توسط بنیاد موقوفات افشار؛

قصه دلیله محتاله چاپ شد

قصه دلیله محتاله چاپ شد به گزارش كادو دونی كتاب قصه دلیله محتاله با تصحیح و تحقیق مهران افشاری توسط انتشارات بنیاد موقوفات دكتر محمود افشار منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب «قصه دلیله محتاله (متن مصحح قصه دله و مختار همراه با پژوهشی درباره بن مایه ها و نوع ادبی آن)» با تصحیح و تحقیق مهران افشاری اخیرا توسط انتشارات بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار منتشر و راهی بازار نشر شده است.
قصه دلیله محتاله شرح فریبکاری ها و دزدی های پیرزنی به نام دلیله محتاله است که از قهرمانان الف لیلة و لیلة یا همان هزارویک شب به حساب می آید. این شخصیت در روزگاران کهن در فرهنگ و ادبیات ایران، مظهر فریبکاری و حیله گری بوده است.
در آخر داستان وی در هزارویک شب چنین آمده که خلیفه نام وی را پرسید. او پاسخ داد نام من دلیله است. خلیفه گفت تو محتاله ای و بدین سبب به «دلیله محتاله» شهره شد. نام دلیله محتاله در متون ادب فارسی «دلاّله» هم آمده است. به هر تقدیر با گذشت زمان نام دلیله یا دلاّله به دله تبدیل گشته و صفت محتاله وی هم نخست به محتال و سپس به مختال و بعدها به مختار تبدیل گشته و توده های عوام دله مختار را به دله و مختار تبدیل نموده و در قصّه ای مختار را همسر دله کرده اند چنانکه در روایتی که در این کتاب آمده است هم چنین است.
روایتی که در کتاب پیش رو از قصه دلیله محتاله به چاپ رسیده، به نثری ساده و روان و ظاهراً در سده دهم نوشته شده است. ماجراهای وی در هزار یک شب هم در این کتاب نقل شده و با مقدمه ای مفصل و پژوهشی درباره نوع دابی داستان دلیله محتاله و پیشینه آن در اختیار خوانندگان قرار گرفته است.
این کتاب با ۲۳۸ صفحه، شمارگان هزار و ۶۵۰ نسخه و قیمت ۵۵ هزار تومان انتشار یافته است.

1399/06/25
23:42:35
5.0 / 5
1869
تگهای خبر: ادبیات , انتشار , رمان , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است