به خواسته های بین المللی تن ندهد جری تر شد و فقط می گفت من صلح می خواهم ولی صلحی که نه می خواست غرامت بدهد و نه قبول کند که کسی بیاید بررسی کند که شروع کننده جنگ چه کسی بوده است یعنی قلدری اش را هنوز داشت. موجب آن قلدری این حمایت ها بود که وقتی که آخرین مدل هواپیمای جنگنده سوپراتاندارد را تحویل صدام می دهند و یا موشکی که در دریا می تواند هر کشتی را بزند تحویل صدام شد، او خودش را قدرت مطلق می داند.

نویسنده کتاب «کوهستان آتش» اضافه کرد: شهید همت از این حرکت دولت فرانسه که در جهت تشدید جنگ صورت می گیرد یک تعبیر بدی می کند و می گوید «دولت فرانسه آدم هرزه ای است که خودش را دارد ارائه می دهد».

وی نوع نگارش کتاب «کوهستان آتش» را یک مونتاژ موازی بیان کرد و اظهار داشت: در این کتاب دانای کل همان نویسنده یک مقدمه ای را بیان می کند. برای تکمیل ادعاهایی که دانای کل گفته است، یا به سند مراجعه می کند و سند را می آورد یا صحبت یک فرمانده یا یک رزمنده را می آورد و یا محتوای یک جلسه را می آورد یا مثلاً در عملیات که در صحنه نبرد است آن بی سیم و گزارش لحظه به لحظه ای که راوی همراه دارد ضبط می کند. این ها به صورت موازی همدیگر را همپوشانی می کنند. در واقع از چند زاویه می آییم و موضوع را از زبان شاهدانی که در صحنه حضور داشتند نقل قول می نماییم و به صورتی آن ادعا و صحبت نویسنده یا دانای کل را راستی آزمایی می کنند.

بابایی در ارتباط با مشارکت دو انتشارات برای انتشار این کتاب اظهار داشت: باتوجه به مدیریت جدید مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و امکان دسترسی به اسناد و مدارک و پیشنهاد برای کار از طرف این مرکز، تصمیم بر مشارکت گرفته شد.

در ادامه مازیار حاتمی مدیر انتشارات ۲۷ بعثت با اشاره به انتشار کتاب «کوهستان آتش» با همکاری مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اظهار نمود: یکی از برنامه های اصلی نشر ۲۷ در کنار زندگینامه نویسی یا تاریخ شفاهی، تألیف کارنامه های عملیاتی لشکر ۲۷ حضرت محمد رسول الله (ص) است. سال قبل آقای اکبرپور یکی از مدیران جوان و خلاق مرکز اسناد مطرح نمودند که در برنامه های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس حمایت و مشارکت با دیگر انتشارات ها است.

وی اضافه کرد: باتوجه به کار پژوهشی و تحقیقاتی که برای این پروژه نیاز بود، هم از نظر سندی و هم هزینه اجرای این کارها سنگین بود. از طرفی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس دارای بیشترین آرشیو اسنادی در کشور است و ما نیاز داشتیم تا برای هر مرحله ای از کار از این اسناد استفاده نمائیم، با پیشنهادی هم که آقای اکبرپور برای مشارکت داده بودند ما بطور قطع با سرعت بیشتری می توانستیم کار را به پایان برسانیم.

مدیر انتشارات ۲۷ بعثت با اشاره به اینکه مشارکت با مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سبب تسریع در پژوهش و انتشار کتاب «کوهستان آتش» شد، بیان کرد: با این مشارکت الحمدالله موفق شدیم کمتر از یک سال و نیم حتی زودتر از موعد قرارداد کتاب را به انتها برسانیم و بتوانیم از کتاب رونمایی به عمل آوریم.

وی از تداوم همکاری و مشارکت دو انتشارات ۲۷ بعثت و مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس آگاهی داد و اظهار داشت: بعنوان دومین کار مشارکتی کتاب «کارنامه عملیاتی والفجر مقدماتی و یک لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص)» را آغاز به کار کردیم. هم اکنون در مرحله فیش برداری هستیم و قسمتی از اسناد را هم گرفته ایم.

حاتمی تصریح کرد: البته همت اصلی را آقای گلعلی بابایی دارند انجام می دهند و ما این افتخار را داریم که در خدمت ایشان هستیم. امیدواریم تا نیمه اول سال ۱۴۰۰ بتوانیم کتاب «کارنامه عملیاتی والفجر مقدماتی و یک لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص)» را با مشارکت مرکز اسناد و دفاع مقدس منتشر نماییم.
شما می توانید برای تهیه کتاب "کوهستان آتش" با ۲۰درصد تخفیف اینجا را کلیک کنید.

منبع:

1399/08/21
22:27:04
5.0 / 5
1410
تگهای خبر: انتشار , اهدا , تولید , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است