میرشكاك مطرح كرد؛

نان بدون شعر و ادبیات معنایی پیدا نمی كند

نان بدون شعر و ادبیات معنایی پیدا نمی كند كادو دونی: یوسفعلی میرشكاك اظهار داشت: بسیاری می پرسند كه شعر و شاعری به چه دردی می خورد و باید بجای آن به دنبال لقمه نانی باشیم. باید بگویم نان بدون شعر و ادبیات معنایی پیدا نمی نماید.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، شب شعر هفدهمین «مهرواره شعر و داستان جوان سوره» عصر روز گذشته یکشنبه ۱۱ آبان در چارچوب با اجرای سعید بیابانکی و پخش زنده از فضای مجازی برگزار گردید.
بخش شعرخوانی های شب شعر مهرواره که هر ساله با حضور شعرای برگزیده برگزار می شد، سال جاری به صورت ضبط شده و آنلاین میزبان علاقه مندان خود بود.
یوسفعلی میرشکاک از شاعران و نویسندگان کشور در این برنامه اظهار داشت: شعر، فلسفه و هنر به هیچ وجه سود مستقیم ندارد، اما انسان بدون آنها در زندگی عاجز است.
وی اضافه کرد: بسیاری می پرسند که شعر و شاعری به چه دردی می خورد و باید به جای آن به دنبال لقمه نانی باشیم. باید بگویم نان بدون شعر و ادبیات معنایی پیدا نمی نماید. مردم برای تهیه یک قرص نان ناچار به بهره مندی از زبان هستند. زبان هم برای ماندگاری، به شعر، شاعر و ادبیات نیاز دارد، شعر کمک می نماید تا زبان ماندگار شود و ما را به سمت موفقیت در زندگی می برد، انسان بدون زبان و ادبیات با حیوان فرقی نخواهد داشت.
این شاعر افزود: پیامبر اکرم (ص) می فرمایند «شاعران شاگردان خدا هستند»، همینطور ایشان نیایش های خویش را همچون اشعاری عاشقانه و دلنشین عرضه می کردند. ایشان می فرمایند «من در بین شما دو چیز بزرگ و وزین می گذارم؛ قرآن ناطق و قرآن صامت». خداوند هم برای برقرار ارتباط با بنده های خود کتاب دارد و از نعمت زبان که خود به انسان ارزانی داشته است استفاده می نماید.
وی در انتها اظهار داشت: تنها سرمایه ای که در هیچ جامعه ای قابل اختلاس نیست، هنر، ادبیات و فرهنگ آن است. قدر زبان فارسی، هنر و هنرمندان خویش را بدانیم و آنرا ارج نهیم.
تنها بخشی از زندگی که تقلید در آن معنایی ندارد، هنر است
علی داودی شاعر و مدیر دفتر شعر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری در شب شعر مهرواره جوان سوره ضمن تبریک میلاد حضرت رسول اکرم (ص) در مورد شعر نو اظهار داشت: شعر نو و کهنه نداریم. شعریت شعر اهمیت دارد و ملاکِ شعر خوب است.
مدیر دفتر شعر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری در ادامه اضافه کرد: شعر در دوره ای متوقف گردید و شاعران در آن دوره تلاش داشتند به تقلید از بزرگان شعر فارسی شعر بگویند و اینگونه اشعار در آن دوره عمق کمتری داشت. شعریت شعر باید به روز باشد. تنها بخشی از زندگی که تقلید در آن هیچ معنایی ندارد، هنر است. هنر به معنای خلاقیت، آفرینش و تجربه های تازه است.
وی با اشاره به اهمیت بیشتر شعر نو در توجه دقیق تر به زندگی اضافه کرد: نسبت شعر نو با زندگی عمیق تر است و این مورد یکی از وجوه تمایز این نوع شعر در مقابل شعر کهن است.
ناصر فیض از شاعران طنزپرداز کشور هم در شب شعر مهرواره جوان سوره با خطاب قرار دادن جوانان شاعر و علاقمند به شعر اظهار داشت: فرصت های بسیار خوبی برای شکوفایی جوانان علاقمند به شعر و شاعری پیش آمده است که این فرصت ها پیش روی ما وجود نداشت.
وی اضافه کرد: نهایت جایی که ما می توانستیم در آن حضور بیابیم و شعرهای خویش را عرضه نماییم و شعرهای دیگران را بشنویم انجمن های شعر در شهر خودمان بود. اما شاعران جوان امروز فرصت های تجربه و شکوفایی بسیار زیادی همچون همین مهرواره شعر و داستان جوان سوره را دارند. امیدوارم قدر فرصت های پیش روی خویش را بدانند و از آنها بهره های لازم را ببرند.
فیض با اشاره به اینکه فرصت های پیش آمده برای شاعران جوان از طرفی هم رقابت را دشوارتر کرده است تاکید کرد: جوانان علاقمند به شعر و شاعری باید کیفیت را مورد توجه قرار دهند تا در این رقابت موفق شوند.
این شاعر طنزپرداز در ادامه با اشاره به تسهیلاتی که فضای مجازی در اختیار شاعران امروز قرار داده است اظهار داشت: انتشار آسان شعر در فضای مجازی از طرفی هم کار را برای آنها دشوار می کند. اعتبار هر شاعر جوان می تواند با انتشار شعری بدون ساختار مناسب، خدشه دار شود. بنابراین در انتشار اشعار خود صبوری کنید تا به ساختار و اصول درستی برسید.
هرچه در شعر بیشتر سیر کنید کم است
فریبا یوسفی دبیر بخش شعر مهرواره جوان سوره با اشاره به تغییر شرایط سنی مهرواره شعر و داستان سوره از ۳۰ به ۲۵ سال، اظهار داشت: جشنواره ها و رویدادهای بسیاری هستند که شاعران جوان بسیار خوبی را معرفی می کنند اما ناگهان شاعران در همان رویداد متوقف می شوند.
یوسفی افزود: خیلی از شاعران جوان با حضور در یک جشنواره و برگزیده شدن تصور کسب درجات بالای شاعری دارند. توقف آنها در این مرحله خیلی ابتدایی، استعدادهای آنها را ضایع می کند. حضور و برگزیده شدن در یک جشنواره آغاز راه است. خصوصاً جشنواره ای مثل «سوره جوان» که شرایط سنی متفاوتی دارد.
وی در ادامه اضافه کرد: همه شاعران هر لحظه برای کسب تجربه های و افزایش دانش شعری خود تلاش می کنند. جوانان هم به این کار نیاز دارند. شعر بی انتها است و هرچه در آن بیشتر سیر کنید کم است.
یوسفی در انتها یک شعر کوتاه و یک غزل به مناسبت میلاد پیامبر اعظم (ص) تقدیم کرد.
که هفدهمین مهرواره شعر و داستان جوان سوره در این دوره از برگزاری خود ۶۸۶ اثر از ۲۰۱ نویسنده و شاعر جوان کشورمان دریافت و مورد ارزیابی و داوری قرار داد که در بخش ترانه ۴۹، داستان کوتاه ۱۲۸، داستانک ۶۰، شعر کلاسیک ۳۲۲ و شعر نو ۱۲۷ اثر به دبیرخانه مهرواره ارسال شده بود.
آثار رسیده در بخش های «شعر کلاسیک»، «ترانه و شعر نو» و «داستان کوتاه و داستانک» توسط ۹ داور، مورد داوری قرار گرفت.


منبع:

1399/08/12
14:48:22
5.0 / 5
1620
تگهای خبر: ادبیات , انتشار , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است