معرفی كتاب؛

قضاوت درباره هویت محیطی

قضاوت درباره هویت محیطی كتاب اتمسفر ساختمان؛ فرم و بی فرمی بحث اتمسفر در معماری و هنر را با تاكید بر توجه به ادراك چند حسی بعنوان یك راهكار مناسب در همزیستی عاطفی انسان در تعامل با مكان، بررسی می كند.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب اتمسفر ساختمان؛ فرم و بی فرمی، به قلم، یوهانی پالاسما، پیتر زومتور و گرنوت بومه، با ترجمه مرتضی نیک فطرت و احسان بیطرف اخیرا توسط انتشارات کتاب فکرنو انتشار یافته است.
این اثر در حقیقت جلد دوم مجموعه «اتمسفرولوژی» است که شامل مجموعه مقالاتی است که در شماره ۹۱ ژورنال معماری Oase در سال ۲۰۱۳ به چاپ رسیده است که شامل مطالب و مصاحبه هایی از گرنوت بومه، فیلسوف آلمانی و نظریه پرداز در حوزه زیبایی شناختی اتمسفر، یوهانی پالاسما و پیتر زومتور است و در چارچوب مطالب و مصاحبه هایی به جستجوی راهکارهای تاثیر اتمسفر بر آثار نظری و عملی دو معمار نامبرده می پردازد و در پایان نمونه های ساخته شده با رویکرد معماری اتمسفری را مطرح می کند.
نویسندگان در این کتاب به دنبال پاسخگویی به سوالاتی چون، «اتمسفر چگونه در معماری نمود می یابد؟» و «معماری چگونه می تواند اتمسفر را ایجاد کند؟» هستند چونکه به عقیده پیتر زومتور و یوهانی پالاسما هر دو اتمسفر را مضمون اصلی معماری می دانند. معمار فنلاندی یوهانی پالاسما ادعا می کند که تجربه اتمسفر می تواند با مفهوم کیفیت فضایی در ارتباط باشد: «برخلاف تصور معمول، کیفیت فضا یا مکان تنها یک کیفیت ادراکی بصری نیست. قضاوت درباره هویت محیطی، یک ترکیب چند حسی پیچیده از عوامل بی شماری است؛ عواملی که به صورت آنی و ترکیبی و در چارچوب کلی اتمسفر، احساس، حالت یا محیط دریافت می شوند.»
اتمسفر برای معمار سوئیسی، پیتر زومتور، هم جایگاه مهمی دارد. وی در کتاب اتمسفرها (۱۹۹۶) مجموعه ای از موضوعاتی که در دست یابی به اتمسفرهای معمارانه در کارهای وی نقش داشته اند را معرفی کرده است. هماهنگی مصالح، دمای محیط، سطوح صمیمیت و معماری به مثابه محیط بعضی از این موضوعات هستند. هر یک از این دو معمار به نحوی متفاوت به مبحث اتمسفر پرداخته اند: پالاسما به شکل کاملاً نظری به ارتباط بین اتمسفر و سایر جنبه های حیاتی تجربه معماری پرداخته است. درحالی که زومتور مستقیماً از اتمسفر بعنوان یک اصل راهنمای حرفه معماری استفاده می نماید.
این کتاب در ۱۰ فصل «اتمسفر به مثابه حضور فیزیکی آگاهانه در فضا»، «اتمسفر، همدردی، تجربه تجسم یافته»، «معماری ارکسترا»، «اعتقاد راسخ؛ ملاقاتی با پیتر زومتور»، «فرم / بی فرمی؛ ماکت های پیتر زومتور»، «مواجهه با اتمسفرها»، «فضای ریتمیک»، «سنگینی و سبکی»، «اَبَر آستان» و «رابطه انسان با سنگ و ملات» نوشته شده است.
این کتاب با ۱۳۶ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۲۵ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

1399/07/28
19:39:05
5.0 / 5
1812
تگهای خبر: انتشار , زیبایی , سفر , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است