درخشنده خبر داد؛

دهمین جلد آموزش داستان نویسی پیشرفته به زودی چاپ می شود

دهمین جلد آموزش داستان نویسی پیشرفته به زودی چاپ می شود كادو دونی: ابوالفضل درخشنده، از دریافت مجوز و چاپ دهمین جلد از مجموعه كتاب های آموزش داستان نویسی پیشرفته آگاهی داد.ابوالفضل درخشنده داستان نویس و مدرس داستان نویسی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: دهمین جلد از مجموعه آموزش داستان نویسی پیشرفته با عنوان «روش های نقد و نقش مکاتب ادبی در هنر داستان نویسی» اخیرا موفق به ستاندن مجوز چاپ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده و به زودی توسط انتشارات حدیث قلم منتشر و راهی بازار نشر می شود.
وی اضافه کرد: این کتاب در ۲ فصل تألیف شده است. بدین سان ابتداء به نقش مکاتب ادبی در هنر داستان نویسی پرداخته ام و سپس مخاطب را با روش های نقد و شرایط یک منتقد آشنا می کنم. همانگونه که به کررات مشاهده کرده اید؛ بعضی از منتقدان، نقد داستان را برمبنای مکاتب ادبی غربی ملاک بحث خود قرا می دهند که متأسفانه این رویه به نظر من کاملاً غلط است! به همین علت برای اثبات این رویه غلط، مانند ۹ جلد کتاب آموزش داستان نویسی پیشرفته، باز هم یک فرضیه دارم و برمبنای آن، تحقیقی ارائه کرده ام
این مدرس داستان نویسی اظهار داشت: قبل از ورود به روش های نقد ادبی، باید بررسی ای کوتاه درباب نقش مکاتب ادبی در هنر داستان نویسی داشته باشیم. بدین سان فرضیه ادعایی ام در فصل اول، این است که «مکاتب ادبی غربی، هیچ نقشی در هنر داستان نویسی نداشته اند و تنها فکر اولیه برای نگارش در اختیار هنرمندان نویسنده قرار داده اند!» در نتیجه هرگونه نقد بر طبق مکاتب ادبی غربی، نوعی فریب مخاطب است و کاملاً جنبه سلیقه شخصی دارد؛ که با یک بررسی ساده می توان موارد بسیاری را مشاهده کرد که یک داستان، در مکاتب مختلف مورد توجه قرار گرفته و منتسب به آن مکتب شده است.
درخشنده اظهار داشت: در این کتاب همین طور اهتمام کرده ام ثابت کنم ۱- مکاتب ادبی ادعایی غربی، هیچ تکنیکی به هنر داستان نویسی اضافه نکرده اند و تنها فکر اولیه برای نگارش داستان به وجود آورده اند؛ و ۲- به این نکته مهم واقف می شویم که برای نقد یک اثر ادبی باید با تکنیک آشنا بود نه نوع نگاه مکاتب غربی به ایجاد فکر اولیه! بنا بر این با نگرش به ۹ جلد کتاب انتشار یافته «آموزش داستان نویسی پیشرفته» و آگاهی از روش نقد تکنیکی، به مبحث نهایی که «روش های نقد ادبی» است، می پردازیم.
وی در آخر اظهار داشت: دهمین جلد «آموزش داستان نویسی پیشرفته» به زودی با ۳۶۰ صفحه و قیمت ۵۰ هزار تومان توسط انتشارات حدیث قلم منتشر می شود.


منبع:

1399/07/28
16:09:42
5.0 / 5
1278
تگهای خبر: آموزش , انتشار , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است